Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
سوالات مراسم خواستگاری بهترین راه برای شناخت بهتر طرفین
628

سوالات مراسم خواستگاری بهترین راه برای شناخت بهتر طرفین

|
0 دیدگاه

امر ازدواج و انتخاب همسر برای نسل جوان از مهم ترین تصمیم‌های زندگی است.

سوالات مراسم خواستگاری بهترین راه برای شناخت بهتر طرفین

موفقیت یا عدم موفقیت در این امر مقدس و درعین حال حساس، تعیین كننده سرنوشت دختران و پسران جوان است. سلامت جسم و روان و پیشرفت های مادی و معنوی آنان در بخش های مختلف زندگی، ارتباطی تنگاتنگ با درستی یا نادرستی انتخاب همسر و پایداری یا ناپایداری ازدواج دارد. سوالات مراسم خواستگاری آغازگر این راه مقدس است.

سوالات مراسم خواستگاری : در اولین دیدار رسمی، چه سوالاتی بپرسیم؟

سعي کنيد سوالاتتان را از قبل بر روي کاغذي بنويسيد تا مبادا در جلسه خواستگاري و در مواجهه با فرد مقابل فراموشتان شود. براي فراموش نکردن پاسخهاي فرد مقابل مي توانيد آنها را يادداشت کنيد تا بعداً بهتر و با دقت بيشتري مورد بررسي و ارزيابي قرار دهيد.
توجه داشته باشيد که هميشه اولين سوالات فرد مقابل مهمترين دغدغه‌ها و حساسيتهاي فردي اش را نشان مي دهند.

بنابراين از اين طريق مي‌توان بهتر و بيشتر فرد مقابل و دل مشغولي هايش را شناخت. بهتر است از پرسيدن سوالات بي ارزش و بي اهميتي چون رنگ و غذاي مورد علاقه و… خودداري کرد. چون اولاً در اکثر اين موارد افراد سعي مي کنند سلايقشان را شبيه به فرد مقابل نشان دهند. در ثانی لزومي ندارد سليقه ها يکسان باشند. مهم اين است که نگاهها، تفکرات، باورها و… افراد با يکديگر همسو و هم سطح باشند.

در ادامه مطلب تعدادی از سوالات مراسم خواستگاری را که کلیدی و حساس هستند، با شما در میان می گذاریم. با پرسیدن این سوال ها و ارزیابی پاسخ های طرف مقابلتان، بهترین تصمیم را بگیرید.

سوالات مراسم خواستگاری به اندازه پاسخ ها اهمیت دارند. هر سوال اطلاعاتی درباره نگاه فرد به زندگی زناشویی و هدف او از ازدواج را به طرف مقابل منتقل می‌کند.

۱) نام، تحصیلات، سن و شغل

درباره وضعیت شغلی و تحصیلی، علاقه‌ها، اصول، عقاید و جهان‌بینی خود حرف بزنید. اگر اختلاف سطح تحصیلات برای شما مهم است، شب خواستگاری زمان مناسبی است که حتما در مورد آن صحبت کنید.

در مورد وضعیت مالی و حدود در آمد هم میتوانید سوالاتی بپرسید تا در زمان تصمیم گیری راحت تر باشید . ممکن است همسر آینده شما در زندگی مشترک علاقه ای به کار کردن همسرش بیرون از خانه نداشته باشد ، این یکی از مهم ترین سوالات مراسم خواستگاری می باشد.

۲) انگیزه ازدواج

بعضی به دلیل فشار و اصرار خانواده و تحت وابستگی مالی آنها اقدام به ازدواج میکنند. این نکته منفی است و در زندگی مشترک دو طرف را دچار مشکل میکند. وابستگی عاطفی و مالی زیاد به خانواده یک پیش‌آگاهی منفی است. در مقابل اگر هدف فرد از ازدواج فاصله گرفتن از خانواده و جدایی از آنها باشد، باز هم یک پیش‌آگاهی منفی است.مطمین شوید که طرف مقابل با خواست و تصمیم خود اقدام به ازدواج کرده است.

