10173

برای شکایت دارویی با این سامانه تماس بگیرید!

|
2 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

مسئول سامانه پاسخگویی دارویی ۱۴۹۰ گفت: روزانه بین سه هزار تا ۱۰ هزار تماس تلفنی با این سامانه در خصوص کمبود دارویی و دیگر شکایت ها مانند گرانفروشی ، گرفته می شود که بطورمیانگین بالغ بر ۶ هزار تماس در روز می شود.

برای شکایت دارویی با این سامانه تماس بگیرید!

طلعت قانع افزود: یکی دیگر از مواردی که مردم می توانند با سامانه پاسخگوی ۱۴۹۰ در تماس باشند مربوط به اطلاعات علمی دارو و مسمومیت های دارویی است که در این زمینه نیز ماهانه ۵۰ هزار تماس داریم.

وی خاطرنشان کرد: مرکز ملی اطلاع رسانی داروها و سموم در جهت سهولت دستیابی بیماران به داروی خود سامانه ۱۴۹۰ را به صورت شبانه روزی راه اندازی کرده تا فهرست داروخانه های دارای داروهای خاص و کمیاب را به بیماران اعلام کند.

وی تصریح کرد: توزیع برخی داروهای خاص و کمبودی، فقط در داروخانه های منتخب صورت می پذیرد و هموطنان می توانند با تماس با مرکز پاسخگویی ١٤٩٠ سازمان غذا و دارو و همچنین پیامک کردن نام دارو به سرشماره ٢٠١٤٩٠ (توضیح چگونگی پیامک در انتهای خبر) و استفاده از درگاه اینترنتی ۱۴۹۰٫fda.gov.ir در قسمت جستجوی دارو، از داروخانه هایی که از داروی مورد نظر موجودی دارند اطلاع حاصل کنند.

**داروخانه های فراموشکار

وی در پاسخ به این سئوال که چرا در برخی موارد هنگام استعلام از سامانه ۱۴۹۰ ، اسامی داروخانه هایی به مردم معرفی می شود که در مراجعه به این داروخانه ها، آنها داروی مورد نظر را ندارند ، گفت: داروخانه ها به صورت داوطلبانه ، موجودی داروی خاص یا کمیاب خود را به سامانه ۱۴۹۰ اعلام می کنند اما هنگامی که موجودی دارو در داروخانه تمام می شود، گاهی آنها فراموش می کنند که مراتب را دوباره به ۱۴۹۰ اطلاع دهند.

قانع تاکید کرد: این مساله بطور جدی پیگیری می شود و پیامک کلی به تمام داروخانه ها ارسال خواهد شد و از آنان خواسته می شود که در صورت تمام کردن داروی اعلامی خود به سامانه ۱۴۹۰، دوباره آن را اطلاع دهند.

وی اضافه کرد: تمام داروخانه ها جهت رفاه حال بیماران می توانند با سامانه ۱۴۹۰ همکاری داشته باشند اما متاسفانه همکاری داروخانه های شهرستان ها کم است.

مسئول سامانه پاسخگویی دارویی ۱۴۹۰ از دست اندرکاران داروخانه ها به ویژه داروخانه های شهرستان ها خواست همکاری بیشتری با این سامانه داشته باشند و فهرست داروهای خاص یا کمیاب را به این سامانه اعلام کرده و در صورت تمام کردن دارو نیز دوباره مراتب را به این سامانه اطلاع دهند.

**دارو را از قبل رزرو کنید

مسئول سامانه پاسخگویی دارویی ۱۴۹۰ از مردم خواست تا در صورت تماس با این سامانه و دریافت اسامی داروخانه ها ، برای تهیه داروی خود ابتدا با داروخانه تماس گرفته و آن دارو را رزرو کنند چراکه ممکن است تا زمانیکه آنان به داروخانه برسند ، دارو تمام شود.
قانع تصریح کرد: البته این امکان یعنی رزرو تلفنی دارو در داروخانه های ۱۳ آبان ، ۲۹ فروردین و هلال احمر امکان ندارد.

**برچسب اصالت دارو را کنترل کنید

مسئول سامانه پاسخگویی دارویی ۱۴۹۰ در ادامه از مردم خواست تا هنگام خرید دارو از داروخانه برای اطمینان از تقلبی نبودن آن، اصالت دارو را از طریق این سامانه استعلام کنند.قانع تصریح کرد: مواردی پیش آمده است که حتی داروی خریداری شده از داروخانه ها نیز تقلبی بوده بنابراین اصالت داروها حتما باید پیگیری شود.

**آشنایی بیشتر با سامانه ۱۴۹۰

مسئول سامانه پاسخگویی دارویی ۱۴۹۰ ادامه داد: مرکز پاسخگویی ۱۴۹۰ در دو بخش فعالیت می کند که یک بخش آن عهده دار پاسخگویی تلفنی از طریق شماره تلفن ۱۴۹۰ به سئوالات دارویی و مسمومیت ها و ارائه راهنمایی های لازم به مصرف کنندگان دارو و بخش دوم آن مربوط به اطلاع رسانی درخصوص کمبودهای دارویی و تهیه داروهای کمیاب است.

قانع اظهار داشت: این مرکز همچنین وظیفه ثبت و پیگیری شکایات دارویی و شکایات مربوط به محصولات غذایی بسته بندی شده و محصولات آرایشی و بهداشتی را نیز برعهده دارد.وی یادآور شد: شکایات مرتبط با دارو اعم از اظهار گرانفروشی، عدم رعایت حقوق بیمار در داروخانه و مشکلات بسته بندی داروها در این مرکز ثبت و از طریق ارجاع به دانشگاه ها پیگیری می شود.

گفتنی است روش استفاده از پیامک سامانه ۱۴۹۰ به این شکل است که ابتدا باید پیامک را با حروف انگلیسی و به این شکل نوشته شود:

نام شهر*منطقه شهرداری*نام صحیح دارو*میلیگرم به عدد* شکل دارو
مثال:

تهران * ۱ * پیروکسیکام * ۲۰ * ampool

و سپس این اطلاعات پیامک شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
4 پسندیده شده

از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: پریسا طرفی

سلام
چند روز میخواستم از داروخانه دکتر قریشی در اهواز (کیانپارس) کر مرطوب کننده ایوروشه خرید کنم. زمان خرید کرم از ایشان درخواست ارسال کد برچسب شبنم کردم و متاسفانه قبول نکردند. حتی من گفتم اگر کد شبنم تایید شد من حتما خریداری میکنم اما ایشان گفتند اگر برچسب را مخدوش کنید باید آن را بخرید چه اصل باشد و چه تقلبی!!!
واقعا این چه مدل حقوق شهروندیه. یک کرم کوچک ۸۵ تومانی را حتی اگر تقلبی بود باید بخرم؟
ایشان دکتر داروساز کشور ما هستند. از اقشار پایین تر چه انتظاری می رود؟

    توسط: معصومه حیدری

    سلام.امید است مسئولین در چنین مواردی پیگیری کنند. از اینکه نظراتتون رو بامابه اشتراک میگذارید سپاسگذارم

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.