348

اولین واکنش به شنیدن خبر سرطان فرزند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

برای هر پدر و مادری، شنیدن این خبر که فرزندشان به سرطان مبتلاست، بسیار رنج آور است. خانواده ها مسیر طولانی را برای کنار آمدن با این موضوع طی می کنند.

سلامتی- حتی اسم سرطان به تنهایی وحشت آور و دردناک است و نه تنها فرد، بلکه خانواده و اطرافیان او را نیز درگیر می کند؛ چه برسد به این که این خرچنگ غول آسا، به جان کودکی بی دفاع افتاده باشد. ابتلای فرزند به سرطان می توانند مانند طوفانی زندگی یک خانواده را به یک دریای پر تلاطم تبدیل کند؛ کشتی ها در آب فرو می روند و مسافران به تخته پاره ها چنگ می زنند. می توان گفت خانواده کودک مبتلا به سرطان نیز در این شرایط به هر ریسمانی چنگ می زند تا موجودیت خود را حفظ کند. تامین هزینه های درمان، مراقبت از سایر فرزندان، زندگی زناشویی و…. نیز از دشواری هایی است که این خانواده ها باید با آن دست و پنجه نرم کنند.

خانواده ای که به تازگی متوجه می شود کودک اش به سرطان مبتلاست، مراحل مختلفی را پشت سر می گذارد. نخستین مرحله، بهت زدگی ناشی از شنیدن این خبر است. واکنش اولیه والدینی که برای اولین بار متوجه بیماری مهلک فرزندشان می شوند غالبا ناباوری و انکار است که شوک عمیقی به بدن شان وارد می کند.

این ضربه روحی به قدری شدید است که والدین ممکن است احساس کنند فلج شده اند و نتوانند از جای خود تکان بخورند. ممکن است حتی حافظه شان بر اثر شنیدن خبر سرطان فرزندشان ضعیف شود. ممکن است با خودشان بگویند: امکان ندارد! باید اشتباه شده باشد! در خانواده ما هرگز کسی به سرطان مبتلا نشده بود! ممکن است شروع کنند به گریه کردن و فریاد زدن که واکنشی کاملا طبیعی است که از رنج عمیق آن ها نشات می گیرد و مدت کوتاهی طول خواهد کشید تا برطرف شود.

در این شرایط اطرافیان معمولا سرآسیمه می شوند، نمی دانند باید چه واکنشی از خود نشان دهند و ممکن است در صدد آرام کردن فرد بر آیند و او را به کنترل کردن خود دعوت کنند یا دست به دامن تزریقی آرامبخش شوند. در صورتی که بهتر است او را به حال خود گذاشته و اجازه داد اگر دل شان می خواهد گریه کنند، فریاد بکشند و به این که این کارشان دیگران را ناراحت می کند، فکر نکنند.

 بسیاری از اعضای کادر بیمارستان معمولا افراد دلسوز و یاری رسانی هستند که شرایط بغرنج والدین کودک مبتلا به سرطان را درک می کنند و حتی در غم آن ها شریک می شوند.

پذیرش دست یاری مددکار اجتماعی و روان شناس نشانه ضعف والدینی که کودک مبتلا به سرطان دارند نیست. با این وجود، اغلب خانواده ها تحت تاثیر شوک و فشار روحی شدید، مایل به کمک گرفتن نیستند.

گروه های حمایت از خانواده هم منبع اجتماعی قدرتمندی هستند که در این شرایط سخت می توانند برای این والدین تسکین بخش باشند. در این گروه ها معمولا خانواده های دیگری نیز با وضعیت مشابه وجود دارند که می توانند به کسانی که به تازگی متوجه سرطان فرزندشان شده اند، دلگرمی بدهند و تجربیات خود را در اختیار آن ها قرار دهند.

به مرور زمان، بیان بی پرده رنجی که والدین می کشند در درازمدت به آن ها کمک خواهد کرد و دیگر نیازی به مصرف دارو برای جلوگیری از مشکلات روانی وجود نخواهد داشت. در این مرحله، والدین بیماری فرزندشان را پذیرفته اند و به عنوان یک واقعیت تلخ با آن کنار می آیند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

صدف عباسی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.