4220

کشف روشی جدید برای درمان ایدز

|
2 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

گروهی از محققان و پزشکان بریتانیایی اخیراً اعلام کردند که به روشی جدید برای درمان ایدز دست یافته‌اند.

کشف روشی جدید برای درمان ایدز

این روش علاوه بر اینکه سلول‌های فعال را نابود می‌کند، سلول‌های خفته را نیز هدف قرار می‌دهد. این پژوهش توسط تعدادی از دانشگاه‌های انگلستان و با حمایت سرویس ملی سلامت (NHS) انجام شده است. محققان این پژوهش از داروهای ضد بازگشت ویروس، داروی فعالسازی سلول‌های خفته و همچنین واکسنی که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن سلول‌های آلوده را از بین ببرد استفاده کردند.

روند درمان ایدز شامل ۳ مرحله است:

۱- استفاده از داروهای ضد بازگشت بیماری که سلول‌های لنفوسیت تی آلوده به ویروس را مورد هدف قرار می‌دهد و از تکثیر آن‌ها جلوگیری می‌کند.

۲- فرد بیمار مقدار مشخصی از یک ویروس را دریافت می‌کند که این ویروس‌ها سیستم ایمنی را بهبود بخشیده و بدن را برای مبارزه با HIV آماده می‌کند.

۳- نهایتا سلول‌های آلوده که توسط سیستم ایمنی قوی شده بیمار از بین رفته‌اند، به وسیله دارو خارج می‌شوند.

یک مرد ۵۰ ساله بریتانیایی اولین فردی است که به طور کامل این فرآیندهای درمان ایدز را دریافت کرده است و آخرین نمونه از خون وی هیچ نشانه‌ای از ویروس را نشان نمی‌دهد. اما مهم‌ترین و حیاتی‌ترین گام در درمان بیماری خروج سلول‌های خفته آلوده به ایدز است. زیرا این کار از تجدید حیات بیماری که ممکن است سال‌ها پس از درمان اتفاق بیفتد، جلوگیری می‌کند.

با این حال از آنجایی که تجدید حیات پس مدت‌ها پس از نابودی سلول‌های فعال اتفاق می‌افتد، تنها گذر زمان درمان قطعی بیماری را تایید خواهد کرد. استفاده از داروهای ضد بازگشت نشان می‌دهد پژوهشگران مطمئن نیستند که ویروس به طور کامل از بین رفته است یا خیر. در حال حاضر حدود ۳۷ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به ایدز هستند و تاکنون ۳۵ میلیون نفر بر اثر این بیماری از دنیا رفته‌اند.

تنها فردی که انتظار می‌رود به طور کامل درمان شده باشد، فردی به نام تیموسی ری براون است که در کشور آلمان تحت درمان قرار گرفته است.

تیموسی برای  جایگزینی سلول‌های بنیادی با سلول‌های سرطانی به پیوند مغز اسخوان نیاز داشت تا با این کار سیستم ایمنی او بازسازی شود. پزشک تیموسی دریافت که پس از دریافت سلول‌های بنیادی، سلول‌های جدید تیموسی به طور طبیعی در برابر HIV مقاوم شده‌اند. تحقیقات پزشکان بریتانیایی در این زمینه همچنان ادامه دارد و امید است نتایج این تحقیقات مسیر را برای یافتن درمان قطعی HIV هموار کند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
5 پسندیده شده

از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: علی

سلام خسته نباشید ببخشید من مجبور شدم سوالم را اینجا طرح کنم رابطه محافظت نشده در ابان سال نودوسه داشتم خیلی تست دادم اما بخاطر انکه اطلاع کاملی از تست انتی بادی ندارم هنوز در برزخ به سر می برم چون مقدار عددی انتی بادی به روش ای سی ال به ۰٫۷۶۲رسانده بودند بلاخره به انتقال خون رفتم واز بابت اهدا تشکر کردند وبیماری رفتاری هم بعد از تکرار نمونه رای به منفی داد در سه سال گذشته به ازمایشگاه ای سی ال ترکیبی رفتم مقدار عددی۰٫۴۵۱در اورد که گزارش منفی داشت دکتر عفونی دیگری گفت برو ببین منفی می تونی بگیری رفتم ازمایشگاه گفتم دکتر عفونی چنان گفت گفت این تیتر روی ادمای میلیونی تست شده منفی بودند وبعد ارز گذشت سه سال در بلاتکلیفی بسر می برم اینهمه تیتر بالا وگزارش منفی وتفسیر شما از این تیترها لطفا کمکم کنید ایا جواب داده بودید که من تکرار نکنم.

