446
نگاهی به آثار روان درمانگری که داستان گوی چیره دستی نیز هست؛

نوشتن به مثابه روان درمانی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

اروین یالوم، روان پزشک آمریکایی است که در رویکرد درمانی خود از فلسفه، ادبیات و ظرافت های بسیار، بهره می گیرد.

سلامتی- اروین یالوم، متولد ۱۹۳۱ واشنگتن دی سی، روان پزشک وجود گرایی است که در سال های اخیر آثارش در ایران با اقبال گسترده ای در میان متخصصان سلامت روان و عموم مردم مواجه شده است.

یالوم اضطراب کشنده وجودی را خیلی خوب می شناسد. او در واقع حکیمی فرزانه است که در معبدی باستانی به مریدانش رهنمودهایی ارائه می کند. با این تفاوت که او روان پزشکی تعلیم دیده است و معبد نیز همان مطب کنار خانه اش، واقع در پالوآلتو و مریدان نیز همان مراجعانی هستند؛ مراجعانی که در جلسه اولیه مشخص می شود دچار اختلالات شدید روان پزشکی نظیر اسکیزوفرنی، مانیا یا اختلال شخصیت نیستند.
کاوش ابعاد وجودی خویش روانی دغدغه مند می طلبد که از بند آسیب های ناتوان کننده در امان مانده باشد.

در کار با بیماران مبتلا به سرطان که امید چندانی به زندگی ندارند، یالوم یکی از اساسی ترین شالوده های رویکردش را پی ریزی می کند؛ چنان که بیماران ناگهان در این مرحله طی بینشی دیرهنگام اذعان می کنند: “انگار باید سرطان می گرفتیم تا بدانیم چطور باید از زندگی لذت ببریم.”

یالوم در آثار غیر داستانی اش نظیر “مامان و معنای زندگی”، “انسان، موجودی یک روزه” و “جلاد عشق” با ما، مراجع و خودش روراست است. او در طی یک جلسه درمان، بارها و بارها دکمه پاز را فشار می دهد و از مراجع می خواهد اتفاقی را که در این لحظه بین آن ها در حال افتادن است وارسی کند.

علاقه بی پایان به فلسفه برای درمانگری که کار کردن با مفاهیم اصلی زندگی را به عنوان رویکرد نظری برگزیده است، چندان عجیب به نظر نمی رسد. او در سه رمان بلند خود به سراغ نیچه، اسپینوزا و شوپنهاور می رود و با استفاده از مستندات تاریخی و مکاتب این فلاسفه؛ با قرار دادن شان در آمایه دستانی سراسر وجودگرایانه، به بازآفرینی زندگی، تردیدها و رنج های آن ها می پردازد.

او که برای خصوصیاتی در درمانگر مانند همدلی، حضور، توجه، گسترش خویش، درک بیمار در عمیق ترین سطح عمیقا اهمیت قائل است، آن ها را در خود پرورش داده است و با چیره دستی در جلسات درمانی به کار می برد. خصوصیاتی که بسیاری از درمانگران آن را غیر ضروری می پندارند یا لزومی برای واکاوی لحظه به لحظه خود نمی بینند.

به مانند بیشتر درمانگران شیوه وجودی، اروین یالوم برای رویاهای خود و بیماران اش ارزش ویژه ای قائل است. به طوری که در همه کتاب هایش، داستانی یا غیر داستانی، رویاها، ساخته و پرداخته به اصطلاح یالوم “کوتوله رویاپرداز ذهن”، به مثابه مشعلی روشنگر صحنه ناخودآگاه او و مراجعان اش هستند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

صدف عباسی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.