1440

فواید افزایش حجم ادرار برای بدن

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

افزایش دادن حجم ادرار می تواند منجر به پاکسازی مواد اضای از کلیه گردد و به نوعی تصفیه سازی این اندام را انجام دهد.

فواید افزایش حجم ادرار برای بدن

 مردم به ندرت درمورد دفع ادرار فکر میکنند، مگر اینکه هنگام پری مثانه امکان دسترسی به توالت نداشته باشند. اما دفع ادرار نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت انسان ایفا می کند. ادرارکه در کلیه ها ساخت میشود به حذف سموم و مواد زاید از بدن کمک می کند.

در حالت ایده آل، بدن شما باید هرروز مقدار مشخصی از ادرار را بر زمینه میزان آب و مایعات دیگری که مصرف میکنید، دفع کند. در شرایط عادی، خروجی ادرار برای یک فرد بزرگسال سالم باید بین ۱,۰۰۰ تا ۱,۵۰۰ میلی لیتر در ۲۴ ساعت باشد.اما گاهی اوقات ممکن هست با حجم کمتری از میزان مناسب خروجی ادرار مواجه باشید.

در بعضی موارد، افراد ممکن هست از الیگوری – اصلاح پزشکی برای خروجی ادرار کمتر از ۴۰۰ میلی لیتر در طول ۲۴ ساعت – رنج ببرند. دلایل بالقوه بسیاری برای کاهش میزان خروجی ادرار وجود دارند که از آن جمله می توان به کم آبی بدن، عفونت یا تروما، انسداد دستگاه ادراری، اثر جانبی بعضیداروها، مشکلات کلیوی و رژیم خوراکی فرد اشاره کرد.

اگر میزان خروجی ادرار شما کمتر از حد طبیعی باشد، امکان دارد با تورم در پاها، دست ها، مچ پاها یا صورت مواجه شوید. این میتواند نشانه ای از نیاز به اتخاذ اقدام هایی در راستای افزایش خروجی ادرار برای جلوگیری از آثار مخرب روی کلیه ها باشد.در ادامه با بعضی روشها که میتوانند به افزایش خروجی ادرار کمک کنند، اکثر آشنا میشویم.

آب بنوشید

کم آبی بدن شایع ترین علت کاهش خروجی ادرار محسوب می شود. به طور معمول، کم آبی بدن زمانی رخ می دهد که فرد به میزان کافی مایعات مصرف نمیکند و یا به واسطه شرایطی مثل اسهال، استفراغ یا موارد دیگر مایعات زیادی از دست می دهد. اگر مایعات به میزان کافی جایگزین نشوند، کلیه ها تا حد امکان مایع را حفظ خواهند کرد.

در نتیجه، اولین گام برای افرایش خروجی ادرار نوشیدن آب اکثر برای جلوگیری یا درمان کم آبی بدن محسوب می شود.به دلیل داشته باشید که مصرف میوهها و سبزیجات آبدار نیز به میزان دریافت مایع توسط شما می افزایند.دقت داشته باشید که نوشیدن بیش از اندازه آب نیز می تواند شرایط کار را برای کلیه ها دشوار سازد. از این رو، در مصرف آب زیاده روی نکنید.

دقت: اگر از مریضی کلیه رنج می برید پیشنهاد های دکتر خود را درمورد اینکه بدن شما به چه میزان آب نیاز دارد، دنبال نمایید.

آب لیمو گرم بنوشید

آب لیمو بعنوان یک ادرارآور عمل می کند، از این رو به افزایش خروجی ادرار کمک میکند. همین طور، آب لیمو به خلاص شدن از شر نمک اضافی که ممکن هست موجب احتباس مایعات در بدن شود، کمک میکند. افزون بر این، آب لیمو به مبارزه با عفونت های دستگاه ادراری و مشکلات اسید اوریک بالا کمک میکند.

اسید سیتریک موجود در آب لیمو توانایی بدن برای دفع سموم ناخواسته را افزایش میدهد.