  توسط: معصومه حیدری

  سلام وعرض ادب خدمت شما.اینطور که شما بیان کردید گویا شما اطلاعاتی از انتی بادی ندارید ما این اطلاعات را در خدمت شما میگذاریم امید است مفید واقع شود.

  تست اچ آی وی چیست؟
  تسـتHIV آزمایـشی اسـت کـه مــعمولا بروی نمونه خون انجام میگرد تا وجود و یا عدم وجود ویروس HIV را دربدن فرد مشخص کند. بنابراین نتیجه این تست با ابتلای فرد به بیماری ایدز تفاوت داد. ممکن است فردی HIV مثبت باشد اما کماکان بدن وی علایم بالینی بیماری ایدز را بروز نداده باشد.

  شیوه های انجام تست
  ۱-با شناسایی آنتی بادی ویژه ویروس:ELISA و WBT
  ۲- با شناسایی آنتی ژن ویروس: آنتی ژن P24 و RNA-PCR وDNA-PCR
  ۳- تست بزاق دهان: مانند مورد نخست و مراحل آن مانند نمونه گیری خون است اما گرانقیمت تر میباشد.
  ۴- کیتهای تست فوری: اینگونه کیتها به هیچ وجه قابل اطمینان نمیباشند.
  پس از ورود ویروس HIV به بدن، سیستم ایمنی بدن ویروس را شناسایی کرده و آنتی بادی (پادتن) ویژه آن را تولید میکند.
  پادتن (آنتی بادی): واکنش بدن به عفونت میباشد و به منظور مبارزه و نابود کردن عامل بیماری تولید میگردد.
  دوره پنجره (WINDOW PERIOD) چیست؟ فاصله میان آلوده شدن فرد (ورود ویروس به بدن) تا آشکار شدن آنتی بادیها در خون و سایر مایعات بدن را دوره پنجره میگویند. این دوره معمولا ۶-۴ هفته بطول می انجامد اما پس از گذشت ۳ ماه در خون ۹۹ درصد افراد آلوده و در عده معدودی نیز تا ۶ ماه بعد آنتی بادیها قابل شناسایی هستند. به یاد داشته باشید فرد در این دوره نیز ناقل بیماری بوده و پتانسیل آلوده سازی دیگران را داراست.
  نکته:بنابراین ۳ هفته پس از رابطه جنسی پر خطر و دیگر موارد مشکوک فورا تست HIV را انجام دهید اما در صورت منفی بودن تست، حتما ۳ ماه بعد مجددا این تست را انجام دهید و برای اطمینان ۱۰۰ درصد ۶ ماه بعد از رابطه پر خطر تست را مجددا انجام دهید.
  تست آنتی بادی HIV دو مرحله دارد:
  ۱- تست غربالگری: این تست ELISA نام دارد. که با آزمایش نمونه خون آنتی بادیهای تولید شده سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس HIV شناسایی میگردند. هرگاه نتیجه این تست دو بار مثبت اعلام گردد مرحله بعدی تست انجام میپذیرد.
  ۲- تست تاییدی: این تست WESTERN BLOT نام دارد. این تست وجود IgG برعلیه چند نوع پروتئین ویروسی را بررسی میکند.
  نکته:پس از اینکه ۲ بار تست ELISA و متعاقب آن یک بار تست وسترن بلات مثبت باشد فرد بطور قطع آلوده به ویروس اچ آی وی میباشد.
  تست آنتی ژنهای ویروس

