848

بهترین درمان‌های خانگی سوختگی زبان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

حتما بارها برای شما نیز اتفاق افتاده است که به هنگام چشیدن غذا و یا نوشیدن قهوه‌ که بسیار داغ است، دهان، لب و زبان خود را بسوزانید و سریع درصدد سرد کردن دهان خود باشید.

بهترین درمان‌های خانگی سوختگی زبان

البته برخی افراد بدون هیچ دلیل روشن و علت خاصی همیشه در زبان خود احساس سوزش دارند. این نوع سوزش یک بیماری است که به نام سندروم سوزش زبان شناخته شده است که از سوختگی زبان متفاوت‌تر است. سوختگی زبان بر روی حس چشایی شما تاثیر می‌گذارد و به این ترتیب شما به درستی نمی‌توانید مزه‌ها را تشخیص دهید.

بسته به درجه سوختگی زبان، شما همچنین ممکن است نشانه‌های درد، قرمزی و ورم و تاول را در سطح زبانتان احساس کنید. با این حال حتی یک سوختگی خفیف نیز می‌تواند به هنگام غذا خوردن و یا نوشیدن یک چیز گرم باعث ناراحتی شما شود. این نوع از سوختگی زبان در نهایت بهبود می‌یابد ولی شما می‌توانید با یک سری داروهای خانگی به درمان سوختگی زبان سرعت ببخشید.

این در حالی است که سوختگی‌های شدید می‌تواند به عفونت منجر شود. اگر سوختگی‌تان شدید است حتما به یک پزشک مراجعه نمایید. در اینجا برخی درمان سوختگی زبان که به راحتی می‌توانید آ‌ن‌ها را در خانه تهیه و استفاده کنید آورده شده است.

تنفس از طریق دهان

به محض اینکه شما چیز داغی را خوردید و احساس سوختگی کردید، سریع زبان خود را از دهانتان خارج نموده و شروع به تنفس از طریق دهانتان بکنید. هنگامی که شما از طریق دهان خود شروع به نفس کشیدن نمایید، هوای سرد با جریان بیشتری از سطح زبان عبور می‌کند و دردتان کمی تسکین می‌یابد.

نوشیدنی سردی بخورید

یکی دیگر از اقدامات ابتدایی که به محض سوختن زبانتان باید انجام دهید گذاشتن یک چیز سرد روی آن است که باعث می‌شود تا درجه حرارت سوزش زبانتان کاهش یابد.

این روش همچنین التهاب و آسیب بافتی زبانتان را نیز کاهش می‌دهد. همینطور این عمل زبانتان را هیدراته نگه داشته و از ایجاد عفونت توسط باکتری‌های مضر جلوگیری می‌نماید. می‌توانید یک تکه از یخ را روی زبانتان قرار دهید و یا یک بستنی یا یک لیوان آب سرد را بنوشید. سعی کنید آب سرد را جرعه جرعه بنوشید.

نگه داشتن آب گرم در دهان

یکی دیگر از درمان‌های سوختگی زبان نگه داشتن آب گرم در دهان است. برای درمان سوختگی و جلوگیری از پیشرفت سوختگی شما می‌توانید از آب نمک گرم استفاده کنید. نمک به جلوگیری از عفونت دهان و زبان و قسمت‌های سوخته آن بسیار کمک می‌کند. نیم قاشق چایخوری نمک را با یک لیوان از آب گرم ترکیب کرده و به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید. این کار را هر روز چندبار تکرار کنید تا زمانی که زبانتان بهبود یابد.

عسل

عسل یکی دیگر از درمان‌های خانگی بسیار عالی برای سوختگی زبان است. خاصیت ضدباکتری آن از عفونت آسیب پوست جلوگیری کرده و به عنوان یک عنصر ضدالتهابی طبیعی عمل می‌کند و ورم و درد را بشدت کاهش می‌دهد. یک قاشق چایخوری عسل را روی زبانتان قرار دهید و تا حد ممکن آن را قورت ندهید و بگذارید روی زبانتان باقی بماند. این روند را ۳-۲ بار در روز تکرار کنید.

توجه کنید که به کودکان زیر ۱ سال عسل ندهید زیرا باعث بروز مسمومیت ” بوتولیسم” می‌شود و برای سلامتی کودک مضر است.

آلوئه ورا

آلوئه‌ورا یکی دیگر از روش‌های شگفت انگیز برای درمان سوختگی زبان است. آلوئه‌ورا سلول‌های آسیب دیده زبان را تسکین داده و و آن را التیام می‌بخشد و همچنین التهاب و درد را کاهش می‌دهد. می توانید عصاره ژل آلوئه ورا را از برگ‌های آن استخراج کرده و آن را برای تسکین سوختگی روی زبانتان قرار دهید و حتی می‌توانید ژل آلوئه ورا را منجمد و کرده و به طور مرتب استفاده کنید.

ماست

ماست نیز یک گزینه ساده برای تسکین فوری و درمان سوختگی زبان است. ماست حرارت زبان را گرفته و باعث کاهش درد می‌شود. حدود نصف یک فنجان از ماست ساده‌ی سرد را چندین بار روی زبان خود قرار دهید.

شکر

یکی دیگر از راه‌های ساده خانگی برای درمان سوختگی زبان که بسیار موثر است استفاده از شکر است. شکر احساس سوزش زبان را میگیرد و باعث تسکین و آرام شدن آن می‌شود. مقدار یک قاشق غذاخوری شکر رو در زبان خود قرار دهید و بگذارید به آرامی ذوب شود. اگر شما فشار خون بالایی دارید این گزینه مناسبی برای شما نیست.

نکات اضافی برای درمان سوختگی زبان

به هنگام سوختگی از خوردن مایعات گرم و داغ خودداری کنید زیرا باعث تحریک قسمت‌های سوختگی می‌شود.

از خوردن غذاهای اسیدی مثل گوجه فرنگی و مرکبات خودداری کنید.

از خوردن چیپس‌های سیب زمینی و آجیل خودداری کنید.

خوردن غذاهای ادویه دار و تند باعث تحریک سوختگی می‌شود.

به طور مداوم زبان و دهان خود را با نوشیدن آب سرد مرطوب نگه دارید. آدامس و آب نبات باعث تولید بزاق دهان شده و از خشکی دهان جلوگیری می‌کند.

اگر متوجه بهبود قابل توجهی در شرایط خود نشدید حتما به یک پزشک مراجعه کنید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.