324

عاشق شدن و راه های شناخت درک این احساس

|
2 دیدگاه

احساس عشق و عاشق شدن یکی از بهترین عواطف های انسان است که همیشه می توان آن را احساس و تجربه کرد.

عاشق شدن و راه های شناخت درک این احساس

شما احساس انگیزه, امن بودن و تحرک می کنید وقتی کسی را برای حمایت و آسایش خود دارید. با این حال برخی از ما ممکن است زمانی که کسی را دوست داریم و حس عاشق شدن را تجربه می کنیم احساس گیجی کنیم که آیا این عشق است؟ با توجه به علم امروزه, قبل از آنکه شما بخواهید آن را درک کنید مغز شما قادر به کشف آن خواهد بود.

آرتور آرون، روانشناس در دانشگاه ایالتی نیویورک در استونی بروک می گوید: عشق پرشور و شدید همان سیستمی را در مغز اجرا می کند که انگار شخص مواد مخدر استفاده کرده است. در اینجا ۱۲۲ نشانه آورده ایم تا شما تشخیص دهید که آیا عاشق شدن را تجربه کرده اید یا خیر؟:

۱. می خواهید خانواده و دوستانتان او را بپذیرند: کسی که شما واقعا او را دوست دارید و عاشق شدن را با او تجربه کرده اید می خواهید هرچه سریع تر به والدین و دوستان صمیمیتان معرفی کنید. البته ممکن است خانواده و دوستان شما تصمیم بگیرند شما دیگر او را نبینید و یا بدانید کسی که با او وقت می گذرانید خانواده و دوستانتان او را قبول کردند.

۲. زمانی که او خوشحال باشد خوشحال هستید و زمانی که او ناراحت باشد ناراحت می شوید:

شما دقیقا متوجه می شوید او چه احساسی دارد خوشحال است یا ناراحت. کسی که شما عاشق شدن را با او تجربه می کنید اگر در کاری ارتقا پیدا کند بسیار خوشحال می شود و درباره آن با شما صحبت می کند. شما می توانید در آن زمان احساس خوشحالی و غرور خود را از موفقیت او بیان کنید. دیدن خوشحالی او شما را از درون خوشحال می کند.

۳. میخواهید او را هر لحظه ببینید: وقتی یک روز از او دور باشید انگار ۱ هفته او را ندیده اید. وقتی بعد از شام از یکدیگر خداحافظی می کنید به دیدار دفعه بعدی فکر می کنید که زودتر اتفاق بیفتد. بعد از خداحافظی شما به او پیام می دهید و به ادامه موضوعی می پردازید که نتوانسته اید وقت شام به پایان برسانید.

۴. می خواهید همه چیز را درباره او بدانید: شما آنقدر شیفته شده اید که لیستی از سوالات را تدارک دیده اید و می خواهید همه آن هارا ریز به ریز از او بپرسید.

او شاید بخواهد کمی محافظ کار باشد و صحبت کردن درباره احساساتش برایش مشکل باشد. اگر شما درباره او بیشتر بدانید می خواهید به او احساس امنیت بدهید و درهای وسیعی از ارتباطات و عهد هایی در سطح عمیق تر را باز کنید.

۵. زمانی که او با شخص دیگری صمیمی شود شما احساس خوبی ندارید: دیدن فردی که عاشقش شده اید با جنس مخالف شما را بسیار مضطرب می کند. شما نمی خواهید ببینید شخص دیگری با فرد موردنظر شما ارتباط برقرار کند. شما نمی خواهید فقط یک دوست باشید.

۶. چیزی که او می گوید یا انجام می دهد برای شما ویژه است: چیزهایی که او می گوید یا انجام می دهد ممکن است برای بقیه ناچیز باشد اما آن ها برای شما بسیار مهم هستند. چون شما او را دوست دارید, چیزی که در او به عنوان نقص است شما به عنوان منحصر به فرد بودن میبینید.

۷. مایل به انجام هرکاری برای او هستید: ممکن است لیستی از کارها را برای بقیه انجام ندهید اما  هرکاری را برای آنکه خنده به صورت او بیاید انجام دهید. او ممکن است هوس غذای موردعلاقه اش را برای ناهار کند بنابراین برای او آن را درست می کنید تا در محل کار سوپرایزش کنید.

۸. دقت بیشتری درباره آنچه چه می گویید و انجام می دهید می کنید: شما باید یاد بگیرید وقتی درکنار کسی که دوستش دارید هستید یکم حساس تر باشید. خیلی بیشتر باید مراقب باشید درباره آنچه می گویید یا انجام می دهید. باید بدانید هر عملی عکس العملی دارد, شما حتما قبل از حرف زدن فکر می کنید چون نمی خواهید به احساسات او آسیب بزنید یا او را عصبانی کنید.

۹. رفتار شما وقتی با او هستید یکم غیر قابل کنترل است: ممکن است یکی از دوستان جوکی را تعریف کند و شما فقط یک لبخند بزنید اما اگر کسی که دوستش دارید جوکی تعریف کند می خندید. چون احساسات شما به قدری زیاد است که حالتان را خوب می کند و حتی گاهی اوقات از کنترلتان خارج می شود.

۱۰. سطح اعتماد به نفس تان را افزایش داده است: احساس, شما را تغییر می دهد. با این احساس به سرکار می روید که هرکار را می توانید انجام دهید او احساس شما را نسبت به خودتان بهتر می کند. اگر دوستان و همکارانتان به شما گفتند به تازگی در حال درخشش هستید, دلیل وجود اوست.

۱۱. می توانید یک آینده را با او ببینید: شروع به پیش بینی می کنید که در آینده زندگی شما با او چگونه خواهد بود. اشاره من به افکاری است که در ذهن دارید زمانی که او کودکتان را بغل می کند.

۱۲. تلاش می کنید که فرد بهتری باشید: همیشه احساس بسیار امن و شاد درباره خودتان و کارهایی که انجام داده اید می کنید.

اما در طول مسیر این شخص ندانسته موجب چیزی در درون شما برای تلاش بیشتر می شود. برای یک ماه بود که دیگر به باشگاه ورزشی نمی رفتید و غذا های سالم نمی خورده اید, اما درحال حاضر آن را انجام می دهید. آرزو دارید هر روز بهتر شوید و او به عنوان الهام بخش در پشت شماست.

معصومه حیدری
از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: رضا

عدم درک زن و فروپاشی خانواده

همینکه مرد پس از هزاران سال همزیستی و همخوابگی با زن حتی یک حرف حساب در باره زن ندارد و کل فلسفه های مردانه در باره زن مُهر سکوت و گاه فحاشی بر لب دارد ولی در عوض خداوند را در پشت آسمان هفتم درک کرده است سندی لازم و کافی بر حماقت مرد است. و اینکه خدای فلسفی مرد اصلاً چه موجودی است که پس از هزاران سال اثبات شدن به ناگاه نفی و نابود شد.

اگر مرد توانسته بود به سوی درک زن گام بردارد خانواده به سوی فروپاشی نمی رفت و اماکن فساد مستمراً رونق نمی یافت و مبدل به یکی از مهمترین ارکان این تمدن مردانه نمی شد.

تمدن مردانه تمدنی تماماً احمقانه است. این حماقت امروزه از همه جای این تمدن می بارد، تمدنی که در همه ارکان و اجزایش به سوی خود – براندازی و خود – مسخرگی می رود….

استاد علی اکبر خانجانی

کتاب فلسفه وجودی مرد ص ۵۷

    توسط: معصومه حیدری

    ازاینکه نظراتتون رو با ما به اشتراک میگذارید سپاسگزارم

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.