  ۱- تست آنتی ژن P24: پروتئین ویژه ویروس HIV میباشد. این تست یک تا ۴ هفته بعد از ورود ویروس به بدن مثبت میگردد. هنگامی که آنتی بادیها توسط بدن تولید گردند این آنتی ژن حذف شده و دیگر قابل شناسایی نیست. این تست برای تشخیص زود هنگام ویروس اچ آی وی صورت میگیرد.
  ۲- تست میزان ویروس: این تست PCR نام دارد. در این تست میزان HIV در خون مستقیما سنجیده میگردد. در واقع ژن ویروس (DNA-RNA) را در خون شناسایی میکند. این تست میزان فعال بودن ویروس HIV را در بدن مشخص میسازد. این تست بسیار هزینه بر بوده برای کسانی توصیه میشود که از ابتلای خود به این ویروس مطمئن شده باشند تا با سنجش میزان فعال بودن ویروس دارو درمانی متناسب با آن برای بیمار تجویز گردد.

  تنها راه تشخیص آلوده بودن فرد انجام تست اچ آی وی در آزمایشگاههای معتبر میباشد و نه علایم بالینی و ظاهری.

  تنها راه تشخیص عفونت اچ آی وی، انجام آزمایش خون است. از زمانی که ویروس وارد بدن فرد می شود تا هنگامی که پاسخی قابل تشخیص با آزمایش خون ایجاد شود، دوره ی نهفتگی یا دوره پنجره نامیده می شود. از آنجا که به طور معمول تشخیص این بیماری، با شناسایی آنتی بادی بر علیه ویروس صورت می گیرد، در طول این دوره نتایج آزمایش فرد آلوده به اچ آی وی، می تواند منفی گردد. اما علیرغم منفی بودن آزمایش، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

  تشخیص قطعی اچ آی وی در ایران همانند الگوهای تعریف شده ی بین المللی، با دو آزمایش الایزا و یک آزمایش وسترن بلات مثبت تعریف شده است
  علائم و نشانه ها و بیماریهای شایع حاصل از آلودگی با HIV چیست؟

  علائم و نشانه های شایع آلودگی با HIV عبارتند از:
  – عفونت (مغز، خون و دستگاه تناسلی)
  -كاهش شدید وزن
  -عرق شبانه
  -تب و لرز
  -ضایعات مخاط دهان
  -سردرد
  -اختلال دید
  -احساس خستگی مزمن
  -اسهال
  -جنون
  آيا بلافاصله بعد از تماس مشکوک بايد آزمايشHIV را انجام داد؟

  جواب:
  بعد از تماس مشکوک معمولاً در اغلب کشورها دو بار انجام تست با فاصله زمانی بين حداقل ۲ هفته تا ۶ ماه توصيه شده است.

  دفعه اول بين ۸ تا ۱۲ هفته بعد توصيه می شود. معمولاً آزمایش اليزا (ELISA test) در ايران انجام می گيرد که استاندارد جهانی در بيمارستان ها و مراکز بانک خون می باشد. به دليل اينکه سرعت و ميزان توليد آنتی بادی در بدن اشخاص ممکن است متفاوت باشد ۶ ماه بعد تکرار آن توصيه می شود.

  در هر صورت شخصی که جواب آزمايش اليزا مثبت دارد لازم است که با روش وسترن بلات (Western blot) نيز مجدداً چک شود که روش دقيق تری است.آزمايشگاه ها معمولاً قبل از اعلام نتيجه اين کار را انجام می دهند. بنابراين جوابی که بيمار گرفته است در صورتی که مثبت باشد قابل اطمينان است چون چندبار کنترل می شود.

  در صورت تماس جنسی سطحی، آيا خطر انتقال HIV و ديگر بيماری های مقاربتی وجود دارد؟

  جواب:
  تماس ترشحات جنسی با پوست سالم٬ باعث انتقال HIV نمی شود.

