5385

نگاهی به چند بیماری واگیر دار خطرناک

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان
بیماری های واگیر دار زیادی هستند که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم می توانند وارد بدن انسان شده و او را بیمار کنند.

به گزارش سلامتی، انتشار اخباری در خصوص تب کریمه کنگو  این روزها در رسانه ها و شبکه های اجتماعی سر و صدای زیادی به پا کرد که خوشبختانه در نهایت مشخص شد که این بیماری واگیر دار خطر جدی در کشورمان به حساب نمی آید.
بیماری‌ های واگیر، بیماری‌ هایی هستند که توسط یک عامل بیولوژیک (باکتری، ویروس، قارچ، انگل، پارازیت یا پریون) به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به انسان منتقل می‌ شوند.

عوامل ايجاد كننده اين بيماري‌ ها در محيط زندگي ما، در بدن حيوانات وحشي و اهلي، حشرات و ناقلين، گياهان و انسان‌ ها وجود داشته و ممكن است به صورت موقت و يا دائم در اندام‌  آن‌ ها و يا در طبيعت (آب و هوا، خاك و اشيا) سكونت گزيده و انسان را آلوده، دچار عفونت و يا بيماري كند.

گاهي اوقات اين بيماري‌ ها به صورت موردي، پراكنده، فردي و گاهي به صورت طغيان و همه‌گيري در محل زندگي ما ظاهر مي‌ شوند. در ادامه نگاهی می اندازیم به برخی از بیماری های واگیر دار که شیوع زیادی دارند.

آنفولانزا

آنفلوانزا یا گریپ بیماری واگیردار است که توسط نوعی ویروس آران‌ای ایجاد می‌ شود. این نوع ویروس‌ ها در پرندگان و پستانداران اثر می‌ گذارند.این بیماری باعث عفونت حاد دستگاه تنفسی می‌ شود که با سردرد ناگهانی، درد ماهیچه، تب و ضعف و بی‌ حالی شدید نمایان می‌ شود. آنفولانزا در موارد حاد به خصوص در خردسالان ممکن است باعث سینه‌ پهلو شود. سه گونه ویروس آنفلوانزا به نامهای A B C وجود دارد. در حالت معمولی دورهٔ بیماری ۳ تا ۴ روز است.

ایدز

ایدز (به انگلیسی: AIDS) یا نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی (Acquired immune deficiency syndrome)، نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) ایجاد می‌شود.بیماری ناشی از ویروس HIV دارای سه مرحله اصلی است. در مرحله اول (عفونت حاد) فرد ممکن است برای مدت کوتاهی بیماری شبه آنفلوآنزایی را تجربه کند. به همین دلیل معمولا این بیماری تا یک دوره طولانی بدون هیچ علائمی دنبال می‌شود که به این مرحله از بیماری، دوره نهفتگی گفته می‌شود. هر چقدر که بیماری پیشرفت یابد، تداخل بیشتری با دستگاه ایمنی بدن پیدا می‌ کند و باعث می‌ شود که افراد به عفونت‌ هایی مانند عفونت فرصت‌ طلب و تومور دچار شوند، البته معمولا در افرادی که دستگاه ایمنی آن ها به خوبی عمل می‌ کند تأثیرگذار نیست. در نهایت بیماری زمانی وارد مرحله سوم یا ایدز خواهد شد که شمار سلول‌های CD4+ T به کمتر از ۲۰۰ سلول در هر میکرولیتر برسد.

HIV عمدتا از طریق آمیزش جنسی (از جمله مقعدی و حتی دهانی) محافظت نشده، انتقال خون آلوده و سرسوزن آلوده و از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی منتقل می‌ شود.

آنفولانزای خوکی

آنفلوآنزای خوکی بیماری تنفسی خوک‌ ها است که از ویروس آنفلوآنزای نوع «A» نشأت می‌گیرد. این بیماری یک بیماری ویروسی است که معمولا خوک را مبتلا می‌ کند امّا هر ساله مواردی از ابتلای انسان به این بیماری، به ویژه از راه تماس با این جانور، گزارش می‌شود.

