1090

از بیماری ALS(ای ال اس) چه می دانید

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بیماری ALS (ای ال اس) یک بیماری ناشناخته و غیرقابل درمان است که دستگاه عصبی را مورد حمله قرار می دهد.

از بیماری ALS(ای ال اس) چه می دانید

ای ال اس از نوع بیماری های بدخیم می باشد که بر اعصاب رابط بین مغز و ماهیچه ها تاثیر می گذارد و عملکرد آن ها مختلف می کند. ALSSاز رسیدن پیام های مغز به سایر اندام ها جلوگیری می کند و نورون ها و آکسون های عصب را که وظیفه انتقال پیام های عصبی را دارند،تخریب می کند.

بیماری ALS(ای ال اس)

علایم بیماری:

این بیماری از نوع “پروگراسیو” می باشد.پروگراسیو به معنی بیماری پیش رونده است.در ای ال اس علایم اولیه بیماری به صورت خفیف ظاهر می شود.در مراحل اولیه بیمار دچار ضعف ماهیچه ها و همچنین خستگی مفرط می شود.

ممکن است بیماری از دست یا پا یا ماهیچه هایی که برای حرف زدن و بلعیدن به کار می روند شروع شود.به عنوان مثال بیمار ممکن در راه رفتن دچار مشکل شود یا نتواند به راحتی حروف را ادا کند،پایش پیچ می خوردو غذا و نوشیدنی به گلویش می پرد،در بستن دکمه های لباس مشکل دارد و در باز و بسته کردن شیرآب مشکل دارد.

پیشروی بیماری:

این بیماری مسری نمی باشد و معمولا بدون درد می باشد و هوشیاری افراد تغییری نمی کند.قوای پنجگانه شامل :چشایی،بینایی،بویایی،شنوایی و لامسه و همچنین سیستم گوارشی،جذب و دفع غذا و روده ها و مثانه از ابتلا به بیماری مصون می باشند.به تدریج ماهیچه های بیشتری به استثنای قلب در بدن آسیب می بیند.

سرعت پیشرفت بیماری بسته به اشخاص متفاوت است. اما متوسط طول عمر این بیماران بین سه تا پنج سال پیش بینی می شود.

افرادی هم هستند که بیش از ده سال با این بیماری زندگی کرده اند. نمونه ویژه (ولی ممکن) پروفسور استفان هاوکینز ۶۹ ساله دانشمند و استاد فیزیک انگلیسی است که از ۲۲ سالگی دچار بیماری ای.ال.اس شده و اکنون ۴۷ سال است که علیرغم داشتن این بیماری به زندگی پربارش ادامه داده است.

دلیل بیماری

دلیل قطعی این بیماری هنوز مشخص نشده است. این بیماری در هر سنی برای یک انسان بالغ می تواند پیش بیاید، اما بیشتر انسان ها در سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی دچار آن می شوند. در صد کمی از ابتلا به ای. ال. اس ناشی از ارثی بودن این بیماری است. به هر حال، جنبه موروثی بودن این بیماری، بسیار نادر است.

در آن صورت، اغلب از زمانی طولانی در خانواده شناخته شده و تعدادی دیگر به آن مبتلا بوده اند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.