Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525

Warning: Parameter 2 to salamati_posts_where() expected to be a reference, value given in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
کلیه نارس کودکان تاب شوری آجیل را ندارد
587

کلیه نارس کودکان تاب شوری آجیل را ندارد

|
0 دیدگاه

مدیرگروه تغذیه دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه با توصیه به مصرف آجیل بی‌نمک، مصرف آجیل‌شور را به ویژه برای کودکان خطرناک دانست و گفت: کلیه کودکان نارس بوده و بلوغ کافی را پیدا نکرده و از آنجا که دفع‌نمک برعهده کلیه‌ها است، فشار زیادی به کلیه آنها با مصرف آجیل شور وارد می‌شود.

کلیه نارس کودکان تاب شوری آجیل را ندارد

سید مصطفی نچواک ، با اشاره به تغییر الگوی تغذیه‌ای در ایام ‌نوروز به واسطه اضافه‌ شدن مصرف آجیل و شیرینی به برنامه غذایی افراد، اظهار کرد: از لحاظ تغذیه‌ای نگاه مثبتی به آجیل وجود دارد، زیرا آجیل ماده غذایی ارزشمندی است که حاوی مواد مغذی بسیاری برای بدن است.

نچواک تصریح کرد: ارزش تغذیه‌ای آجیل منوط به شروطی است که باید به هنگام مصرف آن رعایت شود، از جمله اینکه آجیل باید برای همه سنین بی‌نمک باشد، زیرا نمک برای هیچ رده‌سنی توصیه نمی‌شود و علاوه بر بیماران از جمله مبتلایان به فشارخون، سایر افراد سالم نیز باید این مسئله را رعایت کرده و از آجیل بی‌نمک استفاده کنند.

این متخصص ‌تغذیه اظهار کرد: متاسفانه برخی فروشندگان برای سنگین‌کردن آجیل به آن نمک اضافه می‌‎کنند که افراد باید به طور جد از خرید این نوع آجیل‌های سنگین و بو داده شده خودداری کنند.

وی تصریح کرد: مصرف آجیل شور به ویژه برای کودکان می‌تواند خطرناک باشد، زیرا کلیه‌های آنها نارس بوده و بلوغ کافی را پیدا نکرده است و از آنجا که دفع‌نمک بر عهده کلیه‌هاست فشار زیادی به کلیه آنها وارد می‌شود.

نچواک توجه به تازگی آجیل را نیز متذکر شد و اظهار کرد: در آجیل نوعی چربی‌مفید وجود دارد که با گذشت زمان و کهنگی آجیل به ماده خطرناک پراکسید تبدیل می‌شود که ماده‌ای سرطان‌زا است.

این عضو هیات‌ علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی کرمانشاه اظهار کرد: همچنین در آجیل‌کهنه قارچ و کپک نیز وجود دارد که این قارچ‌ها، سمی به نام “آفلاتوکسین” را ترشح می‌کنند که مصرف آن سرطان‌کبد را به دنبال دارد.

وی توجه به رنگ‌آجیل را یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در خصوص مصرف ‌آجیل عنوان کرد و افزود: متاسفانه برخی افراد سودجود آجیل‌کهنه را بو داده و رنگ می‌کنند تا شفاف و تازه به نظر برسد و این رنگ برای بدن بسیار مضر است، بنابراین توصیه می‌شود افراد به طور جد از خرید آجیل‌های رنگ‌شده خودداری کنند.

نچواک آجیل‌تازه و بی‌نمک را ماده غذایی سالمی برای بدن دانست و اظهار کرد: بدن زمانی فواید آجیل را دریافت می‌کند که میزان مصرف آن به اندازه باشد، زیرا افزایش مصرف آجیل نیز خود می‌تواند آن را به یک ماده‌ مضر برای بدن تبدیل کند.

وی تصریح کرد: انواع آجیل و به ویژه مغزها منبع‌ متراکم انرژی هستند، بطوریکه هر ۱۰۰ گرم آجیل بین ۵۷۰ تا ۶۲۰ کالری انرژی دارد که این میزان انرژی در صورت مصرف بسیار آجیل می‌تواند موجب اضافه ‌وزن افراد شود و این مسئله در مورد مبتلایان به دیابت و خطر اضافه ‌وزن آنها بسیار حائز اهمیت است.

این متخصص تغذیه در خصوص زمان مصرف آجیل اظهار کرد: برای افراد معمولی و کسانی که مشکل کمبود وزن ندارند توصیه می‌‎شود تا آجیل را به میزان ‌مناسب آن دو تا سه ساعت بعد از غذا و به عنوان یک میان ‌وعده مصرف کنند.

[click_like post_id='150375']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.