697

هورمون های زنانه را با این گیاهان تقویت کنید!

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

روزانه میلیون‌ها زن در سراسر جهان عوارض ناشی از عدم كاركرد بهینه سیستم هورمونی را تجربه كرده و می كنند.

هورمون های زنانه را با این گیاهان تقویت کنید!

روزانه میلیون‌ها زن در سراسر جهان عوارض ناشی از عدم كاركرد بهینه سیستم هورمونی را تجربه كرده و می كنند.

پاره‌ای از این عوارض عبارتند از:

سندرم پیش از قاعدگی، افسردگی، كاهش میل جنسی، فیبروسیت پستانی (سرطان پستان)، داشتن حالت ویار مانند نسبت به غذا و خصوصا مواد قندی، غده های شكمی، خونریزی غیرمعمول و بیش از حدرحم، نازایی و غیره.

عدم تعادل هورمونی یكی از مشكلاتی است كه اكثر زنان در دوره های مختلف عمرشان به آن دچار می شوند. اگرچه اغلب این مسائل به شروع دوران یائسگی در میان سالی بازمی گردد ولی ایجاد مشكلات ساختاری در اوایل دوران بلوغ و یا سنین پایین تر از آن نیز می‌تواند منشاء این مشكلات باشد.

شدت مشكلات هورمونی معمولا با بالارفتن سن افزایش می یابد ولی ارتباط مستقیمی میان این دو وجود ندارد. درواقع انباشت فشارهای مختلف می تواند موجب ایجاد عدم تعادل در آهنگ طبیعی كاركرد ماهانه هورمون های زنانه شود، چراكه نحوهٔ كاركرد این سیستم مسئول ایجاد سلامتی در كل سیستم بدن زنان، خصوصا در دوران باروری می باشد.

روزانه میلیون ها زن در سراسر جهان عوارض ناشی از عدم كاركرد بهینه سیستم هورمونی را تجربه كرده و می كنند. پاره ای از این عوارض عبارتند از: سندرم پیش از قاعدگی، افسردگی، كاهش میل جنسی، فیبروسیت پستانی (سرطان پستان)، داشتن حالت ویار مانند نسبت به غذا و خصوصا مواد قندی، غده های شكمی، خونریزی غیرمعمول و بیش از حدرحم، نازایی و غیره.

نوسان میزان هورمون های استروژن و پروژسترون با تغییر سن زنان امری معمول است اما در دوران یائسگی این نوسانات باعث ایجاد عوارضی مانند كج خلقی، كاهش میل جنسی، گر گرفتگی hot flash و ضعف حافظه می گردد.

مدت های مدیدی روش های هورمون درمانی به عنوان تنها نوشداروی این مشكلات شناخته می شد. اما تحقیقات و مطالعات بسیاری كارایی و ایمنی این روش را زیر سوال می برد.

نرخ فزاینده سرطان پستان و افزایش عوارض قلبی در زنانی كه تحت هورمون درمانی قرار گرفته بودند، همگی به منزلهٔ زنگ خطری بود كه موجب ایجاد خلل در اعتقاد به كارآیی روش های هورمون درمانی می شد.

زنانی كه در مرحله یائسگی قرار دارند همواره مترصد یافتن راهكاری جهت حفظ نیروی جوانی، قوای جنسی و ظرفیت های ذهنی خویش هستند. آنان برای درمان عوارض یائسگی روز به روز بیشتر به درمان های طبیعی روی می آورند.

اگرچه همواره برای پیشگیری یا حتی درمان، تاكید اصلی بر استفاده از رژیم های غذای و ورزش است، ولیكن در این مقاله سعی شده در مورد گیاهانی كه در درمان عوارض یائسگی مفیداند، بحث شود:

رژیم غذایی و ورزش

یك روز رژیم طبیعی (ارگانیك) كه حاوی مقادیر زیادی از سبزیجات برگوار تیره و اسیدهای چرب مانند امگا۳ باشد در درمان این عوارض ضروری است. استفاده از سبزیجات و مواد غذایی ارگانیك بسیار حائز اهمیت است چون باقیمانده علف كش ها و آفت كش های موجود در آنها باعث تجمع مواد خارجی و سموم در بدن می گردد.

