752

شیوع؛ نگاهی به فیلم هایی درباره بیماری های واگیردار

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

خبرهای خاک سپاری فرد مبتلا به تب کریمه کنگو یادآور وضعیت بحرانی بیماری های واگیر داری است که در بسیاری از فیلم ها دیده ایم.

سلامتی- تصاویری که چند روز پیش از به خاک سپاری فرد مبتلا به تب کریمه کنگو در رسانه ها و شبکه های اجتماعی منتشر شد، موجی از نگرانی در جامعه ایجاد کرد. شرایط ویژه دفن یعنی تابوت پلاستیکی وکیوم شده، دفن شدن در عمق سه متری و مهم تر از هر چیز، لباس های ایمنی مخصوص سفید رنگ همراه ماسک و دستکش کسانی که جسد را به خاک می سپردند، از جمله صحنه هایی بود که بیشتر افراد فقط در فیلم ها دیده اند.

شاید اولین حسی که با نگاه کردن به این تصاویر به هر  کسی دست می داد، ترس و هیجان بود. ممکن است برای یک لحظه به ذهن خیلی ها خطور کرده باشد که آیا قرار است همان اتفاقی بیفتد که همیشه در فیلم ها دیده ایم؟

خوشبختانه خیلی زود خبرهایی از وزارت بهداشت منتشر شد که اطمینان می داد وضعیت شیوع تب کریمه کنگو در کشور نگران کننده نیست.

با این وجود، از آن جا که ما انسان ها ظرفیت بالایی برای تاثیر پذیری داریم، شکی نیست که فیلم ها و سریال ها تاثیرات ماندگاری بر روان مان می گذارند. تصاویر پرده جادویی (که امروزه باید گفت هر صفحه نمایش جادویی) می توانند برای ما این تصور را ایجاد کنند که در تجاربی سهیم بوده ایم و خاطراتی در مورد آن داریم؛ تجاربی که به دلایل تاریخی، جعرافیایی، زمانی و.. عملا امکان کسب آن را نداشته ایم اما جوری به آن تجارب واکنش نشان می دهیم مثل این که واقعا برای مان اتفاق افتاده است.

به همین بهانه بر آن شدیم تا به چند فیلمی اشاره کنیم که سهم قابل توجهی در شکل گیری ذخیره خاطرات ما نسبت به بیماری های واگیر دار داشته اند.

شیوع (Contagion)-2011

استیون سودربرگ در این تریلر پزشکی، دنیایی را به تصویر می کشد که آدم ها با یک تماس ساده به یک ویروس مرگ بار آلوده می شوند. به همین ترتیب، این ویروس دنیا را به تسخیر خود در می آورد؛ از چین و هنگ کنگ گرفته تا انگلستان و آمریکا. در این بین، گروهی از دانشمندان تلاش می کنند تا برای این همه گیری مرگ بار پادزهری تهیه کنند. در این فیلم شاهد واقع گرایانه ترین  صحنه های فاجعه باری هستیم که در صورت بروز یک همه گیری مهلک می تواند در جهان اتفاق بیفتد.

ایده اولیه فیلم نامه  شیوع  تحت تاثیر گسترش بیماری “سارس” در سال ۲۰۰۳ در چین، شکل گرفته است.

کوری (Blindness)– 2008

فیلم کوری ساخته شده بر اساس کتاب تحسین شده “کوری” نوشته ژوزه ساراماگو (برنده نوبل ادبیات ۲۰۰۸)، بر خلاف سایر فیلم های مشابه، که فرایند همه گیری یک بیماری مهلک را با توضیحات و فضاسازی علمی و پزشکی اش به تصویر می کشند ، روایت گر شیوع غیرقابل توضیح نابینایی در افراد یک جامعه است؛ نابینایی ناگهانی که زمینه ساز بروز اغتشاش و نا به سامانی، و در نهایت آشکار شدن  غرایز انسانی سرکوب شده انسانی می شود.

 کوری فیلمی است روایت گر یک فاجعه در ساده ترین  اما جذاب ترین حالت آن.

۲۸ روز بعد (۲۸ Days Later)-2002

هم چون بسیاری از داستان ها و افسانه های قدیمی، زامبی ها هم دستخوش تغییرات ناشی از پیشرفت فناوری شده اند. در فیلم های ساخته شده در دهه های گذشته، معمولا با مسئله رستاخیز اجساد از گور برخواسته مواجه هستیم که به مردگان متحرک تبدیل می شوند اما ۲۸ روز، دنیایی ویران شده را به تصویر می کشد که به دلیل انتشار یک ویروس واگیردار از آزمایشگاه، انسان ها را در عرض ۲۰ ثانیه به موجوداتی خونخوار و درنده تبدیل می کند.

اتفاق (The Happening)– 2008

 

در یک روز آرام و آفتابی، مردم ناگهان آشفته می شوند، هوش و حواس خود را از دست داده و در نهایت خودکشی می کنند. در کشور اوضاع اضطراری برقرار می شود. بسیاری این اتفاق را یک حمله تروریستی می دانند اما سرانجام مشخص می شود که ماجرا چیز دیگری است و این فاجعه از طریق هوا منتقل می شود. الیوت، یک معلم مدرسه، که به اتفاقات عجیب علمی علاقه دارد، سفری را برای نجات خود و خانواده اش آغاز می کند و برای تبیین این اتفاق مرموز تلاش می کند.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

صدف عباسی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.