365

۶ قدم برای تربیت نوجوانان بدون دردسر

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اگر به والدین فرصت داده شود، تعداد زیادی از آنها ترجیح می‌دهند که از سا‌ل‌های نوجوانی به سرعت عبور کنند. این مسئله در آغاز به این دلیل است که تمام داستا‌ن‌های وحشتناکی که ما شنیده‌ایم به رفتارهای بزهکارانه همه‌فن حریف مربوط می‌شود.

۶ قدم برای تربیت نوجوانان بدون دردسر

بزرگ کردن نوجوانان بدون مزاحمت ممکن است. در این جا برای شروع ایده‌هایی پیشنهاد می‌شود:

۱. طرز برخورد خود را تغییر دهید

شبیه چالش‌های بیشمار دیگر زندگی،‌ پرورش نوجوانان با برخورد خوب شما ممکن است و نه دیگران. فرزندتان رفتار شما را الگوبرداری خواهند کرد،‌ و احتمالاً نتیجه خیلی خوبی در پی نخواهد داشت. سعی نکنید خود را به سطح آنها تنزل دهید. آنها بچه اند، شما به دلیلی مسئول هستید. فکر خود را طوری تنظیم کنید که موقعیت نوجوانی را به عنوان فرصتی برای راهنمایی فرزند خود ببینید و هر دو یک رشد شخصی را تجربه کنید.

۲. با آنها صحبت کنید،‌ نصیحتشان نکنید

بسیاری از والدین فرزندان خود را نصیحت می‌کنند، با آنها صحبت نمی‌کنند. نوجوانان نادان نیستند،‌ آنها فقط جوانند. این تفاوت بزرگی است. تجربه زندگی شما را باهوش‌تر نمی‌کند،‌ فقط باعث می‌شود با تجربه‌تر شوید.

تلاش کنید نوجوان خود را یک بزرگسال در حال رشد ببینید،‌ زیرا این چیزی است که آنها واقعاً هستند. اعتبار دادن به نکاتی که به آن اشاره می‌کنند و صحبت کردن به گونه‌ای که نشان دهد شما برای افکار آنها ارزش قائلید، چیزی است که آنها خواهانش هستند. وقتی نوجوان شما می‌خواهد شب را در خانه یکی از دوستان خود که شما او را نمی‌شناسید بماند و این موضوع را مطرح کرده‌است،‌

به جای مخالفت کردن بیان جملاتی این چنینی را امتحان کنید: ” من مادر او را درست نمی‌شناسم و این کمی مرا نگران می‌کند. من به قضاوت تو اعتماد دارم، اما فکر می‌کنم اگر با والدین او صحبت کنم احساس بهتری خواهم داشت و اگر تو موافق باشی پیش از آخر این هفته با اتومبیل از حوالی خانه آنها رد شوم. “

اگر کودکان شما را در میانه راه ببینند، تمایل بیشتری به همراهی شما دارند تا اینکه بخواهند مخالفت کنند. تظاهر به اجازه گرفتن از آنها نیز تاثیر زیادی دارد. تصمیم نهایی با شماست، اما هر وقت فرصتی پیش آمد که آنها بتوانند احساس مهم بودن کنند، از آن نهایت استفاده را ببرید.

۳. عملی کنید

از نوجوان بیکار نمی‌توان انتظار داشت که از مشکلات دوری کند. به وقتی فکر کنید که فرزندانتان نوپا بودند. اگر آنها را دو ثانیه به حال خود رها می‌کردید، موی خود را می‌بریدند و وان حمام را با صابون ظرفشویی پر می‌کردند. نوجوانان بیکار کنجکاوند و افراد کنجکاو در معرض لغزش‌های زیادی هستند.

به آنها خاطر نشان کنید که اگر نخواهند ورزشکار شوند یا فعالیت‌های فوق برنامه داشته باشند یا به دنبال هنر بروند، لازم است کار کنند. این فعالیت‌ها نه تنها امکان تجربه دنیای واقعی را برای آنها فراهم می‌کند، بلکه فرزند شما را از بیکاری دور می‌کند. همچنین باعث می‌شود خسته شوند که به این معناست که انرژی خود را برای ایجاد مشکل از دست خواهند داد.

۴. بدانید که آنها نمونه کم‌سن و سال شما نیستند

خارج از مقوله عشق، والدین بهترین‌ها را برای فرزندان خود می‌خواهند، اما جاهایی در مسیر تعیین کاری که آنها می‌خواهند با زندگی خود بکنند انتظارات غیر واقعی والدین، تعیین تکلیف شدید و بدتر از همه خودخواهی مشکل ساز خواهد شد.

فرزندان ما فرصتی برای انجام تمام کارهایی که می‌خواستیم با زندگی خود بکنیم و موفق نشدیم، نیستند. اگر آنها پوشیدن تیشرت رنگرزی گرهی را در آخر هفته به بازی فوتبال ترجیح می‌دهند،‌ احتمالاً رویای زندگی شما برای تبدیل شدن به یک بازیکن خط حمله را برآورده نخواهند کرد.

