628

روش هایی برای معاینه فردی بدون نیاز به پزشک

|
0 دیدگاه

اگر بخواهید بدون مراجعه به پزشک، از سلامتی خود در برخی جنبه ها مطلع شوید راه های ساده ای وجود دارد.

روش هایی برای معاینه فردی بدون نیاز به پزشک

گرفتن این روش ها نه تنها در صرفه جویی در پول و زمان موثر است بلکه زندگی شما را نیز نجات خواهد داد. علاوه بر این آموزش آن به دیگران نیز آسان است. در این مقاله به شما آموزش داده می شود که چگونه سینه های خود را معاینه کنید، پوست خود را چک کنید و نبض خود را اندازه بگیرید.

بهتر است همیشه در خصوص شرایط نرمال بدن خود آگاهی داشته باشید تا هر گونه نگرانی را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

معاینه سینه: اولین نشانه های هر نوع سرطان ابتدا در خانه خود را نشان می دهند. گر چه می توانید اطلاعات بیشتر در خصوص سرطان سینه را در اینترنت مطالعه کنید اما ابتدا بهتر است بدانید سینه ها به طور نرمال باید چه شکل و حالتی داشته باشند. این آزمایش را تنها یک بار در ماه می توانید انجام دهید و فقط چند دقیقه از شما وقت می گیرد.

تنها کاری که باید بکنید این است که انگشتان خود را دور هر یک از سینه ها و زیربغل حرکت دهید ؛ این کار را با میزان فشار متفاوتی انجام دهید. در این آزمایش باید هر گونه چیز غیر عادی را در سینه معاینه کنید ( نه فقط توده). این موارد غیرعادی می تواند شامل  فرورفتگی پوست، کبودی، تغییراتی در نوک پستان مانند ترشح باشد.

در صورتی که هر گونه تغییری نسبت به وضع نرمال مشاهده کردید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر توده یا کیست سینه داشتید، از پزشک خود بپرسید چند وقت یکبار باید آن را معاینه کرد. توصیه می شود هنگام مراجعه به پزشک زنان-زایمان، آزمایش آزمایشستان هم بگیرید.

معاینه پوست: سرطان پوست یکی از انواع رایج سرطان است در حالی که تشخیص آن نیز بسیار آسان است. مضاف بر اینکه اگر در همان مراحل ابتدایی تشخیص داده شود، در بیشتر موارد به طور کل قابل درمان است. این آزمایش نیز باید هر ماه انجام بگیرد. مهمترین چیزهایی که باید در پوست چک شوند عبارتند از :

عدم تقارن، خطوط صورت، رنگ پوست، ضخامت و تغییر شکل. برای بدست آوردن نتایج مطلوب، شکل نرمال پوست خود را به خاطر بسپارید. یک یا دو بار در سال مراجعه به متخصص پوست جهت معاینه کامل پوست، به شما در انجام اقدامات پیشگیرانه کمک می کند. در صورتی که خال یا زگیل غیر عادی در نقطه ای از بدن داشته باشید که مشاهده آن دشوار است، پزشکان در شناسایی آنها کمک می کنند.

نبض تان را بگیرید: عادی یا غیرعادی بودن وضعیت بدن را می توان از روی نبض تشخیص داد. کندی ضربان قلب می تواند نشانه بیماری قلبی-عروقی یا سکته قلبی باشد. به هر صورت فاصله میان ضربان قلب باید بین ۶۰ تا ۱۰۰ باشد. کمی پایین تر از ۶۰۰ نیز برای افراد سالم به خصوص ورزشکاران نرمال است.

برای آزمایش ضربان قلب، انگشت اشاره و انگشت وسط یکی از دست ها را روی گردن و یا روی مچ دست مخالف قرار دهید. به ساعت نگاه کنید و به مدت ۳۰ ثانیه نبض را بشمارید. در پایان ۳۰ ثانیه نتیجه محاسبه را ۲ برابر کنید.

اینها راهنمایی بودند برای معاینات فردی در خانه که تنها چند دقیقه وقت می گیرند. خوشبختانه شما و خانواده تان می توانید مرتبا این معاینه ها را انجام دهید تا از وضعیت نرمال بدن خود اطمینان حاصل کنید. این معاینات روتین در سلامتی شما و تشخیص زودهنگام بیماری ها بسیار موثر است.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.