آب نصف یک لیمو را در یک لیوان آب گرم بریزید. مقداری عسل به این ترکیب اضافه کنید و آن را با معده خالی مصرف کنید تا برترین نتایج را کسب کنید.جدا ازآب لیمو، نوشیدنی های دیگری میتوانند بعنوان ادرارآورهای طبیعی برای افزایش خروجی ادرار بهره گیری شوند که از آن جمله می توان به چای سبز، آب کرنبری، و آب هندوانه اشاره کرد.

از ریشه قاصدک بهره گیری کنید

ریشه قاصدک حاوی ترکیباتی هست که میتوانند ساخت ادرار را افزایش داده و احتباس آب در بدن را کاهش دهند. ماهیت ادرارآور ریشه قاصدک به پاکسازی کلیه ها و کبد نیز کمک می کند.دو قاشق چایخوری از ریشه قاصدک خشک شده را در یک فنجان آب ریخته و به مدت پنج دقیقه بجوشانید.چای را از رویحرارت برداشته، یک درپوش روی فنجان قرار دهید و اجازه دهید به مدت ۱۰۰ دقیقه دم بکشد.

چای را صاف کرده و مقداری عسل به آن اضافه کرده و بنوشید.دو فنجان چای ریشه قاصدک را دو بار در روز برای چند هفته مصرف کنید.دقت: ریشه قاصدک ممکن هست با بعضی داروها تداخل ایجاد کند، بر همین زمینه، پیش از مصرف با دکتر خود مشورت کنید.

از دانه های کرفس بهره گیری کنید

دانه کرفس بعنوان یک ادویه در آشپزی و یک داروی گیاهی که دارای ویژگی ادرارآور طبیعی هست، بهره گیری می شود.

این دانه ها حاوی ترکیبی به نام ان-بوتیلفتالید «NBP» میباشند که اثر ادرارآور دارد و به بدن در از بین بردن مواد زاید کمک می کند.افزون بر افزایش خروجی ادرار، دانه های کرفس به کاهش کلسترول و جلوگیری از عفونت های دستگاه ادراری کمک می کنند و از ویژگی های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی بهره می برند.

دانه های کرفس را میتوانید به سس ها، سوپ ها و خورشت ها اضافه کنید، در ترشی های بهره گیری کنید، برای عطر و طعم بهتر به نان اضافه کنید، یا از آن ها چای درست کنید.

برای تهیه چای دانه کرفس:

دو فنجان آب جوش را به یک قاشق غذاخوری دانه کرفس اضافه کنید.
اجازه دهید به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه دم بکشد.
چای را صاف کنید و یک بار در روز آن را بنوشید.
دقت: این روش برای بانوان باردار پیشنهاد نمی شود.

جعفری مصرف کنید

جعفری یک گیاه ادرارآور طبیعی هست که میتواند خروجی ادرار را افزایش دهد. همین طور، جعفری به دفع سموم، باکتریها و میکروب ها از کلیه ها و ارتقا عملکرد این اندام ها کمک می کند.یک قاشق غذاخوری جعفری خرد شده تازه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. یک درپوش روی فنجان گذاشته و اجازه دهید به مدت پنج دقیقه دم بکشد، سپس چای را صاف کنید. این چای را دو یا سه بار در روز برای چند هفته مصرف کنید.

بعنوان یک جایگزین، یک چهارم فنجان آب جعفری را با نصف فنجان آب و مقدار کمی عسل و آب لیمو ترکیب کنید. این نوشیدنی را دو بار در روز برای چند هفته مصرف کنید.
دقت: اگر باردار هستید از مصرف جعفری پرهیز کنید.

آب نارگیل بنوشید

آب نارگیل یک ادرارآور طبیعی هست. زمانی که مقدار زیادی آب نارگیل می نوشید، بدن قادر هست سموم را از طریق ادرار دفع کند. آب نارگیل به واسطه دفع باکتریها از دستگاه ادراری به پیش گیری از عفونت های دستگاه ادراری نیز کمک میکند.
آب نارگیل فواید سلامت دیگری را نیز ارائه میکند.

