439

چرا ویروس‌ها زنان را کمتر از مردان می‌کشند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

یکی از رازهایی که در طول چند صد سال اخیر علم پزشکی را درگیر خود کرده است این است که چرا ویروس‌ها زنان را کمتر از مردان می‌کشند.

چرا ویروس‌ها زنان را کمتر از مردان می‌کشند

برای مثال مردان مبتلا به سل به میزان یک و نیم برابر بیشتر از زنان در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

همچنین در صورت ابتلای مردان و زنان به ویروس HPV مردان پنج برابر زنان دچار سرطان ناشی از ابتلا به این ویروس می‌شوند. فرضیه اصلی که در توجیه این موضوع وجود دارد این است که زنان در طول تاریخ پاتوژن‌هایی را تکامل داده‌اند که سبب می‌شود آن‌ها به مدت طولانی‌تری زندگی کنند. در واقع این فرضیه می‌گوید بدن زنان مقاومت بیشتری در برابر ویروس‌ها دارد.

اما یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه رویال هالووی لندن به نتایج جدیدی در این زمینه دست یافته‌اند. فرانسیسکو اوبدا از اعضای این گروه تحقیقاتی می‌گوید: به احتمال بسیار زیاد سیستم ایمنی زنان نقش چندانی در این فرایند ندارد بلکه ویروس‌ها در طول تاریخ طوری تکامل یافته‌اند که برای زنان خطر کمتری داشته باشند و این موضوع باعث حفظ جمعیت زنان شده است.

توجیه تکاملی این فرضیه این‌گونه است که این بیماری‌ها به این دلیل برای زنان کمتر خطر دارند که ویروس می‌خواهد در طول دوران بارداری یا در حین شیر دادن از مادر به فرزند منتقل شود.

اصلی‌ترین نشانه حضور یک ویروس در بدن ایجاد نشانه‌های بیماری است اما در برخی مواقع ویروس قصد ایجاد بیماری را ندارد بلکه می‌خواهد از یک میزبان به میزبان دیگری منتقل شود تا بتواند تکثیر شود. ایجاد یک بیماری شدید توسط ویروس می‌تواند بیمار را به کام مرگ بکشاند و در صورتی که بیمار بمیرد ویروس دیگر نمی‌تواند تکثیر شود.

بنابراین ویروس‌ها زنان را کمتر می‌کشند تا بتوانند به فرزند او نیز منتقل شوند در حالی که در مردان چنین احتمالی وجود ندارد. این بدان معناست که اگر شما یک ویروس بودید و قادر بودید از یک فرد به فرد دیگر منتقل شوید ترجیح می‌دادید یک زن را زنده نگه دارید تا به فرزند او نیز منتقل شوید.

از سوی دیگر مردان احتمال انتقال ویروس را بسیار پایین می‌آوردند چرا که فرایندهای بارداری، زایمان و شیردهی در آن‌ها وجود ندارد. بنابراین محققان این چنین نتیجه گیری کردند که مرگ و میر کمتر زنان در برابر ویروس‌ها به دلیل سیستم ایمنی قوی‌تر آن‌ها نیست بلکه به دلیل این است که ویروس‌ها این‌گونه تکامل یافته‌اند که زنان را کمتر بکشند.

برای این منظور پژوهشگران در آزمایشی به بررسی ویروس تی – لنفوتروپیک انسانی یا HTLV-1 در ژاپن و جزایر کارائیب پرداختند. هدف آن‌ها این بود که ببینند میزان مرگ و میر مردان و زنان در اثر این ویروس در جزایر کارائیب و ژاپن چه تفاوتی دارد.

نتیجه این پژوهش بسیار جالب بود. در ژاپن مردان ۳٫۵ برابر بیشتر از زنان در نتیجه این بیماری مردند درحالی‌که در جزایر کارائیب میزان مرگ و میر زنان و مردان تقریباً برابر بود. دانشمندان پس از بررسی همه مسائل دریافتند که در ژاپن بیشتر زنان به فرزندان خود شیر می‌دهند ولی در جزایر کارائیب این‌گونه نیست؛

بنابراین این ویروس‌ها در ژاپن طوری تکامل یافته‌اند که تمایل دارد زنان ژاپنی را بیشتر حفظ کنند تا بتواند به فرزندان آن‌ها منتقل شوند و در کارائیب چون احتمال کمی برای انتقال از مادر به فرزند دارند تمایلی به حفظ زنان ندارند. این مقاله در مجله نیچر کامیونیکیشن به چاپ رسیده است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.