480

۱۰ واقعیت که زندگی شما را تغییر خواهند داد

|
2 دیدگاه

ما خیلی راحت فراموش می کنیم که چه چیزی در زندگی اهمیت دارد اما زندگی روزمره ذهن ما را از اندیشیدن به این مسائل دور می کند.

۱۰ واقعیت که زندگی شما را تغییر خواهند داد

وقتی همه چیز آنطور که شما فکر می کردید پیش نمی رود اغلب به خاطر این است که روی چیزهای مهم تمرکز نمی کنید. تمرکز کردن بر واقعیت های اساسی زندگی می تواند دشوار باشد. به خصوص وقتی به شما گوشزد می کنند که دارید از مسیر اصلی خود منحرف می شوید. در زندگی چیزهای خوب به راحتی به دست نمی آیند.

باید بازبینی دقیقی در زندگی انجام داد تا راه خود را پیدا کرد. سقراط می گوید: زندگی که مورد بازبینی قرار نگیرد، ارزش زندگی کردن ندارد. این بازبینی چه در زندگی و چه در کسب و کار باید صورت گیرد. اگر می خواهید از مسیر و هدف خود منحرف نشوید مدام باید از خود سوال کنید.

بسیاری از واقعیت های زندگی باید یادآوری شوند. ما به این یادآوری نیاز داریم تا در مسیر درست خود قرار بگیریم. چند نمونه از آنها عبارتند از :

۱- مقدمه موفقیت های بزرگ اغلب شکست است: تا زمانی که مواجهه با شکست را نیاموزید، موفقیت واقعی را تجربه نخواهید کرد. اشتباهات به شما گوشزد می کنند که دارید در مسیر اشتباهی حرکت می کنید و بدین صورت راه را برای رسیدن به موفقیت هموار می کنند. بزرگترین پیشرفت ها اغلب زمانی که شما بیشتر احساس ناامیدی و یاس می کنید، حاصل می شوند.

همین ناامیدی است که شما را مجبور می کند متفاوت بیندیشید. موفقیت زمان بر است و باید با وجود تمام سختی ها خوش بین بود.

۲- پرکار بودن به معنای کارایی بالا نیست: به اطراف خود نگاه کنید. همه سرشان شلوغ است. از جلسه ای به جلسه ای دیگر می روند و … اما چه تعداد از آنها واقعا مولدند و کارایی دارند؟ چه تعداد از آنها واقعا موفقند؟ موفقیت محصول جنب و جوش و فعالیت نیست بلکه محصول تمرکز است.

اینکه از زمان خود به نحو موثری استفاده کنید. شما به اندازه دیگران کار می کنید اما اگر سعی کنید از زمانی که دارید به طور معقول استفاده کنید در نهایت بازدهی شما و نه جنب و جوشتان بیشتر خواهد بود. برای حصول نتیجه باید تلاش خود را معطوف به وظیفه مشخص شده نمایید.

۳- شما شبیه کسانی هستید که با آنها در ارتباطید: سعی کنید اطرافتان را با افرادی پر کنید که به شما انگیزه و الهام می بخشند کسانی که به شما کمک می کنند بهتر از این باشید.

اما افرادی که شما را زمین می زنند چه؟ چرا اجازه می دهید آنها بخشی از زندگی شما باشند؟ کسانی که احساساتی چون بی ارزشی، افسردگی و غم و اندوه به شما القا می کنند، زمان شما را هدر می دهند و احتمالا شما را شبیه خودشان می سازند. زندگی کوتاهتر از آن است که آن را با ارتباط داشتن با چنین افرادی از بین ببرید. همین الان این ارتباط را قطع کنید.

۴- زندگی را خودتان می سازید: هیچ جبری در زندگی وجود ندارد. هیچ کس نمی تواند شما را مجبور به تصمیم گیری یا انجام کاری کند که برخلاف ارزش ها و شخصیت شماست. شرایطی که در آن زندگی می کنید برای شماست، شما آن را خلق کرده اید. بالطبع آینده شما نیز وابسته به خودتان است.

اگر تردید دارید احتمالا به خاطر این است که از ریسک کردن که لازمه رسیدن به اهداف و آرمان هایتان است، می ترسید. برای انجام هر کاری خاطرتان باشد که بهتر است در پایین نردبانی باشید که می خواهید تا اینکه در بالای نردبانی باشید که دوست ندارید.

۵- مهمترین منبع پشیمانی، ترس است: از ریسک کردن نترسید. اغلب شنیده ام که مردم می گویند: مگر در نهایت چه می شود؟ تو را می کشد؟ از نظر مردم مرگ بدترین چیزی است که می تواند اتفاق بیفند. بدترین چیزی که می تواند برای شما اتفاق بیفتد این است که اجازه دهید مرگ به سراغ شما بیاید در حالی که هنوز زنده اید.

