562

چگونه می توان مرگ های ناگهانی را کاهش داد؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

وزیر بهداشت ضمن اشاره به نرخ بالای مرگ‌های قابل پیش‌بینی در کشور، علت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تشریح کرد.

چگونه می توان مرگ های ناگهانی را کاهش داد؟

به گزارش سلامتی به نقل از ایسنا، دکتر سید حسن هاشمی با اشاره به نرخ ۲۵ هزار مرگ قابل پیشگیری در سال اظهار کرد: ایرانیان به دلیل مرگ‌های قابل پیشگیری بی دلیل از بین می‌روند. یک نمونه آن، آیت الله رفسنجانی بود؛ ایشان ۸۲ سال سن داشتند، ۱۶ سال پیش آنژیوگرافی کردند و ۳ پلاک در رگ‌های قلبشان گذاشتند.

همچنین ۲۰ سال دیابت داشتند و در ماه‌های آخر از انسولین استفاده می‌کردند. اگر این اتفاق پیش‌بینی می‌شد دیابت غیرقابل کنترل نبود و مرگ ناگهانی رخ نمی‌داد.

وی افزود: ۷ تا ۱۰ درصد مردم، ناگهانی می‌میرند و علت اصلی آن یا بیماری‌های قلبی و یا فشار خون است که هر دوی آن‌ها قابل پیشگیری هستند. اگر دولت و نانوایان مصرف نمک را به یک سوم کاهش دهند جلوی بسیاری از این مرگ‌ها گرفته می‌شود.

هاشمی در ادامه تصریح کرد: ما ایرانیان تصور می‌کنیم که قند، شکر و نان هرچه سفیدتر باشد یعنی خوب‌تر است، اما اصل قضیه درست برعکس این اعتقاد است. آن‌چه که باید در رسانه‌ها، صدا و سیما و آموزش و پرورش یاد داده شود این است که هرچه «نان» تیره‌تر و هرچه «قند» زردتر باشد برای سلامتی مفیدتر است.

وزیر بهداشت در ادامه با بیان این که ما ۵۰ درصد انرژی روزانه خود را از نان دریافت می‌کنیم ادامه داد: به همین منظور، مجلس و دولت باید آرد و گندم خوب در اختیار نانوا قرار دهند، چرا که نان بخش عمده‌ای از غذای ما را تشکیل می‌دهد. وقتی آرد مناسب نباشد نمک بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد که عامل اصلی ایجاد بیماری‌ها است.

هاشمی همچنین بیان کرد: اگر در نان سبوس استفاده شود تیره‌تر خواهد شد، ولی بسیاری از نیازهای بدن را تامین می کند. ما تلاش می کنیم در طرح تحول نظام سلامت با اینکه مشکل مالی داریم در جهت سلامت ایرانیان اقدامی برای بهبود کیفیت نان انجام دهیم.

وی تاکید کرد: باید با همکاری اتحادیه نانوایان برخی قسمت‌ها در زمینه تولید و پخت نان اصلاح شود. ما باید بیش از آنچه که بهداشت محیط روی نانوایی‌ها نظارت می‌کنند وقت خود را روی سیلوها و نحوه نگهداری گندم، کیفیت آرد و آبی که منجر به ایجاد خمیر می‌شود بگذاریم. همه این اقدامات نیز فقط از طریق صنف میسر است.

محمد هادی ایازی، معاون اجتماعی وزارت بهداشت نیز با اشاره به اهمیت موضوع پیشگیری در حوزه سلامت، بیان کرد: سازمان بهداشت جهانی سال گذشته، مساله تغذیه را در دستور کار خود قرار داد و تاکید کرد که از مزرعه تا سفره باید کیفیت آن مد نظر قرار داده شود. در یکی دو سال گذشته اقدامات جدی در این حوزه از سوی وزارت بهداشت انجام شده است.

وی تاکید کرد: در این حوزه هرچقدر سرمایه گذاری کنیم، باز هم کم است؛ چون اقداماتی باید صورت گیرد که می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های درمان شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.