435

شناسایی زود هنگام آلزایمر با تلاش محققان کشور

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

معرفی نشانگرهای زیستی پلاسمایی-خونی برای شناسایی زود هنگام بیماری آلزایمر در افراد مستعد از نتایج طرحی است که در زمینه این بیماری با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی در حال انجام است.

به گزارش سلامتی، محمد خلج کندری مجری پروژه‌ ای درباره بیماری آلزایمر درباره این پروژه که با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی در حال انجام است اظهار کرد: هدف اصلی از این پروژه ارزیابی پتانسیل RNAهای بلند غیرکدکننده دخیل در آلزایمر به عنوان نشانگرهای زیستی پلاسمایی-خونی در بیماری آلزایمر است تا بتوان با آشکارسازی تغییرات مقدار آنها در خون برای تشخیص زود هنگام بیماری از آن بهره برد. با توجه به اینکه تغییرات در بیان ژنها در مغز حدود ۲۰ سال قبل از بروز علائم بیماری شروع می شود بنابراین می توان آن تغییرات را قبل از بروز بیماری شناسایی کرد البته به شرطی که RNAهای مورد بحث از سلولهای مغزی آزاد شده و به حد کافی در خون وجود داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه تحقیاتی به این شکل در مورد آلزایمر در دنیا انجام نشده است عنوان کرد: تحقیقات مشابهی در مورد سرطان وجود دارد و با توجه به این موضوع اساس این طرح طراحی شد. چون تحقیقات اخیر نشان می دهند که سلولها ذراتی به نام اگزوزوم از خود به مایعات بین سلولی و نهایتا خون آزاد می کنند که حاوی مولکولهای زیستی نماینده تغییرات اتفاق افتاده در بافت و سلول منشاء می باشند. اتمام این طرح در صورت موفقیت به شناسایی زود هنگام بیماری در افراد مستعد کمک زیادی می کند تا با بررسی پلاسمای افراد و دادن آگاهی های لازم مانع بیماری یا تاخیر در ایجاد آن شد.

خلج کندری ادامه داد: در حال حاضر درمان های موجود برای این بیماری کارساز نیستند و دارویی که تجویز می شود روند از بین رفتن سلول ها را کند یا در مقطعی حافظه را تقویت می کند زیرا وقتی علائم بیماری ظاهر می شود تغییرات زیادی در مغز بر اثر بیماری ایجاد شده که تقریبا غیر قابل بازگشت هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه علت اصلی بروز بیماری هنوز مشخص نیست گفت: از نظر پاتولوژی برای محققان این بیماری شناخته شده است. محققان در دنیا چند دهه است که در حال تحقیق روی بیماری هستند و کشفیات زیادی نیز در این زمینه شده اما چون آلزایمر بیماری پیچیده ای است هنوز درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.

وی همچنین بیان کرد: بیماری آلزایمر در دو دسته زود هنگام و دیر هنگام قرار می گیرد، مبتلایان به نوع زود هنگام افرادی هستند که دچار جهش در ژن های اصلی شده اند و در سنین زیر ۴۵ سال مبتلا می شوند البته درصد کمی و کمتر از ۵ درصد از بیماران شامل این گروه هستند. مبتلایان دیرهنگام نیز در سنین بالای ۶۵ علائم بیماری را نشان می دهند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

صدف عباسی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.