579

آیا مصرف کلم بروکلی باعث تشدید گواتر می شود…؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف کلم بروکلی منجر به افزایش شدت گواتر در افراد می شود.

آیا مصرف کلم بروکلی باعث تشدید گواتر می شود…؟

فریبا محسنی، متخصص داخلی و فوق تخصص غدد و متابولیسم در گفتگویی افزود:کلم ها به ویژه کلم بروکلیو بروکسل با داشتن نوعی ماده به نام تیوسیانات با ایجاد نوعی حالت رقابتی در جذب ید موجود در مواد غذاییدر سطوح سلولی، منجر به افزایش شدت گواتر در افراد می شود.

وی با بیان اینکه مصرف روزانه یک قاشق چای خوری نمک یددار مانع از بروز گواتر می شود، تاکید کرد:در حال حاضر کمبود ید همچنان، شایع ترین علت ایجاد بیماری گواتر در جهان است و به همین منظور افراد بلکه به دلایل مختلف همچون داشتن مشکلات قلبی، کلیوی و فشار خون منع مصرف نمک دارند.

می توانند با مصرف ماهی و میگو به میزان یک الی ۲۲ دفعه در هفته، ید مورد نیاز بدن را تامین کنند و این در حالی است که بدن انسان به طور طبیعی روزانه فقط به ۱۵۰ میکروگرم ید نیاز دارد که در صورت نرسیدن به مقادیر بسیار ناچیز از این عنصر، غده تیروئید دچار اختلال در عملکرد شده و خطر گواتر آن را تهدید می کند.

تشدید گواتر با مصرف کلک بروکلی

فریبا محسنی علت انتخاب شیوه جراحی برای رفع گواتر شدید را سریع و کم عارضه بودن این درمان نسبت به شیوه ید رادیواکتیو عنوان کرد و افزود:در شیوه ید رادیواکتیو برای رفع تمام آثار اشعه ساطع شده به بدن حداقل ۶ الی ۱ سال باید صبر کرد و این امر می تواند برای خانم هایی که قصد بارداری دارند به صورت ایجاد عوارضجنینی بر روی جنین در دوران بارداری اثر گذارد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.