وقتی بچه‌ها برای اولین بار شروع به صحبت درباره آینده خود می‌کنند، تلاش کنید که به صحبت‌هایشان خوب گوش کنید. اگر اید‌‌ه‌های آنها یا عبارت “پول در این کار وجود ندارد ” یا ” با این کار به هیچ‌جا نمی‌رسی” ارزیابی می‌کنید، آنها تمایل کمتری به دیدگاه خلاقانه در انتخاب کار خود خواهند داشت و حتی ممکن است تمایل کمتری به درمیان گذاشتن افکار خود با شما داشته باشند.

شما ۶ سال فرصت دارید فرزندان خود را به مسیری که فکر می‌کنید مناسب مهارت‌ها و استعدادهایشان است، هدایت کنید. در مرحله هفتم نیازی به اصرار برای اینکه جراح زانو شوند وجود ندارد.

۵. آنها را متفکر بار بیاورید

آیا واقعاً فرزندانی می‌خواهید که می‌توانند تصمیمات خوبی بگیرند؟ پس فضا را برای آنها فراهم کنید تا خودشان فکر کنند. اگر شما به عنوان والدین وظیفه خود را در آهسته فهماندن ارزش‌ها به خوبی انجام داده‌اید و در سنین جوانی اصول اخلاقی را برای او نهادینه کرد‌‌ه‌اید، شخصیت فرزندتان در ۱۶ سالگی کم‌وبیش شکل گرفته است. بنابراین اجازه دادن به او برای شروع به تصمیم‌گیری مشکلی ندارد.

این باعث احساس ناراحتی در افراد کنترل‌گر می‌شود. همه می‌دانیم! کار آسانی نیست، اما فرزندانتان شما را حیرت‌زده خواهند کرد. وقتی موضوع مربوط به پول، روابط و کار مدرسه است، می‌توانید در تصمیم‌گیری یک گام به عقب بردارید. اگر نوجوان شما بگوید ” مادر، من واقعاً این پیراهن گران‌قیمت را می‌خواهم، اما هفته بعد پول توجیبی نخواهم گرفت،

” کاملاً مناسب است که جواب دهیم:” تو دختر بزرگی هستی عزیزم و خودت به خوبی تشخیص می‌دهی. من اطمینان دارم بهترین کار را انجام می‌دهی. “

این بهترین قسمت است؛ اگر فرزندان شما شکست می‌خورند، آنها حداقل در سنین ۱۶ تا ۱۸ سالگی هنوز در خانه‌اند، اگر موفق نشدند، احساس امنیت را برایشان ایجاد کنید. از دادن این فرصت به فرزند خود که بزرگ بودن را در زندگی با شما تمرین کند، نترسید. وقتی شما به آنها اطمینان دارید، آنها اعتماد به نفس پیدا خواهند کرد و این باعث می‌شود درهایی به سوی راه‌حل‌های بکر برای تصمیماتی که به سرانجام نمی‌رسید، باز شود.

۶. ازدیگران مثال بزنید

این مورد ممکن است منفی‌تر از چیزی که هست به نظر برسد، اما مثال زدن از کارهایی که سرانجام خوبی نداشته است به فرزند شما کمک خواهد کرد نتیجه برخی رفتارهای خود را بدون تجربه کردن آنها ببیند.

اگر نوجوان شما دوستی دارد که برچسب انجام کار نادرستی به او خورد‌ه‌است، کاری کنید او عمق بد بودن عاقبت این کار را درک کند. شما و فرزندتان می‌توانید در مورد کارهای نادرست و شرم‌آور و اینکه چقدر زندگی با دوری کردن از این کارها آسان‌تر است، صحبت کنید.

مهم است وقتی در حال انجام این کار هستید با او بنشینید و طوری با نوجوان خود صحبت کنید که گویی در حال صحبت با دوست خود درباره مشکلی درباره ازدواج خود یا سایر مسائل هستید. اگر شروع به سخنرانی کنید کاملاً بیاثر خواهد بود. نسبت به فرزند جوان خود که دچار مشکل شده‌است، دلسوز باشید، اما به این نکته اشاره کنید که اگر از دردسرها دوری کند چقدر زندگی آسانتر خواهد بود.

تلاش کنید نوجوانان خود را از دردسر دور کنید، هرکاری می‌توانید انجام دهید تا مثل یک بزرگسال در حال رشد با او برخورد کنید. با آنها طوری رفتار کنید که گویی در حال تبدیل شدن به افراد باهوشی هستند، به توانایی آنها در برخی تصمیم‌گیر‌ی‌ها احترام بگذارید،‌ سعی کنید رفتار قابل احترامی داشته باشید، کمی به آنها مسئولیت بدهید،‌

تا حد امکان خود را از معادله خارج کنید (این مسئله مربوط به آینده اوست، نه شما) و مهم‌تر از همه این‌ها؛ گوش کنید، گوش کنید، گوش کنید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.