3895

رگ به رگ شدن مچ پا

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

دانستن علل، علایم و درمان رگ به رگ شدن مچ پا که یکی از آسیب های رایج در کودکان است.

 رگ به رگ شدن مچ پا

 مچ پاها از ۳ استخوان به همراه رباط ها تشکیل شده است (بافت سخت، چسبناک که استخوان ها را به هم متصل نگه می دارد). این رباط ها از حرکت بیش از حد مفصل مچ پا به سمت اطراف، جلوگیری می کند.

دلایل رگ به رگ دن مچ پا

رگ به رگ شدن مچ پا معمولاً هنگامی که یک حرکت یا پیچش ناگهانی وجود داشته باشد، و اکثر اوقات در هنگام چرخاندن بیش از حد پا، رخ می دهد. یک حرکت یا چرخش ناگهانی می تواند موجب کشیدگی زیاد رباط ها شود و در اطراف مفصل مچ پا پارگی و خونریزی (که به صورت کبودی و تورم آشکار می شود) ایجاد کند.

این حرکات به احتمال زیاد هنگامی رخ می دهند که فردی درحال دویدن یا تغییر مسیر سریع در ورزش هایی مانند بسکتبال، نت بال یا فوتبال باشد.

علائم و نشانه های رگ به رگ شدن مچ پا عبارتند از

ورم

مچ پا می تواند بعد گذشت چند دقیقه یا چند ساعت، ورم کند. این بخاطر آسیب به بافت نرم، رخ می دهد.

درد در اطراف قسمت خارجی مفصل مچ پا

کبودی

ممکن است مچ پا تغییر رنگ دهد. اگر این اتفاق رخ داد، بعد از ۲ یا ۳ روز کبودی ظاهر می شود.

درمان

درمان براساس قوانین کمک های اولیه قرار دارد. درمان باید فوراً آغاز شود و به مدت ۲ یا ۳ روز ادامه یابد. استراتژی استراحت، یخ، کمپرس کردن، ورزش (RICE )، کمک کننده است.

استراحت

استراحت دادن ناحیه آسیب دیده و اجتناب از فعالیت هایی که درد زیادی ایجاد می کنند. اگر کودکتان به سختی راه می رود، باید از عصا استفاده کند.

یخ

برروی ناحیه آسیب دیده به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه یخ قرار دهید. هرگز یخ را مستقیماً برروی پوست قرار ندهید زیرا می تواند باعث سوزش پوست شود. باید همیشه یخ یا بسته یخ را با حوله نازک یا پوششی بالشتکی، بپوشانید. این کار را به مدت ۲ الی ۳ روز و هر بار به میزان ۲ الی ۴ ساعت، هنگامی که کودکتان بیدار است، انجام دهید.

بسته یخ به خوبی با استفاده از یک کیسه پلاستیکی دارای مقداری یخ و آب ساخته شده. این قالب برای ناحیه آسیب دیده مچ پا بهتر است.

کمپرس کردن

از یک بانداژ شرکتی که نه زیاد ناز است و نه موجب توقف جریان خون یا درد بیشتر می شود، استفاده کنید. این بانداژ باید درست بالای مچ در سمت راست پا، قرار داده شود. انگشتان را نپوشانید.

ارتفاع دادن

هر موقع امکان دارد، مچ پا را برای کمک به کاهش تورم، بالا نگه دارید. بطور مثال، هنگام تماشای تلویزیون، مطالعه یا استراحت، پای آسیب دیده کودکتان را بالا ببرید و برروی بالشتی قرار دهید.

مسکن درد

برخی کودکان نیازمند داروهایی برای کمک  به رفع دردشان هستند. در اکثر موارد، پاراستامول کافی است. داروهای ضدالتهابی می توانند کمک کننده باشند، اما اینها برای هر کودکی مناسب نیستند. برای توصیه های بیشتر از پزشک متخصصتان کمک بخواهید. همیشه دستورالعمل های نوشته شده برروی بسته بندی دارو را به منظور استفاده دوز مناسب کودکتان، بخوانید و پیروی کنید.

در دو الی ۳ رز اول پس از  رگ به رگ شدن مچ پا از موارد زیر احتناب ورزید:

گرم کردن

این موجب افزایش جریان خون و بدتر شدن تورم می شود.

آسیب دوباره

از مفصل مچ پا در برابر آسیب دوباره بخاطر انداختن وزن برروی آن مراقبت کنید و آن را به دقت حرکت دهید.

ماساژ

 موجب افزایش جریان خون و بدتر شدن تورم می شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
3 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.