466

چگونه سپاسگزار بودن را به کودکان خود بیاموزیم

|
0 دیدگاه

ما در جهان ماده زندگی می‌کنیم و متاسفانه تعداد زیادی از ما فرزندان خود را تباه می‌کنیم. پدر و مادرها دوست دارند بیشتر از آنچه به هنگام کودکی داشته‌اند را در اختیار کودکان خود قرار دهند.

چگونه سپاسگزار بودن را به کودکان خود بیاموزیم

بنابراین تباه کردن اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد. اما ما دوست نداریم کودکان خودمحور ما تبدیل به بزرگسالانی خودشیفته و ناسپاس شوند. بنابراین از دست ما والدین چه کاری برمی‌آید؟

۱. از وقتی کوچک‌تر هستند شروع کنید

از زمانی که کودکان نوپا هستند می‌توان سپاسگذاری را به آنها آموخت. اینطور شروع کنید که همه چیز را در اختیارش قرار ندهید. اینکه بخواهید کودک شما همه چیز داشته باشد خوب است٬ اما وقتی کوچکترین چیزهایی را که می‌خواهد در اختیارش قرار دهید احساس می‌کند اینها حق اوست.

۲. قانون “یکی بگیر و یکی ببخش” را اعمال کنید

شما می‌خواهید به کودکان خود درباره کمک به دیگران و سپاسگذار بودن نسبت به آنچه دیگران برای آنها انجام می‌دهند آموزش دهید. یکی از راحت‌ترین کارها برای رسیدن به این هدف این است که قانون “یکی بگیر و یکی ببخش” را به کار بگیرید. برای هر اسباب‌بازی جدید (یا یک تکه لباس) که به کودک شما داده می‌شود یکی باید از او گرفته شود.

بخشیدن به یک نیازمند راه بسیار خوبی برای این است که کودک شما سپاسگذار بودن را بیاموزد. تا جایی که ممکن است از قرار دادن اسبا‌ب‌بازی‌ها داخل یک جعبه و دور کردن آنها خودداری کنید. با ملاقات کودکان در بیمارستان یا پرورشگاه این فرصت را برای کودک خود فراهم کنید که ببیند این اسباب‌بازی‌ها کجا می‌روند.

۳. خانوادگی داوطلب شوید

برای کمک به نیازمندان هرچه کودک شما زودتر درگیر موقعیت‌های داوطلبانه شود بهتر است. داوطلب شدن برای خانواد‌ه‌ها راه بسیار خوبی است تا ضمن کمک به دیگران با یکدیگر نیز متحد شوند.

۴. روی نوشتن یادداشت‌های سپاسگذاری اصرار بورزید

از زمانی که کودک شما می‌تواند بنویسد (و حتی قبلتر) برای هر هدیه دریافت شده بدون توجه به کوچک و بزرگ بودن آن باید روی فرستادن یادداشت سپاسگذاری اصرار بورزید. حتی بچه‌های کوچک هم می‌توانند روی یک کارت نقاشی بکشند و شما اسم آنها را زیر آن بنویسید. عمل فرستادن یک یادداشت کار ساده‌ا‌‌یست که باعث می‌شود سپاسگذاری در طول زندگی همراه فرزند شما باشد.

۵. تاکید را از روی دریافت هدایای مادی بردارید

در طول سال (به ویژه در زمان تولدها و اعیاد) دریافت هدیه را کمرنگ جلوه دهید. وقتی موقعیت‌های ویژه‌ای را جشن می‌گیرید درباره لذت بیشتر انجام گروهی کارها نسبت به دریافت هدیه صحبت کنید.

۶. به موعظه‌های خود عمل کنید

کودکانتان بیشتر از هر کسی به شما نگاه می‌کنند. اگر می‌خواهید افراد سپاسگذاری باشند لازم است که خودتان نیز اینگونه باشید. سپاسگذاری را به عنوان بخشی از مکالمات روزمره خود قرار دهید. درباره تمام چیزهایی که از آن سپاسگذاری می‌کنید مثل وقتی که همسرتان زباله‌ها را بیرون می‌برد یا وقتی که همکارتان در یک پروژه به کمک شما می‌آید صحبت کنید.

با نشان دادن و صحبت درباره تمام چیزهایی که در زندگی از آنها سپاسگذار هستید در مسیر پرورش کودکان متوضع و سپاسگذار قرار خواهید گرفت.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.