338
تغییرات فصلی موجب تغییرات خلق می شوند

افسردگی تابستانه در پیش است

|
0 دیدگاه

در حالی که تابستان به عنوان فصل فراغت و شادی شناخته می شود، بسیاری در این فصل تغییرات خلقی ناخوشایندی را تجربه می کنند.

سلامتی- آب و هوا بیشتر از آن چه بتونیم تصورش را بکنیم بر خلق و خوی ما تاثیر می گذارد. هرکسی به راحتی می تواند یک روز بارانی دلگیر یا یک روز به شدت داغ آفتابی را در زندگی اش به یاد بیاورد که در آن روزها حال و حوصله انجام هیچ کاری را نداشته است.

با شروع هر فصل، تغییرات هورمونی زیادی در بدن اتفاق می افتد که با توجه به سن، جنس و منطقه جغرافیایی متفاوت است و می تواند منجر به افسردگی شود.گاهی اوقات افسردگی تابستانه ریشه ژنتیکی و زیستی دارد و می تواند به دلیل استرس خود را نمایان کند با این حال، این اختلال فصلی می تواند علل مختلفی داشته باشد.

اختلال خلقی فصلی Seasonal affective disorder (SAD) یکی از انواع افسردگی است که به تغییر فصول ارتباط دارد.با وجود این که اکثر مردم این اختلال را در روزهای آغازین پاییز و فصول سرد تجربه می کنند، برخی نیز در تابستان دچار آن می شوند. تحقیقات نشان می دهند در کشورهایی مانند هند که به خط استوا نزدیک هستند، اختلال خلقی فصلی تابستانه از زمستانه شایع تر است. دلیل این امر که چگونه تغییرات فصلی باعث افسردگی می شوند هنوز بر دانشمندان مشخص نیست اما آن ها به طولانی تر شدن روزها و افزایش رطوبت هوا اشاره می کنند که باعث می شود افراد بیشتر پرخاشگر و خشن باشند و بی حال و حوصله شوند. در این شرایط بهتر است از گرفتن تصمیمات مهم زندگی خودداری شود.

 علایم افسردگی تابستانه مانند سایر انواع افسردگی، شامل کاهش اشتها، مشکل در خوابیدن، کاهش وزن و اظطراب است.

بسیاری از افرادی که از قبل با مشکل افسردگی دست و پنجه نرم می کنند می دانند که داشتن یک برنامه روزانه منظم برای کاهش نشانه های آن موثر است. اما با تعطیل شدن مدارس،  دانشگاه ها و تغییراتی در رویه های اداری، بی برنامگی معمول تابستان می تواند استرس زا باشد و ابعاد زیادی از زندگی را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه، به پایین آمدن خلق منجر شود.

برای جلوگیری از تحت تاثیر قرار گرفتن از گرمای طاقت فرسای تابستان به اندازه کافی آب بنوشید، به بدن تان گوش کنید. اگر برایتان مقدور است صبح ها، عصرها یا وسط روز ورزش کنید. اگر داروهای مدر مانند داروهای فشار خون مصرف می کنید باید بیشتر از حد معمول آب بنوشید تا دچار کم آبی نشوید.

به یاد داشته باشید مهم ترین نکته این است که می توانید تا حد زیادی بر رویدادهای زندگی خود کنترل داشته باشید و به زودی نسیم خنک پاییزی خواهد وزید!

0 پسندیده شده
صدف عباسی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.