529

بهداشت ورزشی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بهداشت فردی : تمام فعالیت های بهداشتی که توسط شخص انجام می شود را بهداشت فردی می گویند . مانند : بهداشت پوست ، مو ، دهان و دندان ، گوش و . . .

بهداشت ورزشی

بهداشت عمومی : بهداشت عمومی ، عبارت است از علم و فن پیشگیری از بیماری ها ، طولانی کردن عمر و بالا بردن سطح سلامت و قدرت انسان ، که از راه کوشش های دسته جمعی افراد و نیروهای متشکل جامعه انجام می گیرد .

بهداشت محیط : بهداشت محیط ، عبارت است از کنترل عواملی از محیط زندگی که به نحوی در رفاه و سلامت بدنی ، روانی و اجتماعی انسان تاثیر دارند و یا خواهند داشت .

بهداشت ورزشی : تامین و کسب سلامت جسمانی و روحی و شادابی بدن در ورزش را بهداشت ورزشی می گویند .

تعاریف سلامتی : تعاریف متعدد سلامتی به قرار زیر است :

تعریف سلامت : عدم بیماری روحی و جسمی و وجود تعادل حیاتی و سلامتی ترکیبات شیمیایی بدن

تعریف سلامت : تامین رفاه و آسایش کامل جسمی ، روحی ، اجتماعی و نداشتن بیماری .

ابعاد سلامتی : سلامتی سه بعد دارد ، که عبارتند از :

۱. رفاه جسمی                      رفاه روحی یا روانی                                 ۳- رفاه اجتماعی

تعاریف بیماری : تعاریف متعدد بیماری به شرح زیر است :

۱- تعریف بیماری : عدم سلامت روحی و جسمی وعدم تعادل حیاتی بدن و ترکیبات شیمیایی بدن .

۲٫تعریف بیماری : بیماری حالتی است ناخوشایند با علایم و خصوصیات خاص که یک قسمت بدن یا کل بدن را فرامی گیرد .

عوامل بیماری زا : عوامل بیماری زا به موجودات ، مواد یا شرایط گفته می شود که اگر فردی بازمینه مساعد در معرض آنها قرار گیرد ، به یکی ازانواع مختلف بیماری ها مبتلا شود . این عوامل عبارتند از :

عوامل بیماری زای زنده : بعضی از موجودات زنده بسیار کوچک مانند : ویروس ها وباکتری ها و غیره ، پس از وارد شدن به بدن انسان تولید بیماری می کنند .

عوامل بیماری زای فیزیکی : تغییراتی که در عوامل فیزیکی محیط زندگی ایجاد می شود همراه با اختلالاتی در بدن انسان است . مانند : بالا آمدن یا پایین آمدن درجه حرارت هوا ، فشار هوا و ارتفاع از سطح دریا که هریک می توانند برای انسان ایجاد اختلال کنند .

عوامل بیماری زای شیمیایی : که ممکن از از خارج محیط وارد بدن شوند، در این صورت عوامل شیمیایی بیرونی نامیده می شوند. مانند : وارد شدن مواد شیمیایی سمی هم چون سرب و جیوه که مقدار بسیار کم آنها می توانند تولید بیماری های مهم در انسان ایجاد کند .

عوامل نا شناخته : عوامل ایجاد کننده عده ای از بیماری ها تا کنون ناشناخته است یا نا مشخص می باشد . مانند : سرطان ها ، بیماری قند و افزایش فشار خون ، بیماری های ارثی .

شرایط مناسب برای کسب بیماری : شرایط مساعد دیگری وجود دارند که در پیدایش بیماری نقش دارند ، این شرایط عبارتند از :

۱- سن : با افزایش سن ضریب بیماری بخصوص فشار خون بیشتر می شود .

۲- جنس : مردان بیماری های ریوی بیشتر و زنان بیماری دیابت بالاتری را به خود اختصاص می دهند .

۳- نژاد و قومیت : ابتلا به یک بیماری در نزد نژاد خاص شایع تر است . مثلا: سل در سیاهپوستان آمریکا ،و سرطان معده در ژاپن شیوع بیشتری دارد

۴- مسایل اقتصادی : در خانواده های مرفه احتمال بیماری کمتر خواهد بود .

۵- نوع کار : به طوری که افراد با سرب و جیوه سر و کار دارند بیشتر به سرطان خون دچار خواهندشد .

۶- پدیده ایمن سازی : به وسیله واکسیناسیون می توان از بیماری پیشگیری کرد .

