Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525

Warning: Parameter 2 to salamati_posts_where() expected to be a reference, value given in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
سیگار کشیدن کروموزوم Y مردان را از بین می‌برد
768

سیگار کشیدن کروموزوم Y مردان را از بین می‌برد

|
0 دیدگاه

به گزارش سلامتی به نقل از مدیکال نیوز تودی، دانشمندان کشف کرده‌اند که افراد سیگاری ۴ برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری احتمال دارد سلول‌های خونی بدون کروموزوم‌Y  ( تنها مردان دارای این کروموزوم هستند) داشته باشند.

سیگار کشیدن کروموزوم Y مردان را از بین می‌برد

آنها می‌گویند این موضوع نگران کننده است، زیرا پژوهشی اخیرا رابطه‌ای میان کاهش کروموزوم‌Y ، عمر کوتاه و احتمال بالای ابتلا به سرطان‌های مختلف را ثابت کرده‌ است.

اگر سرطان، بیماری‌های قلبی و آمفیزم ( بیماری مزمن انسداد ریه) به اندازه کافی نگران‌کننده نیست، حالا مردان سیگاری یک نگرانی دیگر هم دارند: از دست دادن کروموزوم ‌Y .

با این حال، یک متخصص ژنتیک سرطانی به‌نام استفن چنوک در موسسه ملی سرطان واقع در بتزادا در ایالت واشنگتن که در این پژوهش نقشی نداشته است، می‌گوید هیچ مدرک مستقیمی وجود ندارد که نشان دهد کاهش کروموزمY  منجر به بیماری می‌شود.

جین دومانسکی غده‌شناس مولکولی و لارس فارسبرگ آمارشناس برای انجام این پژوهش در دانشگاه آپسالای سوئد از اطلاعات جمع‌آوری شده از سه مورد درمان در سوئد استفاده کردند. آنها در تحقیقات طولانی‌مدت به دنبال ارتباطی بین رفتار، سبک زندگی و دیگر بیماری‌ها و روش درمان بودند و به عنوان بخشی از پژوهش، اطلاعات و نمونه‌های خون  را مرتبا جمع آوری می‌کردند.

دومانسکی و فارسبرگ DNA  سلول‌های خونی بیش از شش‌هزار مرد سیگاری و غیر سیگاری را با هم مقایسه کردند. سن و سیگار کشیدن تنها عوامل مرتبط با کاهش کرموزوم Y بودند. به گفته این تیم پژوهشی مردان سیگاری ۲٫۴ تا ۴٫۳ درصد بیشتر از مردان غیر سیگاری احتمال از دست دادن کروموزوم Y در سلول‌های خونی را دارند.

چارلز سوآنتون مدیر موسسه درمان سرطان لندن با بیان  اینکه مشاهدات حاصل از این پژوهش فوق‌العاده است، اضافه می‌کند شاید یافته‌های این پژوهش بتواند توضیح دهد که چرا خطر مرگ ناشی از بسیاری از سرطان‌ها در مردان تا اندازه‌ای افزایش داشته است. وی با بیان اینکه چگونگی کارکرد مکانیسم بسیار مهم است،

یادآور می‌شود که تعداد سلول‌های دارای کروموزوم غیرمعمول، با افزایش سن هم افزایش می‌یابد و در نتیجه شاید کاهش کروموزوم Y مستقیما به سرطان مربوط نباشد.چنوک با بیان موافقت خود با نظر سوآنتون خاطر نشان می‌کند که اگرچه این یافته‌ها بسیار جالب است،  تایید ارتباط میان کاهش کروموزوم‌Y ، کوتاهی عمر و ابتلا به بیماری‌ها نیاز به پژوهش‌های طولانی مدت دارد.

این تیم پژوهشی با تشکیل یک انجمن تحت عنوان «ارزیابی خطر ابتلا به سرطان به‌علت از دست دادن کروموزوم Y»  سعی در توسعه یک تست تشخیصی دارند که ریسک ابتلا به سرطان را بر اساس مقدار کروموزوم Y در سلول‌های خونی مردان برآورد می‌کند.

دومانسکی و همکارانش نیز برنامه دارند تا پژوهشی را برای درک بهتر از اینکه چگونه کمبود سلولی کروموزوم‌Y   موجب کاهش سلامتی می‌شود، پیگیری کنند. نظریه این پژوهشگران این است که که کاهش کروموزوم Y  ممکن است موجب از شکل افتادن گروه خاصی از سلول‌های خونی  شودکه  بعداً به سلول‌های ایمنی تبدیل می‌شوند.

این سلول‌های ایمنی که تضعیف شده‌اندو توانایی مبارزه با سلول‌های سرطانی را ندارند، کنترل بدن را به بیماری‌ها و سرطان واگذار می‌کنند.

فارسبرگ می‌گوید در این میان تچند خبر اطمینان بخش برای سیگاری‌ها نیز وجود دارد. به نظر می‌رسد که آسیب کروموزوم Y برگشت پذیر و وابسته به دوز باشد. وی اشاره می‌کند احتمال کاهش کروموزومYدر افرادی که سابقاً سیگارمی‌کشیدند، همانند افرادی است که هرگز سیگار نکشیده‌اند. بنابراین هرگز برای ترک کردن سیگار دیر نیست.

[click_like post_id='149128']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.