368

۵ دلیل علمی برای خوردن پروتئین بیشتر

|
0 دیدگاه

در تمام مقالات مربوط به رژیم غذایی، رایج است که در خصوص چربی و کربوهیدرات بحث هایی می شود، در حالی که همه توافق دارند که پروتئین برای سلامتی مفید است.

۵ دلیل علمی برای خوردن پروتئین بیشتر

در عین حال بسیاری از افراد اطلاع ندارند که با رژیم پروتئین می توانند به میزان زیادی، وزن کم کنند. ممکن است زیاد خوردن عجیب به نظر آید ولی در مورد پروتئین، خوردن زیاد آن در کاهش وزن موثر است و این واقعیت از لحاظ علمی اثبات شده است.واقعیت که نشان می دهند رژیم پروتئین برای سلامتی شما خوب است عبارتند از :

خوردن پروتئین سبب می شود کمتر احساس گرسنگی کنید

بدن ما به اشکال مختلف تحت تاثیر چربی، پروتئین و کربوهیدرات ها هستند. تحقیقات نشان داده اند که پروتئین در مقایسه با چربی و کربوهیدرات سبب می شود برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید. پروتئین این کار را با سرکوب هورمون گرسنگی و تقویت هورمونی که فرمان سیری می دهد، انجام می دهد.

اگر شما به دنبال کم کردن چربی و وزن خود هستید، سعی کنید پروتئین را جایگزین برخی چربی ها و کربوهیدرات ها کنید. این کار به راحتی با مصرف بیشتر گوشت یا ماهی و کاهش مقدار برنج، نان و سیب زمینی در وعده های غذایی ، امکان پذیر است.

پروتئین قدرت عضلات را افزایش می دهد

همانطور که پروتئین از توده عضلانی ساخته شده، توده عضلانی بیشتر نیز تنها با مصرف پروتئین بیشتر ساخته می شود.

تحقیقات مختلف ثابت کرده است که ارتباط مستقیمی بین میزان پروتئینی که در ساخت توده عضلانی به کار رفته است و میزان قدرت عضلات، وجود دارد. در رژیم های غذایی بدنسازی و ورزش های قدرتی، تنها در صورتی رژیم میوه داده می شود که بدن شما بیش از حد لازم پروتئین داشته باشد.

طی تمام فعالیت هایی که سبب کاهش وزن می شوند، بدن در شرایطی قرار می گیرد که اقدام به شکستن عضلات می کند. با پیروی از رژیم پروتئین شما می توانید از کاهش وزنی که بر عضلاتتان تاثیر می گذارد، جلوگیری کنید. در عین حال کیفیت پروتئینی که مصرف می شود نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

پروتئین‌ها سبب سالم نگه داشتن استخوان می شود

اعتقاد عامه مردم بر این است که استفاده زیاد از پروتئین حیوانی سبب ایجاد اسید اضافه در بدن می شود که برعکس کلسیم استخوان را از بین می برد. در عین حال تحقیقات مختلفی که طی زمانی طولانی صورت گرفته است ثابت کرده افرادی که پروتئین حیوانی بیشتری مصرف می کنند استخوان های بهتری نسبت به افرادی دارند که رژیم آنها پروتئین کمتری دارد.

افرادی که پروتئین بیشتری مصرف می کنند به خصوص زنان یائسه، احتمال کمتری وجود دارد که به بیماری های استخوانی ناشی از کهولت سن مانند پوکی استخوان دچار شوند.

پروتئین به بالا رفتن متابولیسم کمک می کند

گر چه با هر بار غذا خوردن متابولیسم بالا می رود اما از لحاظ علمی ثابت شده که همه غذاها تاثیر یکسان بر متابولیسم ندارند. از آنجا که یک رژیم پروتئین‌ می تواند سطح متابولیسم را به میزان قابل توجهی بالا ببرد، شما می توانید با یک رژیم پروتئین‌ روزانه بین ۸۰ تا ۱۰۰۰ کالری بیشتر بسوزانید.

پروتئین می تواند فشار خون را کاهش دهد

فشار خون بالا می تواند یکی از علل اصلی بیماری قلبی، سکته مغزی و بیماری های مزمن کلیه باشد. شماری از تحقیقات که شامل آزمایشات کنترل شده بودند، نشان داده اند که رژیم پروتئین می تواند فشار خون را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. همچنین رژیم پروتئین می تواند تاثیر مثبتی بر میزان تریگلیسرید و کلسترول داشته باشد.

نتیجه: تحقیقات علمی ثابت کرده اند که مصرف پروتئین، فواید بسیاری دارد. از کمتر احساس گرسنگی کردن تا افزایش متابولیسم، سلامت استخوان و افزایش قدرت عضلانی و کاهش فشار خون. طبیعتا افزایش مصرف پروتئین در رژیم غذایی با کاهش میزان چربی و کربوهیدرات همراه خواهد بود که به این معناست که کالری های زیادی از بین خواهد رفت.

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.