۷-خصوصیات جسمانی : هرچه تحریک بدنی و نوع کار فعالتر باشد ، انسان سالمتر خواهد بود .

۸- استراحت : خواب و استراحت کافی توام با بهداشت فردی ، انسان را از بیمتری ها مصون می دارد .

۹- رژیم غذایی : رژیم غذایی مناسب و متعادل در مصرف غذایی، به سلامت بیشتر انسان ها کمک می کند .

بهداشت پوست : پوست در سطح بدن بوده و چوششی حدود ۲ متر مربع را دارا است . وزن پوست بدن حدود ۳ کیلوگرم بوده که یک سوم آن ، کل خون بدن را در خود جای می دهد . ضخامت آن بین ۰٫۱ تا ۴۴میلی متر می باشد . پوست سالم ، محکم و نرم است و حالت فنری دارد ؛ و رنگ پوست نمایانگر سلامت و شادابی بدن بوده . رژیم های غذایی ، بدی تغذیه ،

آب و هوای کثیف ، مصرف مواد دخانیات و مواد سمی ، رنگ پوست و چین و چروک آن را تغییر خواهد داد . همچنین پوست قادر است اشعه ماورای خورشید را جذب کرده و در زیر پوست تشکیل ویتامین D را بدهد ، و همچنین با تعریق بدنی مواد زاید را دفع نماید . از وظایف دیگر پوست  می توان جلوگیری از ورود میکروب ها به بدن و تنظیم درجه حرارت بدن را نام برد .

تامین بهداشت پوست : بهداشت پوست بدن با رعایت موارد زیر بهتر تامین میگردد :

۱- استحمام روزانه برای رفع بوی عرق و طراوت پوست مفید است .

۲- آب ولرم موجب تسکین و آرامش عصبی می شود .

۳- استفاده از صابون های قلیایی موجب خشکی پوست می شود .

۴- در صورت خشکی پوست ، باید از کرم ، پماد و مخلوط های گلیسرین و لوسیون استفاده کرد .

۵- بعد از تعریق بخصوص در شب ، پاها و بدن حتما شستشو شود .

۶- در هنگام استفاده از مواد شیمیایی از دستکش طبی استفاده شود .

۷- جوش های جلدی در منطقه بینی و صورت و در سطح پوست فشار داده نشود و ترکانده نشود .

۸- در هوای سرد و با افزایش سن ، رطوبت پوستی کم می شود .

۹- رنگ پوست نمایانگر تغذیه مناسب است .

۱۰- شنادر استخر های رو باز و آفتاب شدید نباید بیشتر از ۱۵ دقیقه باشد ( استراحت باید داده شود )

۱۱- آب هایی که دارای نمک زیاد و یا کلر زیاد هستند ، موجب آسیب پوست می شوند .

۱۲- آفتاب شدید وبادهای مداوم ، پوست را خشک و شکننده می کند .

۱۳- بعد از تمرینات ورزشی و فعالیت های جسمانی دوش گرفتن و استحمام لازم و ضروری است .

بهداشت مو : مو در نقاط مختلف وجود دارد ، و وظیفه پوششی مناسب را در منطق خاص بر عهده دارد . در هر رشته مو سه لایه وجود دارد :

۱- لایه خارجی (کوتیکول) : این لایه از سلول های پولک مانند ساخته شده است .

۲- لایه میانی ( کورتکس ) : این لایه از سلول هایی تشکیل شده که حاوی دانه های رنگیزه اند ، و رنگ مو بستگی به نوع این رنگیزه دارد . رنگ مو صفتی است که از طریق ارث به انسان رسیده است . وقتی این لایه از ساختن رنگیزه باز بماند ، مو سفید می شود .

۳٫ لایه داخلی مو ( مغز مو ) : این لایه که در کنار هر مو یم ماهیچه و یک غده چربی وجود دارد .

تامین بهداشت مو : بهداشت مو ، با رعایت موارد زیر بهتر تامین می شود :

۱- برس کشیدن و شانه زدن روزانه به مو ها موجب ماساژ و تهویه مناسب مو خواهد شد .

۲- در هر ماه ، کوتاه کردن موها در سلامت آن دخالت دارد .

۳- انتخاب صابون و شامپو برای تقویت مو حایز اهمیت است .

۴- برای خشک کردن مو ، از ماساژ شدید حوله ، سشوار استفاده نشود .

۵- احتمال ایجاد شوره و پوسته سر ، کم کاری غدد مولد چربی ، بدی تغذیه ، کم خوابیدن و استرس های روانی است .

