640

حال و هوای این روزها؛ “گرمازدگی”

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

در فصل تابستان در مناطق بسیار گرم و همچنین دیگر مناطقی که هم رطوبت بالایی دارند و هم دمای هوا بالا می رود، مشکلات گرما زدگی گریبان بسیاری را می گیرد.

حال و هوای این روزها؛ “گرمازدگی”

البته مشکلات گرما زدگی می تواند در درجات مختلف بروز کند که در چنین صورتی پیشگیری و راه های مقابله با گرمازدگی در این فصل سال، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

وقتی دمای مرکزی بدن از ۴۰ درجه سانتی گراد فراتر برود و بدن قادر به تنظیم دما و خنک کردن خود نباشد، اختلال گرما زدگی بروز می کند. مشکلی که فصل تابستان و گرمای هوا بهترین زمینه برای بروز آن است. اما می توان با وجود فعالیت در روزهای گرم سال از گرمازدگی اجتناب کرد و گرمازده نشد.

دکتر وحید حسینی جناب، با اشاره به اینکه مردان بیشتر از زنان مستعد گرمازدگی هستند گفت: گرمازدگی می تواند مسافران و طبیعت گردان را درگیر کند البته در بیشتر موارد با استراحتی کوتاه مشکل برطرف می شود، اما گاهی موضوع جدی است و می تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

برای اینکه حرارت بدن، ۳۷ درجه سانتی گراد بماند باید حرارت اضافی را به صورت تنفس، تعریق، تشعشع و هدایت دفع کند، اگر به هر دلیلی این اتفاق نیفتد شخص دچار گرمازدگی می شود.
۶۰ درصد وزن بدن را آب تشکیل می دهد.

با از دست دادن آب، بدن بسرعت واکنش نشان می دهد، به گفته این پزشک، با از دست دادن یک درصد آب بدن، احساس تشنگی دست می دهد، به میزان دو درصد علاوه بر تشنگی، آشفتگی و کم اشتهایی هم به سراغ فرد خواهد آمد؛ اتلاف ۳ درصد با ضعف و بی حالی و افزایش غلظت خون و ۴ درصد با تهوع و ضعف عضلانی، ۵ درصد با عدم تمرکز و ۶ درصد با اختلال کنترل درجه حرارت بدن همراه است.

با کاهش ۷ درصد و بیشتر، تنگی نفس، گرفتگی عضلات، افت گردش خون و نارسایی کلیه رخ می دهد.

دکتر حسینی جناب در ادامه می افزاید: بر اثر تعریق فراوان، مایعات و املاح زیاد از بدن خارج و شخص دچار اختلال مختصری می شود. گاهی عضله ها بخصوص در جدار شکم دچار انقباض و گرفتگی دردناک می گردد که به آن “کرامپ ناشی از گرما” می گویند. گاهی سلول های سطحی پوست آسیب دیده و عرق زیر پوست جمع شده و فرد دچار جوش زیر پوستی یا به اصطلاح “عرق سوز” می شود.

در تابستان ۴ لیتر مایعات بنوشید

همه می دانیم که برای پیشگیری از عارضه گرمازدگی در هوای گرم، باید مایعات فراوان نوشید، این مشاور مدیریت بحران از دیگر باید ها و نبایدهای تابستان به مصرف نکردن قهوه، چای و انواع نوشابه های گازدار اشاره کرده و متذکر می شود: مصرف این مواد سبب از بین رفتن بیشتر آب بدن می شوند. ورزش را هم صبح یا عصر انجام دهید.

چون در آن زمان دمای هوا نسبت به ساعات دیگر پایین تراست؛ در ساعات گرم روز تا جایی که ممکن است از منزل خارج نشوید، لباس های آزاد و گشاد با رنگ های روشن انتخاب کنید وکلاه لبه دار بگذارید. خوب است بدانید که بدن انسان درحالت عادی روزانه نیاز به دو لیتر مایعات دارد تا سوخت و ساز، بدون مشکل صورت پذیرد اما این میزان در تابستان به چهار لیتر می رسد.

درمان گرمازدگی بستگی به شدت آن دارد، به توصیه دکتر حسینی جناب، اگر دیدید فردی علائم گرمازدگی دارد، در کوتاه ترین زمان ممکن او را به بیمارستان منتقل کنید، در صورتی که نمی توانید او را به بیمارستان ببرید، باید هرچه سریعتر دمای بذن را پایین بیاورید،

به عنوان نخستین قدم بهتر است لباس شخص گرمازده را از بدن خارج کنید و با استفاده از یک پارچه یا حوله بدن او را با آب سرد یا قطعات یخ خیس کنید. اگر مقدار آبی که در اختیار دارید کم است، ابتدا سر و گردن او را خنک کنید. تکه های یخ را روی گردن، زیر بغل و کشاله ران او بگذارید و با هر وسیله ای که دم دست دارید او را باد بزنید.

بعد از حمام گرفتن، پاها را در محل بالاتری نسبت به بدن او قرار دهید تا جریان خون بیشتر به طرف سر او برود، دست و پاها را ماساژ دهید تا خونی که خنک شده، به سمت مغز و مرکز بدن او برود. اگر شخص هوشیار است، او را تشویق کنید تا کم کم آب یا نوشیدنی خنک بنوشد. ولی اگر شخص بی هوش باشد، نمی توانید این را انجام دهید، بنابراین همانطور که گفتم بدن او را خنک کنید تا وقتی به هوش آمد، آب بنوشد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.