378

چرا پوست برای بدن مهم است؟

|
0 دیدگاه

نور به طور خاص ماوراء بنفش دارد  که می تواند به سلول آسیب رسانده و پوست  ما را از اشعه های خورشید  محافظت می کند.

چرا پوست برای بدن مهم است؟

پوست سالم  ویتامین D  تولید میکند که در مقابل نور آفتاب، این ویتامین را دریافت میکنیم . داشتن پوست سالم نیز به حفظ درجه حرارت  بدن  در یک سطح ثابت کمک میکند.پوست بزرگترین ارگان بدن است،  پوست  انسان از میکروب ها و عناصر محافظت، کرده و به تنظیم درجه حرارت بدن،  کمک میکند و اجازه می دهد ما گرما، و  سرما را احساس کنیم.

درباره ضخامت پوست باید بگوییم که ضخامت آن متفاوت است از در پلک نازک در حدود نیم میلیمتر  و در کف دست  و کف پا بیشتر است  و در حدود ۱.۵ میلیمتر است در مجموع  حدود ۱۶ درصد از وزن بدن را پوست تشکیل میدهد پوست خود  متشکل از دو لایه اصلی است: اپیدرم بیرونی و درم داخلی.

پوست انسان دارای سه لایه است: اپیدرم، درم و هیپودرم. هر لایه، نقش منحصر به فرد در حفاظت از بدن برعهده دارد.

در داخل اپیدرم  چهار نوع مختلف از سلول های پوست عبارتند از: کراتینوسیت، ملانوسیت، سلولهای مرکل، و سلول های لانگرهانس،

پوست چگونه کار می کند؟

پوست، یک عضو پیچیده،  و در حقیقت بزرگترین ارگان در بدن  انسان است.  ملانین،  تولید میکند ,رنگدانه قهوه ای است که در برابر اشعه ماوراء بنفش  نور خورشید  از پوست محافظت می کند. این همچنین شامل سلول های ایمنی خاص، به نام سلولهای لانگرهانس، که بدن شما را از میکروب ها به طور بالقوه خطرناک حفظ میکند.

اپیدرم خارجی ترین لایه پوست است.  به پنج لایه افقی طبقه بندی می شود، اپیدرم  در  منطق نازک از  ۵۰ لایه سلول و در مناطقی که  ضخامت بیشتری دارند از ۱۰۰ لایه سلول  تشکیل شده است  بطور متوسط ضخامت اپیدرم  ۰.۱ میلی متر است، که  در حد  ضخامت یک برگ کاغذ است.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.