آنفولانزای خوکی در انسان از طریق تماس با فرد مبتلا نیز سرایت می‌ کند و نشانه‌ های معمول آن تب، سرگیجه، خشکی مفصل‌ ها، حالت تهوع و در موارد پیشرفته، بیهوشی و مرگ است.

موارد انسانی آنفلوآنزای خوکی ابتدا بیشتر در افرادی رخ می‌ داد که در فاصله نه چندان دوری در نزدیکی خوک‌ها به‌سر می‌برند اما الان ویروس از انسانی به انسان دیگر منتقل می شود.

وبا

وبا بیماری است که از طریق آب توسط باکتری ویبریو کلرا ایجاد می‌شود. این بیماری در گذشته در ایران به نام مرگامرگی خوانده می‌ شده‌. این باکتری با نوشیدن آب آلوده یا خوردن ماهی نپخته یا خوردن صدف‌ ها وارد بدن می‌ شود. در ایران بیشترین راه انتقال مرگامرگی، سبزی‌ های آلوده‌ است. سبزی‌ هایی که در هنگام کاشته شدن با کود انسانی (پساب) تغذیه می‌ شوند دارای بیشترین آلودگی هستند. مرگامرگی در طول تاریخ هفت بار همه‌گیری جهان‌گستر داشته‌ است. در قرن نوزدهم چندین بار در اروپا همه‌گیر شد اما امروزه وبا بیشتر در کشورهای جهان سوم به علت وضعیت ناسالم و غیر بهداشتی آب های آشامیدنی دیده می‌ شود.

مخملکس

مخملک یک بیماری است عفونی و مسری که در دوره کودکی (بین ۳ تا ۷ سالگی) و در فصول سرما بیشتر دیده می‌ شود. باکتری استرپتوکوک در گلوی فرد تجمع و تکثیر می‌ یابد و با ترشح نوعی سم یا اگزوتوکسین موجب پیدایش واکنش پوستی و بروز ضایعاتی روی پوست بدن می‌ شود. انتقال بیمارِی بین کودکان دارای تماس نزدیک رخ می‌ دهد .عامل بیماری بیشتر از طریق تنفس هوای آلوده و هم چنین استفاده از وسایل مشترک آلوده مانند اسباب بازی و ظروف غذا انتقال می‌ یابد. بیماری از یک روز قبل از بروز علایم بالینی تا پایان بیماری قابل انتقال است ولی هر قدر از شروع بیماری بگذرد خطر سرایت آن کاهش می‌ یابد. در صورت عدم درمان در ۴ هفته اول بیماری قابل سرایت است ولی با درمان مناسب، بیماری در عرض دو روز بهبود و سرایت آن متوقف می‌ گردد. ابتلا به مخملک ایمنی نسبی ایجاد می‌ کند.

سرخجه

سرخجه یک بیماری ویروسی است که سرخک آلمانی یا سرخک سه روزه نیز نام دارد زیرا تب بیماری بعد از ۳ روز قطع می‌ شود. گاهی اوقات ضایعات پوستی آن شبیه سرخک یا مخملک ظاهر می شود. دانه های پوستی در سرخجه معمولا در پشت گوش پدیدار می شوند و سپس به صورت و گردن و بقیه نقاط بدن گسترش می یابد. از نشانه‌ های بالینی مشخص سرخجه التهاب غده‌ های لنفاوی واقع در پشت گوش یا ناحیه پشت گردنی است.. کودک مبتلا به این بیماری ممکن است فاقد علامت باشد بیماری در بزرگسالان می‌ تواند به صورت تب خفیف ۱ تا ۵ روزه، سردرد، بیقراری، ترشح خفیف بینی و التهاب ملتحمه بروز کند.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
9 پسندیده شده

صدف عباسی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.