1557
فوبیای لمس شدن، یک فوبیای نادر

به من دست نزن!

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

یکی از عجیب ترین ترس هایی که می تواند وجود داشته باشد ترس از لمس شدن است.

سلامتی- هفه فوبیا (Hephephobia) یا لمس هراسی، یک فوبیای نادر و اختلال روان شناختی است که انزجار از داشتن تماس بدنی با دیگران را شامل می شود. فرد مبتلا به این فوبیا از لمس کردن دیگران  و  لمس شدن توسط آن ها، حتی آشنایان، هم جنس یا غیر هم جنس هم می هراسد. مثل بسیاری دیگر از اختلالات روانی، نام گذاری این اختلال نیز ریشه یونانی دارد. Haphe به معنای لمس جسمانی و Phobia به معنای ترس افراطی از یک موضوع، موقعیت یا شرایط معین است.

علت لمس هراسی را به وراثت یا سابقه آسیب شدید روانی مرتبط می دانند. تجربه های ناخوشایندی مانند تجاوز، اهانت یا سو استفاده جنسی ممکن است فرد را به نقطه ای برساند که هر تماس جسمانی او را به یاد این وقایع آسیب زا بیندازد و از هر نوع تماسی بیزار باشد.

در برخی موارد لمس هراسی علت ژنتیکی و ارثی دارد. بعضی افراد به راحتی دچار اضطرب می شوند و خیلی زود می ترسند. هر اتفاق کوچکی که به لمس شدن مرتبط باشد باعث می شود آن ها فورا واکنش نشان دهند. این افراد یا کسانی که با یک فرد دارای لمس هراسی و اضطراب خویشاوند هستند، برای ابتلا به این فوبیا آمادگی بیشتری دارند.

علایم:

-ترس غیرمنطقی و شدید از لمس شدن

-در موارد خاص، ترس مردان از لمس شدن توسط زنان و ترس زنان از لمس شدن توسط مردان دیده می شود.

-اجتناب از فعالیت های گروهی یا بودن در جمعیت، به منظور اجتناب از لمس شدن

-منزوی شدن

-افکار مداوم پیرامون لمس شدن و متعاقبا وحشت زده شدن

-حملات اضطرابی علایم جسمانی نظیر لرزیدن، افزایش ضربان قلب، عرق کردن و مرطوب شدن دست ها، گیجی، ضعف کردن، حالت تهوع یا بالا آوردن و دهان خشک نیز دارد.

در مواردی، لمس هراسی می تواند تبدیل به اختلال روان شناختی جدی شود که زندگی فرد را تحت تاثیر خودش قرار می دهد. فرد ممکن است به دلیل ترس از لمس شدن، دچار انزوا شده و حتی از خانه خارج نشود که این امر زندگی فردی و حرفه ای او را به خطر می اندازد. در این صورت مراجعه به یک متخصص بهداشت روان، یعنی روان پزشک و روان شناس الزامی است.

درمان

ترکیبی از دارو و روان درمانی می تواند به این افراد برای مقابله با ترس خود و بازیابی زندگی عادی مفید باشد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
2 پسندیده شده

صدف عباسی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.