1048

اختلالات دستگاه گوارش

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

وقتی شما چیزی می‌خورید بدنتان غذاها را تجزیه می‌کند تا بتواند از آنها برای ساخت و تغذیه سلول‌ها و تولید انرژی استفاده کند و این فرایند گوارش یا هضم نامیده می‌شود.

اختلالات دستگاه گوارش

دستگاه گوارش متشکل از مجموعه‌ای از اعضا است که در یک مسیر طولانی به هم مرتبط شده‌اند. این مسیر که از دهان آغاز و به مقعد ختم می‌شود شامل مری، معده، روده کوچک و روده بزرگ است. بعلاوه اعضای دیگر چون کبد و لوزالمعده نیز به این مسیر ملحق می‌شوند و ترشحات خود را برای کمک به هضم غذا به این لوله گوارشی نسبتا طولانی می‌ریزند.

بیماری‌های دستگاه گوارش به همه بیماری‌هایی که مربوط به دستگاه گوارش باشد گفته می‌شود. این شامل بیماری‌های مری٬ معده٬ سه بخش اول٬ دوم و سوم دوازدهه(دئودنوم)٬ تهی‌روده(ژژونوم)٬ چم‌روده(ایلئوم)٬ ایلئوسکال و مجموعه رودهٔ بزرگ (شامل کولون صعودی٬ عرضی و نزولی)٬ سیگموئید و راست‌روده(رکتوم) می‌شود.

علت بروز بیماری های عملکردی دستگاه گوارش چیست؟و چه علائمی دارد؟

– عادات غذایی و نحوه تغذیه افراد تاثیر شگرفی در بروز بیماری های عملکردی دستگاه گوارش دارد به گونه ای که مصرف غذاهای پرچربی و ادویه جات باعث تشدید این بیماری ها می شود تا جایی که نوعی حساسیت به انواع خاصی از غذا در بیماران مشاهده می شود که به این بیماران تیپ حساسیت آلرژیک می گویند.

تند وکند شدن حرکات دستگاه گوارش ، اختلال در معده ،مری و اثنی عشر (حس احشاء) و اختلال در تطابق اعضای گوارش با موادی که وارد آنها می شود.

از علائم بیماری های عملکردی گوارشی است که به صورت درد سر دل یا کل شکم ، دل پیچه ، اسهال یا سر و صدای شکم در افراد بروز می کند . علائم این نوع بیماری های آزار دهنده است و این در حالی است که بیماریهای عملکردی دستگاه گوارش هیچگاه به سرطان و بیماریهای بدخیم تبدیل نمی شود .

– استرس که در اشکال مختلف جسمی، روحی و عاطفی و فکری می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل در بروز مشکلات گوارشی نظیر سندرم روده تحریک‌پذیر و سوء هاضمه باشد.

هنگامی که دچار استرس می‌شوید، فرآیند هضم مواد غذایی دچار اشکال شده و سرعت آن کاهش می‌یابد، زیرا تمام قوای بدن شامل خون‌رسانی، تأمین انرژی و اکسیژن رسانی صرف از بین بردن استرس وارده به بدن می‌شود و در نتیجه این امر موجب می‌شود که مواد غذایی به مدت طولانی‌تری در دستگاه گوارش باقی مانده و در نهایت به ایجاد عوارض گوارشی منجر ‌شود.

– مصرف قهوه به مقدار زیاد اگر معده خالی باشد، سبب بروز ناراحتی و گرفتگی دستگاه گوارش می‌شود. مصرف زیاد قهوه سبب افزایش حالت اسیدیته ترشحات معده شده و در نتیجه به جدار روده‌ها آسیب می‌رساند. از طرفی قهوه سبب ایجاد سوزش سر دل و برگشت اسید یا فرایند ریفلکس می‌شود.

– بسیاری از داروهایی که مصرف می‌کنیم، بر روی عملکرد دستگاه گوارش تاثیر می‌گذارند. یکی از آسیب‌های شایع دستگاه گوارش بر اثر مصرف داروها، آسیب دیدن جدار و مخاط معده است. برخی از داروها سبب کاهش فعالیت و عملکرد عصب‌ها و ماهیچه‌های دستگاه گوارش می‌شوند. برخی از داروها نیز سبب بروز یبوست در افراد می‌شوند.

– اگر در زندگی معمولا فرد کم تحرکی بوده و فعالیت فیزیکی چندانی نداشته و ندارید، این امر سبب تضعیف دستگاه گوارش می‌شود.کم تحرکی سبب کاهش متابولیسم و سوخت و ساز بدن می‌شود و تشدید کننده یبوست است. در عوض ورزش کردن، سبب رفع تنبلی معده شده و با تحریک ماهیچه‌های روده سبب حرکت مواد غذایی موجود در روده می‌شود و به دفع آن کمک می‌کند.

بنابراین برای داشتن سیستم گوارش سالم باید سبک زندگی افراد سالم باشد و با رژیم غذایی مناسب، ورزش مداوم، اجتناب از مصرف الکل و دخانیات و کم کردن استرس در زندگی به سلامت دستگاه گوارش خود کمک کنند.

– فاکتور بعدی موثر در بروز اختلالات گوارشی سیگار است. ترکیبات شیمیایی زیادی در سیگار وجود دارند که صدها نوع از این ترکیبات سمی هستند و این ترکیبات سمی با آسیب رساندن به دستگاه گوارش سبب بروز بیماری‌های شایع دستگاه گوارش مانند سوزش سر دل و زخم معده می‌شوند. سیگار کشیدن همچنین سبب افزایش خطر ابتلا به التهاب روده و سنگ کیسه صفرا می‌شود.

– کاهش فیبر موجود در رژیم غذایی نیز در بروز این اختلالات نقش دارد. فیبر یکی از ترکیبات مفید موجود در مواد غذایی است که سبب خوب کار کردن دستگاه گوارش شده و به دستگاه گوارش در حذف مواد زائد و سمی کمک می‌نماید. فقدان فیبر در رژیم غذایی روزانه افراد می‌تواند سبب بروز یبوست و سایر بیماری‌ها از جمله سرطان روده و روده بزرگ شود.

دستگاه گوارش

– و بالاخره خوب نجویدن غذا و بلعیدن غذای نجویده سبب می‌شود که کار دستگاه گوارش مضاعف شود و مدت زمان طولانی‌تری را صرف تجزیه و شکستن مواد غذایی به اجزای کوچک‌تر نماید و همین امر سبب می‌شود که عمل جذب ریزمغذی‌ها از قبیل انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر ترکیبات مورد نیاز بدن به خوبی صورت نگرفته و این مواد مفید از بدن دفع شوند.

از طرفی خوب نجویدن غذا می‌تواند سبب ایجاد باد گلو و تولید گاز و عدم هضم مواد غذایی شود.

آمارها نشان می‌دهد که هر سال در آمریکا میلیون‌ها مورد ابتلا به اختلالات گوارشی تشخیص داده می‌شود. به طور کلی حدود ۹۰ میلیون نفر در این کشور به انواع مختلفی از مشکلات گوارشی مبتلا هستند و این اختلالات موجب سالانه بیش از ۱۰۴ مورد مراجعه به مطب پزشکان در امریکا می‌شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.