۶- برنامه غذایی باید کامل ، که شامل کلسیم و ویتامین Bکافی باشد .

۷- تراشیدن مو بهترین دفع بهداشتی موی زتید است .

۸- از گداشتن کلاه بر سر باید خودداری کرد (مگر در آفتاب و سرمای شدید )

۹- از شامپو های بی چربی برای موهای چرب ، و از شامپوهای چربی دار برای پوست های خشک استفاده شود .

۱۰- هر کس موظف است که از برس ، شانه و حوله شخصی استفاده کند .

بهداشت دست : دست را باید همیشه سالم و تمیز نگه داشت . ترک خوردن و زبر شدن دست ، نه تنها از زیبایی آن می کاهد ، بلکه محیطی مناسب برای رشد میکروب ها را فراهم می آورد . از این رو باید پس از شستشو ، خوب خشک شوند تا از ترک برداشتن پوست آنها جلوگیری شود . همچنین از کرم های مخصوص نرم کننده پوست استفاده شود .

و باید روزانه چندین مرتبه عمل شستن دست ها با آب و صابون انجام شود ، تا از انتشار میکروب های بیماریی زا جلوگیری به عمل آید . در مواقع تهیه غذا ، پهن کردن سفره ، تماس با مواد غذایی ، ظروف آشپزخانه پاک کردن چشم ها ، دست زدن به کودکان و نوزادان ، دست دادن با افراد بیمار و . . .

باید دست ها را کاملا شست و از حوله تمیز برای خشک کردن استفادهنمود . ناخن های دست باید کوتاه نگاهداری شوند تا از جمع شدن کثافات در زیر آنها جلوگیری شود . همچنین ورزشکارانی که بیشتر از دست های خود در فعالیت های جسمانی و ورزشی کمک میگیرند ، از آنها باید مراقبت لازم را به عمل آورند .

بهداشت پا: هرکس باید به طور صحیح از پاهای خود مواظبت کند . زیرا در غیر این صورت با خستگی و ناراحتی ناشی از پا روبرو خواهد شد . به خصوص در تمرینات مختلف ورزشی و فعالیت های بدنی که پاها زیاد عرق می کند. در پاهای انسان غده های عرق زای زیادی وجود دارد ، این غده ها در پاها ایجاد رطوبت و عرق می کند . از این رو لازم است پاها را هر روز بشوییم.

(به خصوص درتابستان و بعد از تمرینات ورزشی ) ، و با حوله ای تمیز ، پا و بخصوص لای انگشتان را به خوبی خشک کنیم . وجود حرارت توام با رطوبت در پاها ، اغلب باعث بروز بیماری های قارچی می شود . برای جلوگیری از بیماری قارچی در لای انگشتان ، باید تمام افرادی که پاهایشان زیاد عرق می کند ، روزانه چندین بار پاها را شستشو دهند و لای انگشتان را به خوبی خشک کنند .

ناخن های پا را به طور مرتب باید گرفت تا از خطر دراز شدن ناخن ها و برگشت آنها به داخل انگشتان ، که به ایجاد عفونت منجر می شود ، جلوگیری به عمل آید .

بهداشت پوشاک : تقریبا همه مردم به لباس خود اهمیت می دهند و با آن بدن خود را می پوشانند و احساس راحتی می کنند . لباس از ضروری ترین احتیاجات انسان می باشد ، و انتخاب آن بر اساس نوع کار ، زمان فصل مورد نظر ، سادگی وراحتی ، آرامش ، نوع فعالیت بدنی و تمرینات ورزشی صورت می گیرد .

تاثیرات درجه حرارت هوا بر بدن و لباس : لباس های تیره ، بعضی از پرتو های گرما را جذب می کنند . از این رو گرم نامیده می شوند ؛ در صورتی که رنگ های روشن موجب بازتاب پرتوهای حرارتی می شوند و بدین لحاظ خنک هستند . لباس هم در تبخیر عرق و دفع گرما و در نتیجه خنک شدن بدن تاثیر دارد ، و هم در حفظ حرارت و رطوبت آن نقش لباس در سرد یا گرم نگه داشتن بدن با عوامل زیر ارتباط دارد .

۱- جنس پارچه لباس        ۲٫ اندازه و شکل لباس          ۳٫  سهولت تمیز نگه داشتن لباس

نقش لباس در فعالیت های بدنی و ورزشی : افراد باید در حین انجام فعالیت های ورزشی لباس کمتری بپوشند . زیرا تمرینات ورزشی به خودی خود بدن فرد را تا اندازه ای گرم می کند .خانم ها هرگز نباید به هنگام انجام فعالیت های ورزشی لباس تنگ بپوشند ، زیرا لباس تنگ ممکن است روی جریان خون آنها اثر منفی بگذارد .