۶- منتظر معذرت خواهی دیگران نشوید: از مسائل بگذرید، از کینه ها رها شوید و کسانی که حتی از شما معذرت خواهی نکرده اند را ببخشید. کینه سبب می شود وقایع تلخ گذشته، شادی امروزتان را از بین ببرد. نفرت و کینه احساسات مخربی هستند که لذت زندگی را از بین می برند.

احساسات منفی که با کینه همراه می شود، ایجاد کننده استرس است و استرس عواقب مخربی برای سلامتی دارد.

محققان ثابت کرده اند که ماندن در شرایط استرس، سبب فشار خون بالا و بیماری های قلبی می شود. بخشیدن به معنای فراموش کردن نیست . تنها با بخشیدن خود را از اینکه قربانی همیشگی احساسات منفی شوید، رها می کنید.

۷- در لحظه زندگی کنید: تا زمانی که یاد نگیرید که در حال زندگی کنید نمی توانید به استعدادهای بالقوه خود دست یابید. احساس گناه، گذشته را تغییر نمی دهد و اضطراب، آینده را. اگر مدام در زمان های دیگری باشید هرگز نمی توانید شاد باشید و نمی توانید واقعیت (خوب یا بد) اکنون را بپذیرید. برای اینکه به خود کمک کنید تا در لحظه زندگی کنید، دو کار را باید انجام دهید:

گذشته را بپذیرید: اگر با گذشته خود کنار نیایید هیچوقت شما را ترک نمی کند و به همین شکل آینده را نیز شکل می دهد.

عدم قطعیت آینده را بپذیرید: نگرانی در اینجا و اکنون هیچ جایگاهی ندارد. مارک تواین می گوید: نگران بودن مثل این است که بدهی بپردازید در حالی که بدهکار نیستید.

۸- ارزش شما از درون شما می آید: اگر احساس رضایت و خشنودی شما از مقایسه خود با دیگران نشات گرفته است، دیگر حاکم سرنوشت خود نخواهید بود. وقتی از انجام کاری خوشحال می شوید، نگذارید نظرات یا رفتار دیگران این حس را از شما بگیرد.

از آنجا که نمی توانید نسبت به آنچه دیگران درباره شما فکر می کنند بی تفاوت باشید، پس نباید خود را با دیگران مقایسه کنید و سعی کنید نظرات بقیه را کوچک بشمارید. پس مهم نیست دیگران چه می اندیشند یا چه می کنند، ارزش شما در درون شماست. صرف نظر از اینکه در هر زمان مردم چه فکری درباره شما می کنند، یک چیز مشخص است: هیچوقت به همان خوبی یا بدی که آنها می گویند نیستید.

۹- زندگی کوتاه است: هیچ تضمینی برای آینده نیست. تنها زمانی که شخصی ناغافل از دنیا می رود تلنگری می شود که از خود بپرسیم: واقعا چه چیزی اهمیت دارد؟ چگونه عمر را سپری کردیم؟ و با دیگران چطور رفتار کردیم؟ مرگ نزدیکان احساسات انسان را جریحه دار می کند و یادآور می شود که زندگی ابدی نیست.

هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید به خود یادآور شوید که امروز یک هدیه است و باید از هدیه ای که به شما داده شده است بهترین استفاده را بکنید. هر فعالیتی که در زندگی آغاز می کنید مانند لحظه لحظه زندگی، هدیه ای است که به شما ارزانی شده. در نتیجه یک روز خوب با یک طرز فکر خوب آغاز می شود.

۱۰- تغییر اجتناب ناپذیر است، آن را بپذیرید: تنها وقتی تغییر را می پذیرید می توانید بفهمید چقدر خوب است. اگر می خواهید از موقعیت هایی که در نتیجه تغییرات زندگی حاصل می شود، استفاده و بهره برداری کنید باید ذهن و آغوش بازی برای تغییرات داشته باشید. تا زمانی که در حاشیه امن قرار گرفته اید و نمی گذارید تغییر در روند همیشگی زندگی تان صورت بگیرد، شکست خواهید خورد.

دیوانگی محض است اگر کار مشابهی را بارها و بارها انجام دهیم و انتظار نتایج متفاوتی داشته باشیم. زندگی برای کسی نمی ایستد. وقتی همه چیز خوب پیش می رود، شکرگذار باشید و از آن لذت ببرید. اگر دنبال چیز بیشتر و بهتری هستید که فکر می کنید شما را خوشحال می کند، تا زمانی که شرایط کنونی را تغییر ندهید نمی توانید به لذت موردنظر خود دست یابید.

همه توصیه ها را به کار ببندید. تمرکز کنید و از خود سوالات سخت بپرسید . با حفظ شرایط آسان و راحت چیزی نمی آموزیم و رشد نخواهیم کرد.

معصومه حیدری
از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: محمد

خیلی ممنونم از شما
بسیار مطلب مفیدی هست و استفاده بردم .

    توسط: معصومه حیدری

    سلام .از رضایتمندی شما سپاسگزارم

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.