625

روش‌های درمان التهاب در روده

|
0 دیدگاه

التهاب در روده ها با چه روش هایی قابل درمان هستند.

روش‌های درمان التهاب در روده

علائم و نشانه های ملتهب شدن روده بزرگ چگونه است رژیم غذایی مناسب برای درمان التهاب روده را در این بخش در اختیارتان قرار خواهیم داد برخی موادغذایی مانند برنج سفید و پروبیوتیک ها برای مبتلایان به التهاب روده بزرگ انتخاب مناسبی به شما می روند.

کولیت به دلیل التهاب روده بزرگ به وجود می­آید و می­تواند سبب اسپاسم­ها و دردهای شکمی شود. کولیت اولسراتیو التهابی است که در دیواره روده ایجاد و منجر به زخم­هایی در جداره روده ­شود. رژیم غذایی با عوامل ایجاد التهاب روده هیچ ارتباطی ندارد اما می­تواند علائم به وجود آمده را به حداقل برساند.

وجود برنج سفید در رژیم غذایی ممکن است به بهبود علائم کولیت کمک کند و این امر به عادات غذایی هر فرد بستگی دارد زیرا هر فرد واکنش متفاوتی به یک غذای خاص نشان می­دهد. اگر می­خواهید تغییری در رژیم غذایی خود ایجاد کنید با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت نمایید.

علائم التهاب

از علائم التهاب روده بزرگ می­توان به درد شکمی، نفخ، باد شکم، تب و لرز بدن، وجود خون در مدفوع و کم شدن آب بدن اشاره کرد. عادات صحیح غذایی نقش به سزایی در بهبود شرایط بیماران مبتلا به التهاب روده بزرگ دارد. تحقیقات پایگاه کولیت و کرون امریکا نشان می­دهد علائم التهاب روده بزرگ می­تواند سبب از بین رفتن اشتها و عدم مصرف کافی موادغذایی شود که بر نیازهای بدن شما به انرژی و کالری تاثیر گذار است.

فیبرهای محلول و غیر محلول

براساس انجمن کولیت انگلیس، مصرف فیبرهای محلول و پرهیز از مصرف فیبرهای نامحلول می­تواند برای بیماران التهاب روده بزرگ مفید باشد. فیبرهای محلول در روده بزرگ تجزیه و هضم می شوند و با ایجاد مدفوع نرم فرآیند هضم را تسریع می بخشند. از فیبرهای محلول می­توان به برنج سفید، سبوس جو، سبزیجات ، سیب و گلابی بدون پوست اشاره کرد.

از فیبرهای نامحلول می­توان به پوست برخی میوه­ها و سبزیجات، سبوس گندم، کلم، بروکلی و ذرت شیرین اشاره کرد. فیبرهای نامحلول در لوله گوارشی هضم نشده و ممکن است با چسبیدن به دیواره روده بزرگ سبب التهاب و تشدید کولیت شود. برنج سفید و دیگر فیبرهای محلول ذرات چسبنده به دیواره روده را ایجاد نمی­کنند.

برنج در رژیم غذایی

برنج سفید بیشتر از برنج قهوه­ای فرآوری می­شود و به همین دلیل رژیم­های سالم بیشتر شامل برنج قهوه­ای می شود که فیبر بیشتری دارد و برخلاف برنج سفید دارای سبوس است. اما در بیماران مبتلا به التهاب روده بزرگ که به رژیم­های دارای فیبر کم نیاز دارند، برنج سفید غذایی مناسب است.

دکتر بن کیم، فیزیوتراپ، متخصص طب سوزنی و مسئول رادیوی بهداشت اونتاریو توصیه می­کند که بیماران مبتلا به التهاب روده بزرگ در رژیم غذایی خود حتما وعده­هایی از برنج سفید را لحاظ کنند.

توصیه می­شود که قبل از افزودن مقدار قابل ملاحظه­ای فیبر به رژیم غذایی حتما با پزشک خود مشورت کنید. همچنین توصیه شده بیماران مبتلا به التهاب روده بزرگ از مصرف کافئین، نوشابه­های گازدار و محصولات لبنی اجتناب کنند؛ زیرا این موادغذایی می ­توانند باعث تشدید اختلالات گوارشی شوند.

پربیوتیک­های برنج

پربیوتیک تولید شده از فیبر برنج می­تواند در کاهش التهاب بیمارانی که بیماری التهابی شکمی مانند التهاب روده بزرگ دارند مفید باشد. تحقیقات آزمایشگاهی در ژاپن نشان می­دهد که التهاب روده بزرگِ گروهی که با پربیوتیک­های سبوس برنج تغذیه شده­اند نسبت به گروه کنترل شده کمتر است.

در «ژورنال تحقیقات گوارشی اسکاندیناوی» آمده است که پربیوتیک­های فیبرهای برنج خواص ضد التهابی بسیار خوبی برای درمان بیماری­های التهابی شکم دارند.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.