644

چند تکنیک ماساژ …

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تکنیک ماساژبه گفته بسیاری از کارشناسان، ماساژدرمانی آثار مثبت زیادی دارد به‌طوری که بهبود گردش خون، بهبود متابولیسم بدن، رفع خستگی و دردهای عضلانی از ویژگی‌های بارز ماساژدرمانی است.

چند تکنیک ماساژ …

در این باره، گفتگویی انجام داده‌ایم با دکتر مسعوده مستوفی، فیزیوتراپیست و عضو هیات علمی دانشکده توانبخشی که خلاصه‌ای از آن را پیش رو دارید.

 به عنوان سوال اول، بفرمایید که ماساژدرمانی چه تعریفی دارد؟

به عبارت ساده، ماساژدرمانی یعنی دست‌ورزی بافت‌های نرم بدن که به طور معمول نوعی درمان تلقی می‌شود و البته در کاهش دردها و استرس‌های عضلانی بسیار موثر است و قدمت آن به حدود ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌شود.

 آیا در این زمینه روش‌های مختلفی وجود دارد؟

به گفته صاحب‌نظران بر اساس کارکرد نزدیک به ۸۰ تکنیک ماساژ در دنیا وجود دارد که به پنج گروه ماساژ شرقی، ماساژ غربی، ماساژ سنتی اروپایی، ماساژ در روش‌های اصلاح حرکت و ساختار و در نهایت، روش انرژی پایه تقسیم می‌شوند و هر کدام تعاریف خاص خود را دارند.

برای مثال ماساژ معاصر غربی، شامل ماساژ ورزشی، عصبی و میوتراپی است و روش انرژی پایه، درمان قطبی و لمس شفابخش را در برمی‌گیرد. البته بسیاری از فیزیوتراپیست‌ها یا ماساژورها، از ترکیب چند نوع ماساژ استفاده می‌کنند.

 ماساژدرمانی در چه مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

یکی از کاربردهای مهم ماساژدرمانی در کارهای فیزیوتراپی است زیرا ماساژدرمانی در کاهش تورمی که به علت جمع شدن آب زیر بافت به وجود آمده بسیار موثر است و موجب تخلیه ورم می‌شود.

رفع گرفتگی‌های عضلانی و اسپاسم‌های دردناک، رفع خستگی، رفع چسبندگی بافتی مانند بافت عصبی و عضله و خون‌رسانی به ناحیه موردنظر از جمله مشکلاتی است که با ماساژ قابل درمان است. حتی در سوختگی‌ها و پیوند پوست نیز از ماساژ درمانی استفاده می‌شود.

 مکانیسم عمل چگونه است؟

به طور معمول ماساژها با یک مکانیسم مشابه روی بدن اثر می‌گذارند. به این ترتیب که با افزایش میزان خون‌رسانی به ناحیه مورد نظر و کاهش اسید لاکتیک و کمک به دفع مواد ناشی از گرفتگی و درد عضلانی موجب کاهش درد و رفع خستگی می‌شوند.

 دستگاه‌های ماساژور چه تفاوتی با ماساژدستی دارند؟

توصیه بیشتر متخصصان این است که ماساژ با دست انجام شود اما دستگاه‌های ماساژور نیز با ایجاد لرزش و ارتعاش در ناحیه مورد نظر، موجب تحریک اعصاب محیطی اندام‌ها و افزایش گردن خون، رفع گرفتگی‌های عضلانی و خستگی، از میان بردن تورم و درنهایت بهبود عملکرد متابولیسم بدن می‌شوند.

 آیا فرد ماساژور، باید دوره تخصصی خاصی ببیند؟

تکنیک ماساژ بسیار مهم است. برای مثال درباره دست، ماساژ باید از نوک دست به سمت غدد لنفاوی زیربغل انجام شود و اگر خلاف این و از بالا به پایین باشد، نه تنها عملکرد مثبتی ندارد بلکه می‌تواند عوارض و صدماتی را نیز به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود ماساژورها دوره‌های تخصص لازم را ببینند و با تکنیک‌ها آشنا شوند.

 ممکن است در مواردی ماساژدرمانی خطرناک باشد؟

بله. در مواردی مانند سرطان، بیماری‌قلبی، زخم‌های باز، التهابات پوستی، عفونت، تب بالا، کوفتگی، رگ به رگ شدن، شکستگی‌های استخوان، ابتلا به بیماری‌های مزمن و بارداری باید از ماساژ خودداری و حتما با پزشک معالج، مشورت شود.

 آیا ماساژدرمانی یک درمان مجزا است و یا از آن به عنوان یک درمان مکمل استفاده می‌شود؟

گاهی ماساژدرمانی کاملا مجزا است و تنها با برگزاری جلسات ماساژدرمانی، مشکل فرد حل می‌شود اما گاهی فیزیوتراپیست‌ها مجبورند برای اثر مطلوب‌تر درمان از ماساژ استفاده کنند که در این صورت نوعی درمان مکمل، تلقی می‌شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.