215

می دانستیدافسردگی پوکی استخوان می آورد؟!

|
0 دیدگاه

طبق مقاله انتشار یافته توسط مجله امریکایی ” روانپزشک بیولوژیک ، افسردگی با پوکی استخوان ارتباط دارد .

می دانستیدافسردگی پوکی استخوان می آورد؟!

محققان در این تحقیق جدید نشان دادند که بین اختلال افسردگی و از بین رفتن توده استخوانی ارتباط واضحی وجود دارد که منجر به بروز پوکی استخوان و شکستگی آن می‌ شود.این پژوهش همچنین نشان داده است که ارتباط بین افسردگی و از دست رفتن بافت استخوانی، به ویژه در بین خانم های جوان بیشتر است.

محققان تمام اطلاعات حاصل از پژوهش های انجام شده بر روی این موضوع را جمع‌آوری کردند و آن ها را با استفاده از یک روش آماری خاص موسوم به “متا ــ آنالیز” مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

آن ها ۲۳ پروژه تحقیقاتی را که در ۸ کشور مختلف انجام شده بود، ارزیابی کردند و طی آن تراکم استخوانی ۲۳۲۷ زن مبتلا به افسردگی را با تراکم استخوانی ۲۱۱۴۱ زن سالم مقایسه کردند.

نتایج این مقایسه‌ ها و بررسی‌ ها نشان داد که زنان افسرده به میزان قابل توجهی تراکم استخوانی کمتری نسبت به زنان سالم دارند و افسردگی به طرز چشمگیری باعث افزایش فعالیت سلول‌ هایی که عامل تحلیل استخوان ‌ها هستند، می گردد.

محققان اظهار داشتند: ارتباط بین افسردگی و پوکی استخوان در خانم ها، به مراتب بیشتر از آقایان است و به ویژه خانم های جوان تا قبل از یائسگی بیشتر در معرض خطر هستند.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.