484

عوامل ایجاد سندروم نشت روده

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بیشترین موادی که در غذاها به پوشش درون روده آسیب می‌رسانند، پروتئین‌های موجود درون دانه‌های جوانه‌نزده، شکر و قند، مواد غذایی تراریخته (دستکاری شده از لحاظ ژنتیکی) و لبنیات هستند.

عوامل ایجاد سندروم نشت روده

مشکل دانه‌های جوانه‌نزده این است که حاوی مقادیر بسیاری مسدودکننده‌های مواد مغذی به نام‌های فیتات و لکتین هستند. لکتین پروتئینی است که نقشی دفاعی را در گیاهان ایفا کرده و از آنها در برابر قارچ‌ها و انگل‌ها محافظت می‌کند. این ماده برای گیاهان مفید اما برای بدن ما مضر است.

پوشش درونی دستگاه گوارشی دارای سلول‌های حاوی قند است که به هضم شدن مواد غذایی کمک می‌کند. لکتین به دلیل ماهیت چسبندگی به مواد قندی، به این ناحیه چسبیده و در طول آن حرکت می‌کند و به روده آسیب رسانیده و باعث التهاب آن می‌شود.

مواد غذایی حاوی لکتین:

لکتین نه تنها در دانه‌ها، بلکه در بسیاری از مواد غذایی موجود است. مصرف مقادیر کم آن مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال مواد غذایی که حاوی مقادیر بسیار زیادی از این ماده باشند، در دستگاه گوارش مشکل ایجاد می‌کنند. برخی از مواد غذایی حاوی لکتین و ایجاد کننده سندروم نشت روده، گندم، برنج و سویا می‌باشند.

دانه‌های جوانه‌زده و تخمیر شده مقدار فیتات و لکتین کمتری دارند و راحت‌تر هضم می‌شوند. مواد غذایی تراریخته و مواد غذایی و میوه‌های پیوندی، به دلیل اصلاحات ژنتیکی برای مقابله بیشتر با آفات دارای لکتین بیشتری می‌باشند.

دانه‌های حاوی گلوتن نیز به پوشش داخلی روده آسیب رسانده و از علل سندروم نشت روده هستند.

بیشتر لبنیات نیز حاوی پروتئین کازئین A1 هستند که برای دستگاه گوارش ایجاد مشکل می‌کند. مراحل پاستوریزه کردن شیر و لبنیات نیز آنزیم‌های حیاتی این مواد را از بین برده و باعث سخت هضم شدن لاکتوز می‌شود. بهتر است از لبنیات گرفته شده از شیر نوع A2 استفاده شود.

قند نیز یکی دیگر از موادی است که باعث آسیب‌رسانی به دستگاه گوارش می‌شود. باکتری‌های مضر از این ماده تغذیه می‌کنند. این باکتری‌ها سمومی به نام اگزوتوکسین تولید می‌کنند؛ این سموم سلول‌های درون دیواره روده را از بین برده و باعث ایجاد حفره در آن می‌شوند.

از عوامل دیگر، استرس مزمن است که در طول زمان دستگاه ایمنی بدن را ضعیف کرده و بدن را در مقابل عوامل خارجی مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها آسیب‌پذیر می‌کند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.