487

نکات طلایی مدیریت بر خویشتن

|
0 دیدگاه

نفس خود را بشناسید. نگذارید شما را کنترل و هدایت کند. اتکای به نفس مهم است اما خودبزرگ بینی، خودستایی و غرور موضوع دیگری است.

نکات طلایی مدیریت بر خویشتن

همه ما دارای یک خود هستیم که سلامت آن اتکای به نفس را به دنبال دارد. اتکای به نفس ویژگی مهم و با ارزشی برای هر فرد به شمار می رود. همه ما دوست داریم که به وجود خود افتخار کنیم. این خیلی خوب است اما مشکل وقتی به وجود می آید که دوست داشتن به خودپسندی و تکبر مبدل شود.

اگر درک کنید که موفقیت شما در گرو شناختن ضعف ها و خوبی های خودتان است آن وقت است که دارای سلامت واقعی نفس هستید.

خود را بشناسید و در مورد نفس خود آگاهی داشته باشید. سپس نقاط قوت خود را حفظ کرده و نقاط ضعفتان را از بین ببرید. اجازه ندهید نفس تان بر شما مسلط شود یا گمراهتان کند. شما می توانید از نفس خود جهت رشد انگیزه ها و توانایی های خود بهره بگیرید و برعکس می توانید در دام آن اسیر شوید و از ادامه راه باز بمانید.

بر خود مسلط شوید و گوهری را که خداوند در سینه تان جای داده بیابید و با قدرت و عشق زندگی کنید.

نکات طلایی مدیریت بر خویشتن:

از وقتی به دنیا می آییم تا زمانی که می میریم مشغول فکر کردن به رفتار دیگران، اعمال دیگران، حرف های دیگران، اتفاقات، شانس ها و بدشانسی ها هستیم. اما کمتر پیش می آید که گوشه ای بنشینیم و به خودمان فکر کنیم. در حقیقت اگر خودمان را بشناسیم، کنترل محیطی که در آن زندگی می کنیم بسیار راحت تر خواهد بود.

اگر ترجیح می دهید منظم باشید همه چیز را برای خودتان برنامه ریزی کنید. سعی کنید مقدمات هر کاری را آماده کنید. اما این خطر وجود دارد که در رویارویی با مشکلات ناگهانی و ناگوار، دست و پای خود را گم کنید و مضطرب شوید در صورت برخورداری از چنین ویژگی هایی بدانید که نظم گرا هستید.

اگر فردی احساساتی هستید از برقراری ارتباط با مردم لذت بیشتری می برید اما مراقب باشید تا رفتار و عقاید آن ها بیش از حد لزوم روی شما تاثیر نگذارد.

اگر بدانید چه نوع رفتارهایی دارید مثلا درون گرا، احساساتی، حدس گرا یا نظم گرا هستید، یافتن راه های زندگی برایتان آسان تر می شود.

ببینید آیا ضعف یا نقص خاصی دارید که بتواند به اهدافتان لطمه بزند؟ آن را پیدا کرده و با تمرکز در رفع آن کوشا باشید.

دوران کودکی در کنار عامل وراثت، بسیاری از خصوصیات رفتاری و شخصیتی را در درون ما ایجاد کرده و پرورش داده است. بنابراین ممکن است در ایجاد آن ها دخالتی نداشته باشیم اما این را بدانید که پایان راه این نیست. هر موقع تصمیم بگیرید می توانید بر خود مسلط شده و همه چیز را از درون تغییر دهید.

اگر نتوانید ارزیابی درستی از توانایی خود داشته باشید، شکست های پی در پی، شما را دلسرد و ناامید خواهند کرد و به مرور نسبت به حداقل کارایی خود نیز تردید می کنید.

استفاده به موقع از کلمه نه باعث می شود تا شخصیت شما از قوام و استحکام بیشتری برخوردار شود شما از خودتان راضی تر باشید و دیگران راحت تر شما را بشناسند.

لازم نیست بدون توجه به موقعیت تان همواره خود را جلو بیندازید و حافظ منافع دیگران باشید. کاری نکنید که دیگران تصور کنند شما موظفید همیشه جلودار بوده و به اصطلاح جور بقیه را بکشید.

