472

افسردگی و سرطان باعث لاغری میشود

|
0 دیدگاه

هرچند که ممکن است عجیب به نظر برسد، ,ولی افسردگی هم می تواند باعث  کاهش وزن ناخواسته شود.

افسردگی و سرطان باعث لاغری میشود

این اختلال خلقی منجر به احساس غم و اندوه،  خشم و سرخوردگی می شود که می تواند جنبه های مختلف زندگی روزمره، از جمله اشتها  را تحت تاثیر قرار دهد.با توجه به کاهش اشتها، افراد مبتلا به افسردگی ممکن است شروع به لاغر شدن کنند.

یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ در فیزیولوژی کاربردی، تغذیه و متابولیسم منتشر شده گزارش می دهد که  علائم افسردگی  با  کاهش وزن ارتباط دارد، که با گرایش به سمت هیپوگلیسمی و همچنین کاهش سطح T۳ و fT۴ همراه است.

دیگر علائم شایع افسردگی شامل مشکلات  خواب، عدم تمرکز، افکار منفی، احساس ناامیدی و / یا درماندگی، افکار خودکشی و بسیاری موارد دیگر است. در برخی از موارد،  افسردگی می تواند افزایش وزن به جای کاهش وزن  هم منجر شود.

 اضطراب و استرس هم باعث لاغری می شود

اگر هورمون تیروئید، بیش از حد شود بدن  متابولیسم،زیادی تولید میکند و این می تواند باعث کاهش وزن سریع شود. پرکاری تیروئید نیز یک علت اضطرابی است. به همین دلیل، اضطراب  اغلب باعث از دست دادن وزن بدون علت در افراد مبتلا به اضطراب بوجود می آید،که باید به پرشک مراجعه کند.

کاهش وزن بدون دلیل یکی از اولین نشانه های قابل توجه از انواع مختلف سرطان، از جمله سرطان پروستات، پستان، ریه، پانکراس، تخمدان و سرطان روده بزرگ،  است.رشد بی رویه سلول های غیر طبیعی سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش میدهد که  باعث کاهش وزن می شود. هنگامی که سلول های سرطانیشروع به گسترش می یابد می تواند کار ارگان های مختلف داخلی را مختل کنند.

درمان سرطان نیز می تواند به کاهش وزن منجر شود. پرتودرمانی و شیمی درمانی اغلب باعث کاهش اشتها می شود. همچنین، عوارض جانبی، از جمله تهوع، استفراغ و زخم های دهان بوجود می آید که شخص نمی تواند غذا بخورد و لاغر می شود .به غیر از کاهش وزن و از دست دادن اشتها، علائم و نشانه متفاوت با توجه به نوع سرطان وجود دارد.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.