  اگر نتیجه آزمایش اچ ای وی مثبت باشد یعنی پادتن ضد اچ ای وی در بدن فرد ایجاد شده است: به عبارت دیگر فرد مبتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی، اچ ای وی، شده است. این همچنین به معنای آن است که فرد برای همه عمر مبتلا خواهد بود و می تواند دیگران را مبتلا کند. نتیجه مثبت اچ ای وی به این معنی نیست که فرد سندرم نقص ایمنی اکتسابی، ایدز، دارد. برخی از کسانی که اچ ای وی دارند سال ها مشکلی نخواهند داشت.

  اگر آزمایش اچ ای وی منفی است می­تواند به این معنی باشد که فرد مبتلا به اچ ای وی نیست. یا مبتلا به اچ ای وی هست اما هنوز در دوره پنجره قرار دارد و پادتن به میزان کافی و قابل تشخیص در خون تولید نشده است. نتیجه منفی آزمایش تنها می تواند نشان دهد که فرد تا سه ]شش[ ماه پیش مبتلا به اچ ای وی نشده است. اگر این فرد طی سه ]یا شش[ ماه گذشته وسایل تزریق را اشتراکی استفاده کرده یا رابطه جنسی ناایمن داشته ممکن است مبتلا باشد اما آزمایش هنوزآن را نشان نداد.

  بنابر گفته شما چند سال پیش یک رابطه جنسی داشته اید ابتدا شما میدانید که فرد مقابل شما به این بیماری مبتلاست یا خیر ؟به یک مرکز معتبر از ازمایشگاه خون رجوع کنید وبا گذشت ۳ماه یک بار دیگر ازمایشات را تکرار کنید این اخرین ازمایش نشان میدهد که شما مبتلا هستید یا خیر بنا بر گفته شما اولین جواب ازمایش منفی بود بعد از گذشت ۳ یا ۶ ماه ازمایش تکرار میشود جون بدن هر فرد نسبت به پادتن درانتی بادی متفاوت است با تکرار این ازمایش باز هم منفی است چون اولین ازمایش درصد اطمینان کمی دارد اما با ازمایش دوم کاملا واضح است که به احتمال قوی منفی است وشما مبتلا نیستد.در زمان اهدای خون همه ی این موارد بررسی میشود واگر خون مشکوک باشد به شما اطلاع میدهند.زمان تشخیص ابتلا به بیماری ایدز، بستگی به راه ورود ویروس به بدن و حجم آن دارد. این مراحل حداقل شش هفته و حداکثر شش ماه زمان می‌برد.اگر جواب آزمایش، شش هفته بعد از مشکوک شدن به ابتلا، نیز منفی بود توصیه می‌شود بیمار سه ماه بعد هم دوباره آزمایش را تکرار کند . البته انجام آن تا شش ماه بعد هم تمدید می‌شود. در عین حال بیشتر موارد مبتلا به ایدز، در همان مرحله شش هفته به بعد تشخیص داده می‌شود.به گزارش فـش نیوز و بنابر اعلام دفتر کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، مردم می‌توانند در صورت نیاز به مشاوره‌های تلفنی و آگاهی از نشانی مراکز مشاوره حضوری و آزمایش‌های لازم که همگی محرمانه و رایگان هستند با شماره‌ تلفن‌های ۶۶۰۳۸۹۲۰ -۰۲۱، ۶۶۵۹۳۰۳۰ – ۰۲۱ و ۶۶۵۸۱۵۱۷ – ۰۲۱ تماس بگیرند. در سایر استان‌ها نیز متقاضیان می‌توانند جهت دریافت شماره تلفن و آدرس مراکز خدمات مشاوره ایدز و بیماری‌های رفتاری در استان مورد نظر خود، با این سه شماره تلفن تماس بگیرند.

  پیشنهادمابه شما این است که نگرانی را از خود دورکنید و برای اطمینان بیشتر ۳ماه دیگر ازمایش دهید جواب ازمایش قطعی است .سلامتی .سلامت شما را از خداوند خواستار است .باتشکر

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.