347

عوارض جانبی داروهایی که برای درمان ADHD بکار می روند

|
0 دیدگاه

تمام داروها از جمله داروهای روان پزشکی دارای عوارض جانبی هستند.

عوارض جانبی داروهایی که برای درمان ADHD بکار می روند

از آنجا که بیماران ADHD باید مدتها دارو مصرف کنند عوارض جانبی داروها ممکن است مشکل ساز شوند. گرچه هر طبقه دارویی دارای عوارض جانبی بخصوصی است اما داروهای هر طبقه نیز از این نظر با هم تفاوت دارند. به عبارت دیگر اگر دارویی تاثیر خاصی بر بدن دارد لزوما به این معنا نیست که تمام داروهای آن طبقه همین ویژگی را داشته باشند.

اگرچه در صورت وجود عوارض جانبی ناخوشایند باید مصرف داروها را متوقف کرد اما لازم است قبل از آن حتما با پزشک مشورت نمود. روان پزشکان می توانند عوارض جانبی داروها را به روش های مختلفی تقلیل دهند.

بعضی عوارض جانبی گذرا هستند تعدادی از آها را می توان با مصرف یک داروی دیگر از بین برد در مواردی استفاده از یک داروی کوتاه اثر، مشکل را برطرف می کند از جمله در موقعیتهایی که بیمار دچار بی خوابی می شود و گاهی تغییر دوز دارو کمک کننده است.

اگر چه ممکن است عدم مصرف بعضی از داروها به دلیل وجود عوارض جانبی مفید باشد ولی در مواردی قطع ناگهانی آنها موجب بروز سندرم قطع می شود. از آنجا که احتمال دارد بعضی از اثرات جانبی علل دیگری داشته باشند بهتر است در صورت امکان چند روزی مصرف داروها را ادامه داد.

بر اساس مطالعات علمی که برای مقایسه اثرات داروها با دارونماها انجام شدند عوارض جانبی در گروه دارونما نیز گزارش گردید. به هر حال اگر به دلیل مصرف داروها دچار عوارض مشکوک و خطرناکی شدید، بهتر است مصرف آنها را متوقف کنید و به ملاقات پزشکتان بروید تا در صورت نیاز سریعا شما را ارزیابی کند.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.