به واسطه محتوای بالای الکترولیت، آب نارگیل بعنوان یک نوشیدنی ورزشی طبیعی عمل می کند. همین طور، آب نارگیل به کاهش فشار خون و کاهش وزن نیز کمک میکند.

از ابریشم ذرت بهره گیری کنید

ابریشم ذرت یک ادرار طبیعی هست و میتواند به تحریک ساخت ادرار برای دفع مواد زاید و آب از کلیه ها کمک کند. همین طور، ابریشم ذرت به جلوگیری از سنگ کلیه کمک می کند و برای مشکلات ادراری دیگر نیز خوب هست. افزون بر این، ابریشم ذرت احتباس آب در بدن را کاهش میدهد و ممکن هست در درمان فشار خون بالا خوب باشد.

ابریشم خشک و قهوه ای را از بالای ذرت جدا کنید.
آن را بشویید و اجازه دهید خشک شود.
دو قاشق چایخوری ابریشم ذرت خشک شده را در یک فنجان بریزید.
آب جوش به آن اضافه کنید.

یک درپوش روی فنجان قرار دهید و اجازه دهید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشد، سپس چای را صاف کنید.این چای را دو یا سه بار در روز مصرف کنید.

سرکه سیب مصرف کنید

سرکه سیب دارای اثر ادرارآور هست و از این رو، به خروج آب جمع شده در بدن کمک می کند و موجب می شود دفع ادرار اکثر شود.

همین طور، از سرکهسیب می توان برای کاهش احتباس آب بهره گیری کرد.یک قاشق غذاخوری سرکه سیب خام پالایش نشده را به یک فنجان آب ولرم اضافه کنید.اندکی عسل اضافه کرده و خوب به هم بزنید.این نوشیدنی را دو بار در روز مصرف کنید.دقت: اگر دارای مثانه بیش فعال هستید از مصرف سرکه سیب پرهیز کنید.

از کمپرس داغ درمانی بهره گیری کنید

برای بهبود عملکرد کلیه ها و افزایش خروجی ادرار، شما می توانید کمپرس داغ درمانی را مد نظر قرار دهید. کمپرس داغ درمانی بعنوان بخشی از پزشکیسنتی چینی شناخته میشود و به پاکسازی بدن از مواد زاید و سموم کمک میکند.این روش آثار قدرتمندی بر عادی سازی جریان خون به کلیه ها دارد. این شرایط به نوبه خود بهبود عملکرد کلیه ها را موجب میشود و همین طور به درمان مریضی کلیوی کمک می کند.

یک کمپرس گرم را به مدت ۱۰ دقیقه روی قسمت پایینی شکم قرار دهید. اینکار را سه یا چهار بار در روز تکرار کنید.
به طور کلی، پس از یک تا دو هفته شما شاهد افزایش حجم ادرار و همین طور بهبود اشتها، سطح انرژی و کیفیت خواب خود خواهید بود.دقت: این روش درمان برای بانوان باردار پیشنهاد نمی شود.

مصرف نمک را محدود کنید

 به گزارش پارس ناز اگر با کاهش خروجی ادرار خود مواجه شده اید، در شرایطی که تغییری در رژیم خوراکی خود نداده اید، ممکن هست به بررسی میزان مصرف نمک نیاز داشته باشید.

کلیه ها ۹۵ درصد از سدیم مصرف شده از طریق غذا را متابولیز میکنند و هنگامی که میزان مصرف نمک شما بالا باشد، کلیه ها باید برای دفع نمک اضافی سخت تر کار کنند. این شرایط به افت عملکرد کلیه منجر میشود و احتباس آب در بدن و خروجی ادرار کمتر را به همراه دارد.

در نتیجه، از مصرف غذا های پر نمک مثل سوپ های کنسروی، شام های منجمد و فست فودها پرهیز کنید. پنیرها و گوشت های فرآوری شده نیز از نمک افزوده برخوردار میباشند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.