Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525

Warning: Parameter 2 to salamati_posts_where() expected to be a reference, value given in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
اساس موفقیت درمان گلوکوم در تشخیص زودهنگام است
701

اساس موفقیت درمان گلوکوم در تشخیص زودهنگام است

|
0 دیدگاه

به گزارش سلامتی دکتر رضا زارعی درباره بیماری گلوکوم عنوان کرد: بیماری گلوکوم که به آب سیاه معروف است از قدیم شناخته شده و علت  نامگذاری این بیماری هم آن است که اگر درمان نشود به کوری و سیاهی منجر می‌شود.

اساس موفقیت درمان گلوکوم در تشخیص زودهنگام است

شرط موفقیت در درمان این بیماری تشخیص زودهنگام است.گلوکوم  بی سر و صدا ایجاد می‌شود و فشار چشم بدون هرگونه علائم کلینیکی افزایش می‌یابد و  زمانی فرد متوجه بیماری می‌شود که بخش‌های عمده عصب  چشم از بین رفته باشد و تنها رشته‌های انتهایی آن باقی مانده؛ در این زمان تازه بیمار به پزشک مراجعه می‌کند که دیر شده است.

وی به بهترین زمان مراجعه به پزشک برای درمان گلوکوم اشاره کرد و گفت: بهترین وقت مراجعه به پزشک برای افرادی که این بیماری را به طور وراثتی در خانواده شان دارند یا چشمشان ضربه دیده است و یا بیماری‌هایی مثل دیابت و قلب و عروق  دارند آن است که زود به  زود معاینه شوند و عصب  و فشار چشمشان کنترل شود.

زارعی افزود: این بیماری درمان ندارد و وقتی از درمان عصب چشم صحبت می‌کنیم؛ منظور نگه‌داری رشته‌های انتهایی باقی مانده از چشم است.درمان این بیماری بسته به نوع  و شدت آن متفاوت است؛ گاهی می‌توان به درمان‌های طبی بسنده کرد، گاهی هم باید به لیزر درمانی و جراحی متوسل شد.

این فوق تخصص گلوکوم درباره سن ابتلا به این بیماری گفت: گلوکوم معمولا در سنین بالا اتفاق می‌افتد و در افراد زیر ۵۰ سال کمتر دیده می‌شود؛  مگر اینکه به صورت مادرزادی یا بر اثر ضربه و مصرف دارویی خاص به این بیماری دچار شده باشند.در غیر این صورت در افراد بالای ۵۰ سال ۲ درصد و در افراد بالای ۹۰ سال ۱۴ درصد شیوع دارد.

وی به پیشرفت‌های علم پزشکی در تشخیص بیماری‌های چشمی  اشاره کرد و افزود: در گذشته بیمار گلوکومی تا با علائم این بیماری روبه رو نمی‌شد بیماری‌اش قابل تشخیص نبود؛ در حالیکه امروزه با وجود دستگاههای مانندHRP وOCP می‌توان گلوکوم را در اعصاب مستعد چندین سال قبل از اینکه علائم کلینیکی بروز پیدا کند، تشخیص داد.

نائب رئیس گروه تخصصی گلوکوم ادامه داد: اساس موفقیت درمان گلوکوم در تشخیص زودهنگام است، هر چه که تشخیص زودتر اتفاق بیافتد، عصب حفظ می‌شود اما وقتی عصب از بین برود قابل برگشت نیست، لذا اگر وسایلی  ابداع شود که گلوکوم را در مراحل اولیه تشخیص دهند کمک زیادی به این بیماران خواهد شد.

بسیاری از این بیماران به خصوص کسانی که زمینه ژنتیکی دارند با انجام آزمایش‌های زود هنگام تشخیص و درمان می‌شوند و از آسیب وارده به عصب چشم جلوگیری می‌شود.

زارعی درباره سطح فناوری دستگاه‌های چشم پزشکی در کشور گفت: همه این فناوری‌ها در ایران وجود  دارد. خوشبختانه از نظر دستگاه‌های چشم پزشکی پیشرفت زیادی داشته‌ایم و دستاوردهای بسیار خوبی در زمینه تشخیص داریم و همه وسایل که در دنیا به روز استفاده می‌شود در ایران وجود دارد.

وی که عضو گروه تخصصی گلوکم در بیست و چهارمین کنگره چشم پزشکی ایران است درباره برنامه های این دوره از کنگره گفت:  کنگره های سالیانه معمولا از دو بخش تشکیل می‌شود. یک بخش باز خوانی  اطلاعات پزشکی و بخش دیگر نیز بیان دستاوردهای تازه پزشکی است همچنین بخشی با عنوان مقالات آزاد گنجانده شده است که جزو بخش‌های پویای این کنگره به حساب می‌آید.

بر اساس گزارش آنا؛ بیست و چهارمین کنگره چشم پزشکی ایران به همت انجمن چشم پزشکی ایران و با همکاری گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مشارکت همکاران چشم پزشک داخل و خارج از کشور۱۱ تا ۱۳ آذر۹۳ در سالن همایش‌های رازی در حال برگزاری است.

[click_like post_id='149122']

salam_adminn
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.