مردان هنگام انجام فعالیت شدید بدنی و ورزشی باید از بیضه بند و زنان باید از سینه بند جهت حفاظت و جلوگیری از ضربات استفاده کنند . شرایط استفاده از لباس در فعالیت های ورزشی به شرح زیر است :

۱- بهتر است افراد در هوایی که درجه حرارت آن بین ۱۶ تا ۲۷ درجه سانتی گراد است ، برای انجام فعالیت های ورزشی پیراهن روشن ، نازک ، نخی و شورت ورزشی استفاده کنند .

۲- در هوایی که درجه حرارت آن بین ۶ الی ۱۶ درجه سانتی گراد است ، پوشیدن یک لباس آستین دار ورزشی و شورت ورزشی ، مناسب است .

۳- در هوایی که درجه حرارت آن زیر ۶ درجه سانتی گراد است ، پوشیدن کاپشن و شلوار گرم لازم و ضروری است .

تذکر ۱٫  در تمرینات ورزشی تابستان ، از لباس روشن ، نخی و گیرنده تعریق استفاده شود .

تذکر ۲٫ کفش ورزشی باید مناسب باشد و خیلی تنگ نباشد ، که باعث ایجاد تاول در پا شود .

بهداشت دهان و دندان : دهان منفذی است که کار بلع هوا و مواد غذایی را در اولین مرحله گوارش بر عهده دارد . در دهان ۳۲ دندان ، اولین مرحله خرد کردن مواد غذایی و گوارش را بر عهده دارند ، که علاوه بر آنها ، دندان ها در تکلم بهتر و در زیبایی صورت دخالت دارند .

معمولا دندان از شش ماهگی آشکار شده و تا ۳۰۰ ماهگی به حدود ۲۰ دندان خواهد رسید ، و از ۶ تا ۱۷ سالگی بهمرور ۳۲ دندان خواهد رویید ، و از ۱۷ تا ۲۵ سالگی هم دندان عقل که هیچ ارتباطی به عقل ندارد ، ظاهر می شود . بر حسب تحقیقات ، ثابت شده که ۷۵ درصد مردم قبل از ۷۰ سالگی دندان های خود را از دست می دهند.

بیماری های لثه و دهان و دندان : لثه های محکم و سالم ، صورتی رنگ هستند و لثه های ناسالم به رنگ قرمز یا ارغوانی در می آیند . ضمنا باد کرده و نرم هستند و در موقع مسواک زدن از آنها خون جاری می شود .این نوع تورم لثه را ( ژنزیویت ) گویند ، که علت آن ، یکی کمبود شدید ویتامین   CCدر بدن بوده و دیگری ، عدم رعایت بهداشت دهان می باشد .

اگر ژ نژیویت درمان نشود ، مبدل به بیماری شدید تری به نام ( پیوره ) می شود که در آن لثه ها چرکی می شوند . پیوره از لثه شروع می شود و به حفره دندانی و استخوان آرواره نیز آسیب می رساند و گاهی اوقات ممکن است که چرک پیوره وارد خون شود و در سرتا سر بدن پخش شود . معالجه پیوره احتیاج به پزشک متخصص دارد .

عوامل موثر در پوسیدگی دندان ها : عوامل پوسیدگی دندان ها :

۱- سن : با افزایش سن میزان پوسیدگی دندان ها افزایش خواهد یافت .

۲- شغل : کسانیکه با مواد قندی ، الکل ، املاح فلزی ، شیشه ، سرب ، جیوه سرو کار دارند ، ضایعات دندانی در آنها بیشتر است .

۳- جنس : در شرایط مساوی ، پوسیدگی دندان زنان جوان نسبت به مردان جوان بیشتر است .

۴- ارث : عوامل ارثی و ژنتیکی از جمله جنس دندان ، اندازه و رنگ دندان ، مقاومت دندان ، به نسل بعدی منتقل می شود .

۵- بحران های روانی : اختلالات روحی و روانی در پوسیدگی دندان موثر است .

۶- شرایط ژیو فیزیکی : شرایط آب و هوایی که کودکان ۱۲ تا ۱۴ ساله که از نور کمتری استفاده می کنند و یا کسانی که در آب و هوای سرد زندگی می کنند ، پوسیدگی دندان هایشان بیشتر خواهد شد .

