198

علائم و عوارض آپنه خواب

|
0 دیدگاه

از خر و پف کردن تا احساس کوفتگی و فشار خون بالا، آپنه خواب عوارض متنوعی دارد. افراد دچار آپنه خواب به دلایلی که در ادامه اشاره خواهد شد، به دنبال درمان این بیماری می روند:

خر و پف کردن

خر و پف کردن، احساس خفگی و دست و پا زدن برای هوا از نشانه های اصلی مسدود شدن آپنه  هستند و مهمترین دلیل افراد برای درمان این بیماری. بیشتر افرادی که دچار انسداد آپنه خواب هستند، خر و پف می کنند، اغلب حتی احساس خفگی می کنند و در خواب دست و پا می زنند. همین حالت ها باعث می شود فرد از خواب بپرد و حتی موجب آزار دیگران نیز می شود و آنها را هم از خواب بیدار می کند.

احساس کوفتگی

بی خوابی، خستگی یا مشکلاتی در حافظه و تمرکز که به مشکل خواب مربوط می شوند از دیگر علائم این بیماری هستند. انسداد آپنه خواب مانع از خواب عمیق و باکیفیت می شود چرا که بسته شدن راه تنفس در زمان خواب شدیدتر می شود. حتی اگر بیمار نخواهد بیدار شود اما آپنه او را مجبور می کند مدام از خواب بیدار شده و یا خواب سبکی داشته باشد.

گر چه به نظر می رسد فرد خوابیده و چشمانش بسته است اما این مشکل مانع از آن می شود که خواب خوبی داشته باشد و با احساس خوبی از خواب بیدار شود. همین اختلال در خواب عوارض بسیاری با خود به همراه دارد از جمله: بی خوابی، خستگی، مشکل حافظه یا تمرکز، عدم توانایی در انجام همزمان چند کار و در نهایت کاهش کیفیت زندگی. در برخی نیز حالت افسردگی و بی حالی به همراه دارد.

مشکل قلبی

فشار خون بالا، انقباض دریچه قلب و دیگر مشکلات قلبی نیز از عوارض این بیماری هستند. بسته شدن راه تنفس که در انسداد آپنه اتفاق می افتد، موجب واکنش در مغز می شود که منجر به آزاد شدن مقدار زیادی آدرنالین در بدن می شود. مقدار زیاد آدرنالین آسیب های زیادی به قلب وارد می کند و فشار خون را بالا می برد. برخی مشکلات قلبی-عروقی شامل تپش قلب نامنظم و سکته قلبی نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

سردرد صبحگاهی

برخی از بیماران هنگام صبح سردرد شدیدی دارند به خصوص اگر در خواب اکسیژن کمی مصرف کرده باشند.

عوارض آپنه خواب مرکزی

گرچه دلایل آپنه خواب مرکزی با انسداد آپنه خواب متفاوت است اما تاثیر یکسانی دارند. آپنه خواب مرکزی نیز به بی خوابی، خستگی و مشکلات حافظه و تمرکز می انجامد. این علائم در آپنه خواب مرکزی کمتر از انسداد آپنه خواب خود را نشان می دهند. آپنه خواب مرکزی اغلب با نارسایی قلبی اتفاق می افتد و معمولا تست آپنه برای بیمارانی که بیماری قلبی عروقی خاصی دارند به طور مرتب انجام می شود.

گاهی هیچ علائم آشکاری ندارد

گرچه بیشتر بیمارانی که آپنه خواب دارند باید حداقل یکی از علائم را داشته باشند اما گاهی نیز هیچ یک از این علائم را ندارند. شرایط همه بیماران با هم مشابه نیست، گاهی این علائم مانند خستگی و فشار خون بالا می تواند به دلیل بیماری های دیگری باشد. بیماران و پزشکان باید انواع آپنه خواب را بشناسند و اگر مشکوک هستند آزمایش های لازم را بگیرند.

1 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.