این مولكول ها كه بعضا سرطان زا نیز هستند، در جایگاه های گیرندهٔ هورمون های استروژن قرار گرفته و باعث ایجاد مشكلاتی از قبیل سندرم پیش از قاعدگی، ناباروری، سرطان رحم، یائسگی و سایر بیماری های زنانه می گردد. كپسول هایی كه اغلب گیاه خواران از آن استفاده می كنند باعث افزایش جذب سبزیجات می گردند.

روغن دانه بذرك (تخم كتان) منبع عالی اسیدهای چرب امگا ۳ می باشند. سویا یكی دیگر از منابع هم تغذیه است كه به عنوان تنظیم كنندهٔ استروژن شناخته شده است.

در مطالعه بوم شناسی نواحی كه پایه رژیم غذایی آنها را سویا تشكیل می دهد؛ به مستندات زیادی برمی خوریم كه بیانگر كاهش قطعی سرطان و سایر بیماری های بدخیم هستند.

شبدر قرمز Red clover منبع غنی تركیات مشابه استروژن می باشد. این گیاه تنها منبعی است كه به طور طبیعی حاوی هر چهارنوع ایزوفلاون های استروژن زای اصلی می باشد. محقیقن طب گیاهی مصرف عصارهٔ بدون الكل ایزوفلاون های سویا و شبدر قرمز كه حاوی حداقل ۴۰ میلی گرم ایزوفلاون باشد را به صورت كپسول های گیاهی توصیه می كنند.

این متخصصین تاكید دارند كه در تهیه این داروها از گیاهانی كه دستكاری ژنتیكی نشده باشند، استفاده می شود. ورزش یكی از ارزشمندترین عوامل موثر است. ورزش مداوم به مدت ۳۰ دقیقه در روز اثرات مثبتی مثل كنترل وزن، كاهش بهبود تعادل رفتاری، كاهش كلسترول (بد)، هضم بهتر غذا، خواب آرامتر و تنظیم غدد مترشحه هورمونی را به عهده دارد.

Dong quai یا Angelica sinesis گیاهی است كه از سده های پیش در درمان بی نظمی قاعدگی مصرف می شود. این گیاه در درمان كم خونی و تقویت سیستم خونسازی بدن بسیار موثر است ولی از آنجایی كه موجب افزایش خونریزی می گردد بهتر است در دوران بارداری و یا پریودهای طولانی مصرف نشود.

گیاه پنج انگشت یكی از مفید ترین گیاهانی است كه در درمان عوارضی مانند گر گرفتگی، احتباس مایعات و افسردگی موثر است. سیب زمینی شیرین وحشی یك گیاه ریشه ای خوراكی است كه سالیان سال در زنان سراسر جهان برای درمان نازایی، تاخیر در قاعدگی و عوارض یائسگی استفاده می كنند.

عصاره تمشك قرمز به «شربت حیات زنانگی» معروف است. از عصاره برگ های این گیاه، شرابی تهیه می شود كه مجله پزشكی lanset ، اثرات آن را در تعادل كاركرد رحم شرح داده است.

قابله های سنتی و متخصصین طب گیاهی معتقدند كه این گیاه در تعادل كاركرد مفاصل رحم بسیار موثر است و باعث تسهیل زایمان، كاهش خونریزی پس از زایمان و غنی سازی آغوز می شود. آغوز اولین شیر مادر است كه مصرف آن باعث تقویت سیستم ایمنی نوزاد می گردد.

متخصصین طب گیاهی نمونه های مختلفی از این گیاه را به صورت بدون الكل، كم الكل، طبیعی (ارگانیك) و كپسول های استاندارد تهیه كرده اند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.