۷- تغذیه : مصرف مواد غذایی که فاقد ویتامین های A-B-C-D می باشند در پوسیدگی دندان ها موثر هستند ( به خصوص ویتامین D)

۸- اسید لاکتیک : موجب خرابی مینای دندان ، بوی بددهان ، تغییر رنگ دندان می شود که در ماست و لبنیات فراوان می شود .

نکات بهداشتی دهان و دندان : موارد بهداشتی دهان و دندان به قرار زیر است :

۱- استفاده از رژیم غذایی که منابع قندی زیادی ندارند و از مصرف زیاد مواد قندی و شیرینی جات خودداری شود .

۲- بعداز خوردن شیرینی جات و مواد قندی ، دندان ها مسواک زده و دهان شستشو شود .

۳- مصرف غذا باید در زمان مشخص صرف شود و خرده های مواد غذایی از دهان پاک شود .

۴-  از شکستن مواد سخت ، هم چون گردو ، پسته، فندق و بادام و. . . بپرهیزید.

۵- دندان های شما حداقل یک بار در سال توسط دندان پزشک معاینه و بررسی شود .

۶- در صورت نبودن خمیر دندان برای مسواک زدن از جوش شیرین یا نمک طعام استفاده شود .

۷- لثه ها ، دندان ها و دهان را با چوب کبریت ،خلال دندان ، سنجاق ، نخ و . . . تحریک و زخم نکنید .

۸- جهت مسواک زدن از ریشه به طرف تاج دندان می باشد .

۹- مصرف مایعات سرد و گرم شدید و همچنین دخانیات و ترکیبات الکلی دندان ها را سریعا فاسد می کند .

۱۰- فسفر و کلسیم بدن چنانچه کاهش یابند ، موجب ضایعات دندانی و استخوانی می شود .

۱۱- اگر کسی از دندان مصنوعی استفاده می کند ، باید آن را تمیز نماید .

۱۲- فلوئور موجود در گوشت ، چای ، نان ، غلات ، میوه جات و آب های آشامیدنی تامین کننده سلامتی دندان ها هستند .

۱۳- قبل از خوابیدن بهداشت دهان و دندان حتما انجام شود .

۱۴ پرزهای مسواک زیاد نرم یا زیاد سخت نباشد .

۱۵- کشیدن مسواک علاوه بر دندان بر روی زبان و لثه الزامی است .

۱۶- استفاده مداوم از خمیردندان های فلوئور دار موجب از بین بردن سطح مینای دندان می شود ، به همین علت هر چند وقت یک بار نوع خمیردندانعوض شود ، تا میکروب های دهان هم نسبت به آن مقاوم نشوند .

۱۷- چنان چه کلر آب مصرفی یا استخر زیاد باشد ، موجب ضایعات دندانی می شود .

بهداشت چشم : جشم که اندام حس بینایی است ، دارای ساختمان پیچیده ای می باشد . نسبت به نور ، شکل ، ژرفا و فاصله حساس است . چشم از سه طرف حفاظت می شود : قسمت جلویی استخوان جمجمه ، پلک ها ، ترشحات اشک ؛ مانند سپری محکم چشم را از برخورد با اشیاء محفوظ نگه می دارد .

چشم اندامی است کروی و کشیده که قطر آن در حدود ۵/۲ سانتی متر بوده و قسمت قدامی آن را که شفاف است قرینه می نامند ، که از سه بخش تشکیل شده است :

۱- لایه لیفی شکل خارج از چشم که صلیبیه نام دارد .

۲- لایه میانی که از عروق تشکیل شده است و به آن مشیمیه می گویند .

۳- لایه داخلی که از عروق و اعصاب تشکیل شده است که به آن شبکیه می گویند .

نکات بهداشتی چشم : موارد بهداشتی چشم به قرار زیر است :

۱- مصرف غذاهای کامل توام با مصرف ویتامین A( مواد کاروتن دار )

۲- خواب و استراحت کافی برای چشم الزامی است . هنگام خواب اتاق باید تاریک باشد تا اعصاب چشم استراحت کند .

۳- عدم مطالعه زیاد ، به خصوص نوشته جات بسیار ریز که باعث خستگی چشم و ناراحتی های چشم می شود

۴- تابش شدید نور خورشید و نورهای قوی در آسیب به چشم دخالت دارند .

۵- شستشوی مرتب چشم ها و صورت برای رفع آلودگی به خصوص آلودگی هوا مفید است .

۶- حتما پس از یک و نیم ساعت رانندگی حتما استراحت کوتاهی برای چشم هاداشته باشید .

