305

کمبود ویتامین A و ابتلا به بیماری سل

|
0 دیدگاه

افراد دچار کمبود ویتامین A که با افراد مبتلا به سل زندگی می کنند ۱۰ برابر بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری در مقایسه با افراد دارای میزان بالای این ماده مغذی هستند.

کمبود ویتامین A و ابتلا به بیماری سل

 یافته های این تحقیق مبتنی بر تحلیل و بررسی نمونه خون بیش از ۶۰۰۰ هزار تماس خانوادگی افراد مبتلا به بیماری سل در شهر لیما از کشور پرو بود.

محققان هشدار دادند هنوز رابطه علّی و معلولی بین میزان ویتامین A و بیماری سل به اثبات نرسیده است، اما رابطه احتمالی بین این دو بیانگر این مطلب است که ممکن است مکمل ویتامین A نقش مهمی در کنترل گسترش بیماری سل، به عنوان یکی از دلایل اصلی مرگ و میر جهانی داشته باشد.

مگان موری، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «اگر در آزمایشات بالینی این ارتباط به اثبات برسد، می تواند نمونه قدرتمندی برای استفاده از این شیوه در جهت پیشگیری از بیماری سل در افراد قرار گرفته در معرض این بیماری باشد.»

به گفته پژوهشگران، افزایش ۱۰ برابری این ریسک تکان دهنده است. برای درک این میزان خطر محققان عنوان می کنند که استعمال دخانیات ریسک بیماری قلبی را ۲ تا ۴ برابر افزایش می دهد.

طبق گزارش محققان، در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱.۸ میلیون نفر در جهان به دلیل بیماری سل فوت کردند. شیوع بیماری سل در کشورهای کم- و متوسط- درآمد به شدت بالاتر است، از طرف دیگر بیش از ۳۰ درصد جمعیت هم از کمبود ویتامین A رنج می برند.

به گفته موری، «هیجان انگیز است که به این نتیجه برسیم چیزی ساده و ارزان مثل مکمل ویتامین A یک راهکار قدرتمند برای پیشگیری از بیماری سل باشد.»

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.