680

توصیه های درمانی برای فشار خون بالا

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

برای درمان فشار خون بالا از چه روش هایی باید کمک بگیریم چه توصیه هایی به ما در این زمینه کمک خواهند کرد.

توصیه های درمانی برای فشار خون بالا

برخی عادت های غذایی می توانند در این زمینه به شما کمک کنند درمان های خانگی مناسبی در این زمینه برایتان داریم بهتر است با علل و علائم رایج برای فشار خون بالا آشنا شوید و در صورت لزوم با آن ها مقابله کنید .

درمان فشار خون بالا مصرف سیر، سرکه و زیره است. درمان خانگی این بیماری، درمان مکمل محسوب شده و مراجعه به پزشک ضروری است.

فشار خون چیست؟

خون یک محیط سیال بوده و وظایف ویژه‌ای را در بدن انسان به عهده دارد. در بدن عروق خونی مختلفی وجود دارد که باعث انتقال خون از قلب به سایر قسمتهای بدن میشود. به فشاری که توسط جریان خون به دیواره عروق و رگها در طول انتقال خون وارد میگردد، فشار خون میگویند. این فشار از طریق نیروی انقباضی ایجاد میشود که ماهیچه قلب اعمال میکند تا جریان خون را از قلب به بیرون و سایر قسمتهای بدن پمپ نماید.

به طور کلی و در حالت طبیعی، دیواره رگها دارای خاصیت ارتجاعی بوده و بنابراین قدرت تحمل فشار خون را دارند ولی در برخی مواقع به علت‌های مختلف فشار خون افراد افزایش می‌یابد. برای آشنایی با علت، علائم و راه‌کارهای درمان خانگی فشار خون بالا و درمان این بیماری در طب سنتی با ما همراه شوید.

علت فشار خون بالا چیست؟

بالا رفتن فشار خون بیش از اندازه طبیعی آن را فشار خون بالا مینامند. عوامل مختلفی در ایجاد این بیماری موثر است و بنا بر تحقیقات محققان برخی افراد از نظر ژنتیکی بیشتر از سایر افراد مستعد ابتلا به این بیماری هستند، در حقیقت این افراد به صورت ارثی نوعی اختلال خاص در سوخت و ساز چربی‌ها دارند. برخی علل ایجاد فشار خون بالا عبارتند از:

رژیم‌های غذایی نادرست
نوسانات هیجانی و فشارهای عصبی نظیر استرس و اضطراب
استعمال دخانیات و سیگار کشیدن
افزایش سن و تجمع رسوبات بر روی پوشش داخلی عروق

علایم فشار خون بالا

پرفشاری خون مهمترین عامل خطرِ قابل پیشگیری در مرگ زودرس در سراسر جهان است. بالا بون فشار خون اصولا در مراحل اولیه این بیماری تشخیص داده نمی‌شود و بیشتر مواقع با معاینات پزشکی و به صورت تصادفی کشف می‌شود. لیکن در صورت ابتلا به فشار خون بالا برخی علایم و نشانه‌ها بروز میکند که عبارتند از:

خون دماغ شدن‌
تنگی نفس
باد کردن پاها
سردرد
خستگی‌
افزایش ضربان قلب
ایجاد حالت عصبی

درمان خانگی فشار خون بالا

به منظور درمان این بیماری به روش طب سنتی و استفاده از روش‌های درمان خانگی فشار خون بالا بر اساس مزاج و طبع افراد توصیه‌های زیر پیشنهاد میشود:

درمان خانگی فشار خون بالا در افراد با طبع گرم

۱- خوردن سرکنگبین (ترکیب شفابخش سرکه انگور و عسل) یا سرکه به همراه غذا

۲- انجام حجامت

۳- حذف وعده ناهار

۴- خوردن سیاه دانه و عسل

۵- اگر فشار خون خیلی بالا رفت بایستی به نوگ انگشتان سوزن زده شود.

درمان خانگی فشار خون بالا در افراد با طبع سرد

۱- استفاده از ادویه‌ها و مواد غذایی با طبع گرم

۲- مصرف شربت زعفران و عرق بهارنارنج

سایر راه‌کارهای درمان خانگی فشار خون بالا

مصرف رازیانه و زیره

یکی از روشهای درمان فشار خون بالا استفاده از ترکیب رایانه و زیره است. به این منظور مقدار مساوی از رازیانه وزیره و یک حبه قند کوچک را آسیاب نموده و صبح و شب بعد از غذا یک قاشق چایخوری از این مخلوط میل شود. از این ترکیب برای درمان خانگی فشار خون بالا در بارداری استفاده میشود.

مصرف آب انگور هندی و عسل

یک قاشق غذاخوری آب انگور هندی را با عسل شیرین نموده و صبحها یک مرتبه مصرف شود و به اندازه نصف قاشق چایخوری از پودر خشک شده آن قبل از خواب با مقداری آب گرم میل شود.

مصرف آب پرتقال یا آب انگور تازه یا آب سبزیجات خام مانند هویج و اسفناج
این آب میوه‌‌ها سرشار از بتا کاروتن، ویتامین C و پتاسیم هستند که همگی در پایین آوردن فشار خون مفید می‌باشند.

جوشانده تخم گشنیز

جوشانده ای از یک قاشق چایخوری تخم گشنیز با یک لیوان آب که نصف آن آب جوشیده شده، صاف گردیده و روزانه دو بار خورده شود. این جوشانده بسیار مدر بوده و برای کاهش فشار خون مفید است.

خوردن پودر سیر خشک یا دو حبه سیر تازه

یکی از معروفترین انواع درمان خانگی فشار خون بالا مصرف سیر است. به این منظور میتوان نصف قاشق چایخوری پودر سیر خشک و یا دو حبه سیر تازه را در روز و هنگام صبح مصرف نمود. لازم است حبه های سیر به مدت یک ساعت در شیر تازه خیسانده شوند. حبه‌های سیر را میتوان جوید و یا فقط قورت داد.

مصرف ترکیب زیره و زنجبیل

به این منظور یک قاشق چایخوری زیره پودر شده را با یک قاشق چایخوری عصاره زنجبیل تازه و یک قاشق چایخوری عسل مخلوط کرده و روزی یک مرتبه خورده شود.

لازم است ذکر شود تمامی موارد ذکر شده در این مطلب به عنوان درمان‌های مکمل برای فشار خون بالا محسوب شده و توصیه میشود در صورت ابتلا به این بیماری به پزشک متخصص مراجعه و درمان‌های لازم و ضروری را انجام دهید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.