۷- معاینات چشم پزشکی در دوران تحصیل و میانسالی لازم و ضروری می باشد .

۸- عدم مطالعه صفحات متحرک و غیرثابت برای شما و در هر شرایطی .

۹- زیاد بودن کلر موجود در آب استخر ، نه تنها در ضایعات پوستی و دندان مشکل ساز است بلکه در ضایعات چشمی هم دخالت دارد .

۱۰- فاصله مناسب برای مطالعه ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر است .

۱۱- عدم نگاه کردن زیاد به صفحه سینما و تلوزیون .

۱۲- حساسیت چشم به نور خورشید ، گرده گل و . . باعث ناراحتی های چشمی می شود .

۱۳- استفاده از دستمال و حوله شخصی و استفاده از حمام های خصوصی .

۱۴- استفاده از دوش برای حمام و پرهیز از شنا در رودخانه های آلوده .

بهداشت گوش : گوش اندام حسی برای شنوایی و حفظ تعادل بدن است . گوش از سه قسمت مهم تشکیل شده است :

۱- گوش خارجی : گوش خارجی شامل : لاله گوش و مجرای شنوایی است . امواج صدا یا ارتعاشات صوتی ، از مجرای شنوایی عبور می کنند و به پرده صماخ می رسند .

۲- گوش میانی : گوش میانی حفره ای است که به وسیله پرده صماخ یا طبل گوش از گوش خارجی مجزا و به وسیله دو دریچه بیضی و گرد از گوش داخلی جدا می شود . این حفره استخوانی پر از هوا است و به وسیله مجرای باریکی به نام ( شیپور استاش ) به حلق و بینی مربوط می شود . نقش اولیه این مجرا ایجاد تعادل هوا در دوطرف پرده صماخ می باشد .

گوش میانی از یک طرف رساننده ارتعاشات صوتی از گوش خارجی به گوش داخلی است و از طریق دیگر تقویت کننده این ارتعاشات است .

۳٫گوش داخلی : گوش داخلی عضو اصلی شنوایی است ، و دارای ساختمان پیچیده ای است ، و دو عمل اصلی انجام می دهد :

۱- دریافت ارتعاشات صوتی و انتقال آنها به مراکز شنوایی مخ

۲- کمک در احساس تعادل بدن

نکات بهداشتی گوش : موارد بهداشتی گوش عبارتنداز :

۱- هیچگاه گوش را با وسایل نوک تیز ( سنجاق ، چوب کبریت ، خلال دندان تمیز نکنید )

۲- ز کارهای پر سر و صدا که موجب کاهش شنوایی می شود بپرهیزید .

۳- در سرما خوردگی و گوش درد از شنا کردن خودداری کنید .

۴- از ریختن قطره در گوش یا مصارف دارویی بدون نظر پزشک خودداری کنید .

۵- بعد از استحمام و شنا ، گوش ها را کاملا پاک و خشک کنید .

۶- کاهش شنوایی در سن ۵۵ تا ۶۰ سالگی برای همه افراد امری عادی است.

۷- صدمه دیدن سر ، در تصادفات ، بیماری های سرخک ، مخملک ، اوریون ، ممکن است باعث ناشنوایی شود .

۸- هنگام گوش درد به پزشک متخصص مراجعه شود .

۹- برای معاینه گوش ، حداقل سالی یک مرتبه به پزشک متخصص مراجعه کنید.

بهداشت دستگاه گوارش : بدن انسان از غذاو آبی که روزانه واردآن می شود ، ساخته شده و در طول زندگی نیز به وسیله همین موارد ترمیم یافته ومحفوظ می ماند . در نتیجه انسان می تواند ، با کارایی لازم به کار روزانه خود ادامه دهد . در نتیجه غذایی سودمند خواهد بود که کلیه مواد مورد نیاز تمام سلول های بدن را در بر داشته باشد ، تا سلول ها بتوانند به خوبی به زندگی و فعالیت خود ادامه دهند.

از این رو بهداشت دستگاه از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. برای بهداشت دستگاه گوارش ، دروعده های غذایی بهتر است در سه وعده معین  غذا صرف شود. همچنین صرف مواد قندی و شیرینی قبل از غذای اصلی موجب تحریک معده و از بین رفتن اشتها می شود .

نکات بهداشتی دستگاه گوارش : موارد بهداشتی دستگاه گوارش به قرار زیر است :

۱-  تغذیه صحیح.

۲- عادات غذایی درست .

۳- تطبیق مصرف مواد غذایی با نیازهای اختصاصی بدن .

