639

غذای محبوب یا قاتل کبد؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

یکی از خوراکی هایی که بین ایرانیان طرفداران بسیاری دارد و به اشکال متفاوت در طبخ غذاها استفاده می شود، برنج است. متخصصان طب سنتی، برای کاهش عوارض منفی این غذا افزودن برخی ترکیبات را پیشنهاد کرده اند که از خاصیت چاق کنندگی آن کم می کند.

چون سرد و تر است، چاق می کند

وقتی مزاج غذایی سرد و تر باشد، مصرف آن ها باعث چاقی خواهد شد؛ برنج چنین مزاجی دارد. این ماده غذایی، انباشتی از نشاسته است که باعث چاقی می شود. در واقع برنج یکی از عوامل اصلی چاق شدن و ابتلا به کبد چرب محسوب می شود.

شوید و میخک، اصلاح کننده سردی برنج

افزودن شوید، سبزی پلو، زیره، زعفران یا میخک به برنج، باعث اصلاح مزاج این ماده خوراکی شده و کمتر باعث چاقی می شود؛ چون مزاج سرد آن با افزودن ادویه هایی با مزاج گرم و خشک گرفته می شود.زیره علاوه بر کاهش سردی برنج، باعث کاهش نفخ شده و به هضم بهتر غذا کمک می کند، عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می بخشد و در سوخت و ساز چربی نقش موثری دارد.

میخک هم باعث کاهش دردهای عصبی و همچنین کاهش دردهای گوارشی و کولیک می شود.همچنین افزودن سبوس به برنج هم در کاهش خاصیت چاق کنندگی برنج موثر است.

برنج را با خورش های گرم بخورید

اگر جزو افرادی هستید که تمایلی به افزودن زیره و میخک به برنج ندارید، بهتر است بیشتر، برنج را به صورت مخلوط سبزیجات مصرف کنید. می توانید بسته به نوع خورش با افزودن ادویه مناسب با مزاج گرم و خشک، مزاج برنج را اصلاح کنید. مثلا به خورش قیمه یا قیمه بادمجان حتما زعفران یا زردچوبه و دارچین و به خورش قورمه سبزی، فلفل سیاه اضافه کنید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.