441
نگاهی به اثرات منفی اینستاگرام بر سلامت روان نوجوانان

زندگی های رویایی اینستاگرام

|
0 دیدگاه

اینستاگرام شبکه اجتماعی است که بیشترین اثر منفی را بر سلامت روان نوجوانان می گذارد و بعضا باعث کاهش اعتماد به نفس شان می شود.

به گزارش سلامتی، فرقی نمی کند که به گوشه گوشه دنیا سفر کنند، بدن های بی نقص یا عشق ابدی شان را به نمایش بگذارند، سبک زندگی سالم یا هنری شان را به رخ بکشند یا از کتاب ها و فیلم ها بنویسند. همه این آدم ها یک ویژگی مشترک دارند: در پیج های اینستاگرام شان خوشبخت ترین آدم های روی زمین اند. زندگی شاد رنگارنگی که برای خودشان ساخته اند و به دنیا نشان می دهند، تامل برانگیز و خلل ناپذیر به نظر می رسد. پست هایی که می گذارند همه پر از نور و امید و لبخندهای دندان نمای بی نقص است.

بسیاری ممکن است با دیدن این پست ها با خودشان فکر کنند عجب زندگی معرکه ای! چه شانسی! و بعد نگاهی به خودشان بیاندازند: مشکلات مالی، ظاهر جسمانی که آن قدرها هم جلب توجه نمی کند و متعلق بودن به طبقه اجتماعی متوسط، از خصوصیات یک شهروند عادی است که در شلوغی های اینستاگرام حرفی برای گفتن ندارد. این تاثرات ناامیدکننده به خصوص برای نوجوانان تبعات منفی تری به دنبال دارد.

در تحقیقی که به تازگی در انگلستان انجام شد، اینستاگرام به عنوان شبکه اجتماعی که بدترین اثرات را بر سلامت روان نوجوانان می گذارد شناخته شده است. این مقایسه بین ۵ شبکه اجتماعی یوتیوب، توئیتر، فیسبوک، اسنپ چت و اینستاگرام، صورت گرفته بود.

در این پژوهش هم چنین مشخص شد عضویت در این شبکه اجتماعی مبتنی بر انتشار تصاویر، با اضطراب، افسردگی، قلدری و احساس «بی خبر ماندن از آنچه در حال وقوع است» مرتبط است.

مطالعات قبلی نشان می دادند جوانانی که بیشتر از ۲ ساعت در روز در شبکه های اجتماعی می چرخند، بیشتر احتمال دارد که دچار مشکلات روان شناختی باشند.

دکتر صدیقه احمدی، عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در مورد پست های هوش ربای اینستاگرام می گوید:«به طور کلی، اکثر افراد عکس هایی را در اینستاگرام می گذارند که می خواهند در آن ها حس خودشیفتگی شان را ارضا کنند؛ به شکلی که خودشان را شادتر، بهتر و زیباتر از چیزی که هستند نشان بدهند. از طرفی،  نوجوانان هم که  در مرحله هویت یابی هستند، می خواهند هویت خود را تعریف کنند و این باعث می شود احساس  کنند هویت بدین معناست که فرد زیباتر و ثروتمندتر باشد.»

نوجوانان در این سنین حساس به شدت تحت تاثیر شخصیت های مختلف به عنوان الگو و قهرمان زندگی شان قرار می گیرند. شاید تا ۱۰ سال پیش این قهرمانان خیالی همان خوانندگان و هنرپیشگان سینما بودند اما امروز به سطح سلبریتی های بی هنر مجازی تنزل پیدا کرده اند.

هم چنین می دانیم که در دوران بلوغ، گروه همسالان برای نوجوانان اهمیت بسیاری پیدا می کنند. تماشای مهمانی رفتن های مداوم، وسایل لوکس و امکانات رفاهی و رضایت خاطر به ظاهر همیشگی این همسالان در اینستاگرام می تواند پیامدهای مخربی بر اعتماد به نفس نوجوانان داشته باشد.

تصویر بدنی-برداشتی که افراد از ظاهر خود دارند- نیز موضوعی است که در سن نوجوانی ذهن اکثر افراد را به خودش مشغول می کند تا بدانند چقدر زیبا و جذاب به نظر می رسند.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی به مقایسه ای که در ذهن نوجوان در مورد خودش و این تصاویر دست می زند، اشاره می کند و توضیح می دهد:« وقتی نوجوانان- که در این سن حساسیت های بالایی دارند- این تصاویر را می بینند و مداوم دنبال می کنند، دچار این احساس می شوند که اگر من این ویژگی های اجتماعی یا ظاهری را ندارم، بدین معناست که انسان مفید، موثر و جذابی نیستم.»

وی ادامه می دهد:«بدین شکل، اینستاگرام تاثیر بسیار منفی روی اعتماد به نفس نوجوان ها دارد چون فاصله خود واقعی شان را با خود آرمانی که اینستاگرام به آن ها ارائه می کند، زیاد می بینند. به دلیل این که معیار انسان بودن و زندگی کردن برای شان به این شکل تعریف شده است، از اعتماد به نفس شان کاسته می شود که این امر ممکن است در بعضی از آن ها منجر به افسردگی شود.»

اینستاگرام ۵۰۰ میلیون کاربر فعال دارد و هر روزه بیش از ۹۵ میلیون عکس در آن منتشر می شود. بیشترین اکانتی که تا به حال در ایسنتاگرام فالو شده، متعلق به سلنا گومز، خواننده آمریکایی است.

دکتر بکی اینکستر، پژوهشگر افتخاری تحقیقی که در مورد اثرات اینستاگرام انجام شد، می گوید:«ما متخصصان بهداشت روان باید سعی کنیم تا جای ممکن به ادبیات و فرهنگ نسل جوان پی ببریم تا بتوانیم با آن ها بهتر ارتباط برقرار کنیم.»

 

1 پسندیده شده
صدف عباسی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.