۴- آهسته و آرام غذاخوردن .

۵- خوب جویدن غذا .

۶- پرهیز از پرخوری .

۷- کنترل احساسات و هیجانات تند و لذت بردن از غذا و داشتن آسودگی و آرامش و برخورداری از تفریحات سالم و ورزشی.

۸- مراعات اصول بهداشتی وبه کار بردن دستورات پزشک به هنگام بیماری و اجتناب از مصرف دارو بدون آگاهی و تجویز پزشک .

بهداشت دستگاه تنفس : دستگاه تنفس از مجاری تنفسی و ریه ها تشکیل شده است ، که از نطر فیزیولوژیک ، وظیفه آن جذب اکسیژن و دفع گاز CO2 است که توسط مکانیزم دم و بازدم انجام میگیرد .

نکات بهداشتی دستگاه تنفس : نکات بهداشتی دستگاه تنفس به قرار زیر بیان شده است :

۱- در آزمایشگاه ها و کارگاه ها ، باید از کنترلرهای غلظت گاز اکسیژن و هوا استفاده شود .

۲- مراعات اصول بهداشت و نظافت اجتماعی و توجه به بهداشت فردی .

۳- ایجاد تغییرات مناسب بر روی دستگاه های صنعتی برای کاهش آلودگی گازی .

۴- استفاده از دستگاه های تهویه در مراکز تجمع مانند : سینما ، سالن های ورزشی ، اتوبوس و . . .

۵- .آسیب تنفسی در مدت زمان زیاد ماندن در اعماق آب ؛ عدم مصرف سیگار .

۶- کاهش رشد عمومی بدن و خستگی زود رس ، نمایانگر ضعف دستگاه تنفس می باشد .

۷- دود حاصله از اگزوز ماشین ، سوخت بنزین و گازوییل ، سوخت گاز و نفت همه در ضایعات تنفسی دخالت دارند .

بهداشت دستگاه گردش خون و قلب : دستگاه گردش خون از سه بخش : خون ، عروق و قلب تشکیل شده است .که در مجموع وطیفه حمل اکسیژن و مواد غذایی را به سلول ها و پس از اکسیداسیون سلولی ( سوخت و ساز ) و سوختن آنها ، مواد زاید و گاز CO22  توسط

آهن هموگلوبین گلبول قرمز ، مایع خون از بدن به نوعی دفع خواهد شد . اما در این سیکل ،پراهمیت ترین وظیفه برعهده عضله قلب می باشد .

علل بیماری های قلبی : علل بیماری های قلبی عبارت است از :

۱- بدی تغذیه ، افراط در تغذیه و سوء تغذیه سبب بیماری قلبی می شود .

۲- استعمال دخانیات ، غم ، اندوه ، ناراحتی روانیو جنون ، سرعت در ناراحتی های قلبی موثر است .

۳- عدم انجام فعالیت ورزشی و یا انجام ورزش های غلط و یا چاقیبیش از حد بدن .

۴- اضطراب ، نگرانی ، هیجان ، ترس ، شتاب ، ناراحتی روحب و . ..

۵- بیماری قند و افراط در فعالیت های اجتماعی .

۶- فشار خون و فشار خون بالا .

۷٫بیماری های عفونی ، سرو صدای جامعه شهری .

۸- چاقی و چربی زیاد بدن و افزایش کلسترول خون در تصلب شرایین ، انفاکتوس ( سکته قلبی ) و بیماری های قلبی دخالت دارد .

نکات بهداشتی دستگاه گردش خون و قلب : موارد بهداشتی دستگاه گوارش و قلب به شرح زیر است :

۱- آهسته غذا بخورید و از مصرف غذاهای چرب ، شورو مواد قندی زیاد بپرهیزید .

۲- در مصرف ادویه جات ، مواد محرک و داروها ، حد تعادل را رعایت کنید .

۳- عدم مصرف سیگار ، دخانیات و ترکیبات الکلی .

۴- پرخوری و چاقی زیاد موجب کاهش عمر می شود .

۵- در زمان بیماری ، سرگرمی مناسب و فعالیت ، بهترین مشغولیت محسوب می شود .

۶- روزانه سعی در فعالیت ورزشی و پیاده روی داشته باشید، و تعطیلا ت هفتگی ، ماهیانه ، سالیانه را فراموش نکنید .

۷- داد و فریاد و هیجان های زود گذر ، شوک و . . . در افزایش ناراحتی قلبی موثر است .

۸- دیر وقت نخوابید و در روابط تعادل را رعایت نمایید .

