654

نگرانی این روزهای بیماران تالاسمی از تزریق خون

|
0 دیدگاه

بیماران مبتلا به تالاسمی هنگام دریافت خون در بیمارستان ها مجبور به امضای رضایت نامه ای هستند که بیمارستان را در قبال عوارض ناشی از این تزریق، مسئول نمی داند.

به گزارش سلامتی- مدتی است مشکلات بیماران مبتلا به تالاسمی تنها مربوط به مشکلات جسمانی ناشی از بیماری و مشکلات اجتماعی نیست؛ بلکه معضل جدیدی است که هر بار حضور در بیمارستان و دریافت خون را به صحنه ای از شکنجه و ترس از مبتلا شدن به یک بیماری دیگر مبدل می کند.

بیماران تالاسمی هر بار که برای دریافت خون به بیمارستان مراجعه می کنند با چالش امضا کردن فرم رضایت نامه و برائت نامه ای مواجه می شوند که در صورت ابتلا به هر نوع بیماری از طریق این تزریق، بیمارستان هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

سید محمد رضا میر موسوی، نائب رئیس و عضو هیئت مدیره و سرپرست انجمن تالاسمی ایران به خبرنگار سلامتی گفت: «این رضایت نامه ها به بهانه اعتبار سنجی و ارزشیابی بیمارستان ها در بخش های تالاسمی توزیع شده اند و بیمار قبل از تزریق خون باید آن را پر کند. گرچه روی آن نوشته شده “رضایت نامه” و باید با رضایت پر شود، اما چنین اتفاقی نمی افتد. حتی دیده ایم تا این فرم را نگیرند هیچ اقدامی برای درمان بیمار انجام نمی دهند؛ این کار به نوعی تهدید بیمار است.»

وی هم چنین گفت که این امر در بیمارستان های مختلف در حال افزایش است و انجمن تالاسمی ایران دو سالی می شود که با این مشکل رو به رو است: «ما اعلام کردیم که حق ندارند بیمار را تحت فشار قرار دهند و تهدید کنند.»

این فرم ها به این منظور به بیماران تالاسمی داده می شود که اگر   از طریق تزریق   خون آلوده دچار بیماری دیگری نظیر ایدز، هپاتیت ویروسی، اختلالات انعقادی و … شدند، امکان شکایت از بیمارستان را نداشته باشند.

«ما در بیماران مبتلا به تالاسمی نیز با مشکل ابتلا به  هپاتیت C  مواجه هستیم.  خون های آلوده ای وارد کشور کردند و بیماران ما دچار هپاتیت C  شدند.  سیکل درمان هپاتیت بسیار عذاب آور است. بیمارانی بودند که چندین دوره-هر دوره حداقل ۶ ماه طول می کشد- تحت درمان قرار گرفتند ولی درمان نشدند و زندگی شان مختل شده است.»

انجمن بیماران تالاسمی ایران برای مقابله با این شرایط تلاش کرده  اما هنوز راه به جایی نبرده است: «متاسفانه شاهد هستیم برای بیمارانی که به دلیل تزریق خون دچار مشکل شده اند  و برای گرفتن حق خود به دادگاه مراجعه می کنند،  رای های ناعادلانه ای صادر می شود؛ زیرا  قضات تحت فشار دو ارگان سازمان انتقال خون، وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی هستند که به اجبار به آن ها می گویند رای های پایینی بزنند تا بیماران دیه های پایینی بگیرند. برای مثال ما رای های ۸ درصد هم داشته ایم. رای های دو رقمی هم هستند اما اکثرا رای های یک رقمی برای این بیماران صادر شده است و این ظلم است.»

 

سرپرست انجمن تالاسمی ایران می گوید امضا کردن فرم رضایت نامه ترسی جدی در دل بیماران مبتلا انداخته است: «این  برائت نامه در ذهن ما بیماران مبتلا به تالاسمی تداعی کننده این است که اگر دفعه بعدی که خون تزریق می کنیم چنین مشکلی برایمان پیش بیاید، با اخذ این رضایت نامه، از همان دیه های یک رقمی را هم محروم می شویم.»

به گفته موسوی هر بار بیمار برای تزریق خون می رود آماده است که برایش یک جنگ روانی راه بیندازند تا رضایت نامه ها را امضا کند.

نائب رئیس انجمن تالاسمی ایران هم چنین از تلاش های این انجمن برای متوقف کردن این رضایت نامه ها گفت: «نامه نگاری های زیادی انجام دادیم. با پزشکی قانونی نامه نگاری کردیم که رای داده است این رضایت نامه ها خلاف قانون است؛ اما وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی زیر بار نمی روند و می گویند این فرم اعتبار سنجی است.   انجمن تالاسمی ایران شدیدا در مقابل این موضوع ایستادگی می کند و می گوید اگر می خواهید اعتباری به مراکز درمانی تان بدهید، باید با بالا بردن کیفیت و خدمات این کار را انجام دهید و نه با استفاده از بیماران تالاسمی.»

موسوی در نهایت اضافه کرد: «انتقال خون باید به سطحی از کیفیت  برسد که مطمئن باشد مشکلی در کارش نیست، نه این که آماده باشد خودش را در صورت بروز مشکل برای بیمار تالاسمی، تبرئه کند. مواردی که در این رضایت نامه مندرج است توهین به حقوق بیمار شمرده می شود تا بتوانند خودشان را مبرا کنند.»

10 پسندیده شده
صدف عباسی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.