سعی کنید توانایی ها و استعدادهای واقعی خود را بشناسید و ناخواسته به سوی انواع وظایف، مشاغل و مسئولیت هایی نروید که با روحیات و توانمندیهای شما هماهنگ نیستند.

منظم کردن امور را به وقت دیگری موکول نکنید. هر چه بیشتر و زودتر در جهت تنظیم کارهایتان اقدام کنید به اهداف خود نزدیک تر می شوید.

با شناخت علائم فشارهای عصبی خود و انتخاب راه حل های مناسب برای کاهش این فشارها، مشکلاتتان را ارزیابی کنید و تدابیر مثبتی را در جهت مهار آن ها به کار گیرید.

یادتان باشد که اندیشه های مثبت، همراه با ثبات قدم و تصمیم گیری قاطع، باعث پیشرفت و موفقیت می شود.

از مهم ترین عوامل مدیریت بر خود توجه به خودتان است. خود را دوست بدارید.

باید در ذهن خود روشن کنید که دقیقا می خواهید چه تصمیمی بگیرید؟ چرا این تصمیم لازم است و چگونه باید به آن جامه عمل پوشاند؟

برای اجتناب از تصمیم گیری غیر ضروری می توانید عجله نکنید و راجع به هر موضوعی به اندازه کافی فکر کنید.

هر تصمیمی احتیاج به یک یا چند معیار دارد تا به وسیله آن ها سنجیده شود. برخی معیارها خیلی سریع تشخیص داده می شوند ولی برخی دیگر به بررسی های قابل ملاحظه ای احتیاج دارند.

شما برای گرفتن هر تصمیمی باید اطلاعاتی در آن زمینه داشته باشید. بدون داشتن اطلاع کافی در مورد گزینه هایی که می خواهید درباره آن ها تصمیم بگیرید، نمی توانید آن ها را ارزیابی کنید.

غرور و خودپسندی را کنار بگذارید و هرگز تصور نکنید که به تنهایی قادر به حل مشکلات هستید. اعتماد به دیگران و استفاده از دانش آن ها کلیدی است که دروازه های تصمیم گیری را روی شما باز می کنند.

برای غلبه بر اضطراب، اولین و مهم ترین گام شناخت علائم آن است.

امروزه نقش ها در خانواده تغییر کرده اند. خانم ها پا به پای آقایان به کار و فعالیت در اچتماع می پردازند و در مواردی دیده می شود آقایان نقش خانم منزل را به عهده دارند. این تغییرات نیز به خودی خود می تواند منشا اضطراب باشند.

اگر در برابر ارزش ها و شیوه زندگی کاملا متعهد باشید آن گاه به توانایی های خود ایمان پیدا کرده و کمتر به اضطراب و نگرانی دچار می شوید.

اگر تصور کنید که اوضاع در کنترل شما نیست و شما در جهت تغییرات ان قادر به انجام کاری نیستید سعی کنید خود مسئولیت آن ها را به عهده بگیرید در نتیجه تا حد قابل توجهی از اضطراب شما کاسته خواهد شد.

به حوادث اضطراب آور زندگی همچون فرصتی جهت رشد و تکامل شخصی نگاه کنید.

با اولویت بندی کارها، ازپرداختن به کارهای غیر ضروری و در نتیجه عقب ماندن از وقت و انجام کارهای ضروری خود جلوگیری می کنید. در غیر این صورت ممکن است انجام کارهای غیر ضروری آن چنان وقت گیر باشند که نتوانید به کارهای مهم، ضروری و فوری خود رسیدگی کنید.

برنامه ریزی به چراغ قوه ای می ماند که مسیر شما را روشن می کند و مانع منحرف شدن و اشتباه رفتن شما می شود.

اگر شما به عنوان یک مدیر بخواهید خودتان جوابگوی تلفن ها باشید، تایپ کنید، بازاریابی کنید و… آن وقت چه کسی مدیریت کند؟

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.