۹- به هیچ عنوان از داروهای شیمیایی به خصوص داروهای قلبی ، بدون تجویز پزشک استفاده نکنید .

بهداشت قامت بدن انسان : قامت افراخته و مناسب ، برای داشتن بدن سالم لازم است . تنفس با بدن راست و کشیده و ستون فقرات عمودی و شانه های متمایل به عقب ، قرار گرفتن سر به سمت بالا و روبرو آسانتر است . زیرا در این وضع تهویه در شش ها به خوبی انجام می گیرد .

و اندام های شکمی در وضعیت طبیعی خود قرار می گیرند و انسان ، چابک به نظر رسیده و احساس راحتی می کند . قامت افراخته و مناسب نه تنها برای راه رفتن و نشستن مهم است بلکه به هنگام نشسته کار کردنیا استراحت اهمیت دارد .

ارتفاع میز کار برای خردسالان و بزرکسالان باید به اندازه ای باشد که بتوانند به طرز صحیحی پشت آن بنشینند و کف پاهایشان بر روی زمین قرار گیرد . کار در پشت میز های کوتاه و نامناسب موجب خم شدن پشت و ایجاد خستگی و بالاخره باز نشدن شش ها به اندازه مطلوب می شود . امروزه تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان بیشتر ساعات روز را در کلاس درس می گذرانند ،

و بزرگسالن اغلب در پشت میز کار مشغول ،یا در خانه به تماشای تلوزیون سرگرم هستند . بنابر این ، لازم است که یرای جلوگیری از عوارض ناشی از خمیدگی پشت و خستگی چشم و سایر ناراحتی های حاصل از کج نشستن ، افذاد سعی کنند که درست بنشینند و به این کار عادت کنند  تا از عوارض و ناراحتی های ستون فقرات ، پشت و کمر جلوگیری به عمل آید .

اختلال وضعیتی در اندام : نشستن ، ایستادن ف راه رفتن به طرز صحیح ، از بد شکلی اندام و خستگی جلوگیری می کند . در وضع ایستاده و در موقع راه رفتن ، سنگینی سر روی ستون مهره ها ، و تنه روی لگن ، و وزن کلی بدن از طریق ران و ساق پا به قوس کف پا منتقل می شود . در وضع نشسته،  سر و تنه باید به طور مستقیم قرار گرفته و وزن به طور مساوی به دو استخوان لگن که در این حالت قاعده بدن را تشکیل می دهند ، وارد شود .

معمولا بد شکلی های اندام در کودکان ایجاد درد نمی کند و این خود سبب بی توجهی به این مساله می شود . از آنجا که کودکان در مدرسه مدت زیادی از وقت خود را در حالت نشسته می گذرانند ، لذا نشستن صحیح برای آنها اهمیت دارد . در موقع نشستن باید کاملا به قسمت عقب صندلی قرار گرفت تا بتوان فرو رفتگی پشت خود را حفظ کرد و تکیه گاه کافی برای ران ها به وجود آورد .

عواملی که در بدشکلی اندام انسان موثرند : علت هایی که در بد شکلی بدن انسان اثر می گذارند ، عبارت است از :

۱- شرایط نامناسب مدرسه ، مانند: تهویه غیر کافی ، نور کافی ، میز و صندلی نامناسب .

۲- شرایط نامناسب موجود در خانه ، مانند: جمعیت زیاد ، کم خوابی ، تغدیه نا مناسب .

۳- پوشیدن لباس های نا مناسب که بر روی شانه ها فشار وارد می آورد ، کفش های نا مناسب ، ناراحت و تنگ .

۴- ورزش نکردن و عدم رعایت موازین بهداشتی .

۵- حمل چیزهای سنگین ، مانند: کیف پر از کتاب که به یک طرف بدن آویزان شود .

۶- ورزش فوق العاده ای که بدن کودکان چاق باید تحمل کند ، می تواند موجب بد شکلی اندام شود .

۷- وجود عیوب بینایی و شنوایی که سبب می شود کودک سر خود را به یک طرف خم کند تا بتواند بهتر ببیند و بشنود .

۸- بعضی از بیماری ها مانند : راشیتیسم می تواند در بد شکلی اندام موثر باشد .

تذکر : با توجه به طرز ایستادن ، راه رفتن و نشستن صحیح کودکان چه در مدرسه و چه در خانه ، و تغذیع صحیح و مناسب ، انجام حرکات ورزشی و فعالیت های بدنی مناسب می توان از شروع بد شکلی اندام های بدن جلوگیری کرد .

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.