Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525

Warning: Parameter 2 to salamati_posts_where() expected to be a reference, value given in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
تجربه دردناکی به نام «گرفتگی عضلات پا»
638

تجربه دردناکی به نام «گرفتگی عضلات پا»

|
0 دیدگاه

گرفتگی عضلات، بخصوص عضلات ساق پا، تجربه دردناکی است که شاید در مقاطعی دچار آن شده باشید. گرفتگی عضلات پس از یک روز کاری، یا پس از ورزش و از همه دردناک تر، گرفتگی شدید عضلات پا در خواب از مواردی است که افراد مختلف دچار آن می شوند.

تجربه دردناکی به نام «گرفتگی عضلات پا»

سلامتی به نقل از سایت خانه ما :در صورتی که به گرفتگی پا دچار می شوید، نخستین موردی که باید بررسی گردد، داروهای مصرفی شماست. برخی از داروها موجب گرفتگی عضلانی می گردند.

امکان دارد پزشک، عوارض جانبی داروهای شما را شرح دهد. مثلاً احتمال دارد داروهای ادرارآور که برای درمان پرفشاری خون یا بیماری های قلبی مصرف می شوند، سبب عدم تعادل پتاسیم و منیزیم بدن گردند. با انجام آزمایش خون می توان این مشکل را مشخص ساخت و در صورتی که اشکال اصلی، کمبود مواد مزبور باشد، استفاده از مکمل های غذایی مواد کافی مناسب منجر به تسکین نشانه ها می شود.

متداول ترین علت گرفتگی شبانه پا، کمبود کلسیم است. اگر خانمی یائسه اید، یا سعی دارید وزن کم کنید، یا به اندازه کافی کلسیم مصرف نمی کنید و همچنین در دوران بارداری، احتمال زیادی دارد که به گرفتگی پا دچار شوید. این امر، نمایانگر فراوانی کمبود کلسیم در جمعیت، مخصوصا در میان زنان است.

هر چند گرفتگی پا تنها سبب ناراحتی می گردد، ولی باید دانست که عارضه دیگر کمبود کلسیم، یعنی پوکی استخوان، بیماری فلج کننده ای است که در عین حال با مصرف منابع کلسیم، قابل پیشگیری می باشد.

درمان دیگر برای موارد گرفتگی شبانه پا، ویتامین E است. در پژوهش روی ۱۲۵ بیمار مبتلا به گرفتگی شبانه ساق و گرفتگی پا، همه بیماران به غیر از دو نفر پس از مصرف مکمل های غذایی ویتامین E بهبود یافتند. در اکثر موارد هم بعد از قطع مصرف مکمل های ویتامین Eنشانه ها عود کردند.

چنانچه نه کلسیم و نه ویتامین Eباعث تسکین نشدند، بهتر است از منیزیم، پتاسیم یا ویتامین A بهره ببرید. از آنجایی که ثابت شده است قند و کافئین، جذب ویتامین ها و مواد معدنی، خاصه کلسیم را کاهش می دهند، به بیماران مبتلا به گرفتگی پا توصیه می شود تا سر حد امکان، قند و کافئین را از رژیم غذایی خود حذف کنند.

رژیم غذایی مناسب برای کاهش اسپاسم عضلات پا

این عوامل سبب می شوند که منیزیم و ویتامین E در محلی که به وجودشان نیاز هست یعنی در بدن تان باقی بمانند:

از مصرف چربی بکاهید

چربی برنامه غذایی سبب جذب مشکل تر منیزیم و احتمالا دفع بیشتر آن می گردد.

مصرف قند را کاهش دهید

خوردن مواد غذایی قندی، بدن را وادار می کند که منیزیم را تنها جهت متابولیزه کردن مواد شیرین به کار گیرد.

مصرف نوشابه را تقلیل دهید

مصرف انواع نوشابه های حاوی فسفات را بکاهید، زیرا انباشته های کلسیم و منیزیم بدن را تخلیه می کند.

منابع سرشار از ویتامین E ، منیزیم و کلسیم

ویتامین E : جوانه گندم، روغن ذرت، غذاهای تهیه شده از جو دوسر و ماکارانی.

منیزیم: سبزی های سبز پربرگ مثل اسفناج، دانه های روغنی، انجیر و تخمه کدو، کاهو و سیب زمینی

کلسیم: شیر خامه گرفته، ماست بدون چربی.

[click_like post_id='150746']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.