۳) میزان اهمیت خانواده

در مورد اهمیت خانواده و پررنگ و کم رنگی نقش آنها در زندگی مشترک بعد از ازدواج با یکدیگر صحبت کنید. به تعریفی مشترک در خصوص میزان مشارکت و دخالت خانواده در زندگی فرزندانشان برسید. گفتگو و پرسش در خصوص خانواده ها بایستی یکی از مهم ترین بخش های سوالات مراسم خواستگاری شما باشد.

۴) اهداف زندگى‏

هدف هايى كه هر كدام قصد دارید در زندگى آينده شان دنبال كنید؛ چه مواردی هستند؟ براى مثال از طرف مقابل بپرسید: تا چه اندازه به ادامه تحصيل علاقه‏ مند است و مشكلات تحصيل را تحمل مى‏ كند؟ شغل مورد علاقه‏ اش چيست؟ جايگاه اجتماعى را داراى چه اهميتى مى‏ داند؟ از نظر اقتصادى و مالى به چه سطحى مى‏ انديشد و حداقل و حداكثر از نظر او چقدر است؟

۵) خط مشى كلى زندگى آينده‏

منظور تبيين مبناى زندگى آينده است؛ براى مثال جوان متدين مى ‏خواهد زندگى اش بر اساس قوانين اسلام بنا شود، در اين جا بايد از ميزان پاى بندى افراد به ارزش‏هاى دينى و اخلاقى سؤال شود. در کل، حتما در سوالات مراسم خواستگاری تان، اعتقادات دینی و مذهبی را در اولویت قرار دهید.

۶) خواست‏ ها و انتظارات دو طرف از يكديگر

آنچه برای هر طرف مهم است این است که از انتظارات طرف مقابل خود قبل از وارد شدن به زندگی زناشویی باخبر شود. برای موفقیت هر ازدواج و رابطه زناشویی، آشنایی با انتظارات و توقعات طرف مقابل لازم و ضروری است. جور شدن رفتارها و توقعات در هماهنگی و رضایت طرفین بسیار مهم است. میزان انتظارات طرف مقابلتان را در زندگی زناشویی، در سوالات مراسم خواستگاری بگنجانید.

۷) استقلال فکری

در زندگی مشترک چقدر به نظر دیگران از جمله پدر و مادر و دوستانتان، اهمیت می دهید؟ ممکن است بگوید من بدون اجازه مادرم آب نمی خورم یا در حد نیاز و یا در حد مشاوره از دیگران استفاده می کنم. (با این پرسش می خواهید به دهن بینی، وابستگی به پدر ومادر و دوستان و اجازه دخالت به دیگران در زندگی دست یابید.)

۸) ارتباطات فامیلی و اجتماعی

از مهم ترین سوالات مراسم خواستگاری این است که: تا چه اندازه به رفت وآمد با دوستان و نزدیکان خود و نزدیکان همسرتان تمایل دارید؟ با پرسیدن این سوال در مراسم خواستگاری، می توانید بفهمید که طرف مقابل شما دارای تیپ درونگرا است یا برونگرا. همچنین به این نکته پی می برید که در ارتباطات فامیلی و با دوستان مجردی زیاده روی می کند یا نه.

۹) پرسش در مورد تربیت فرزندان

درمورد حضور بچه در زندگی مشترکتان سوال بپرسید. گاهی داشتن فرزند برای فرد بسیار مهم است. در اینصورت اگر نازایی یا مشکلات پزشکی مانع از فرزند آوری شود، زندگی به سوی نابودی پیش می رود. پس این مورد را نیز در سوالات مراسم خواستگاری بگنجانید و به پاسخ طرف مقابل، خوب فکر کنید.

۱۰) مشکل جسمی و روحی

اگر فرد به بیماری جسمی یا روانی خاصی مبتلاست باید موضوع را اطلاع دهد. صداقت داشته باشید. اگر دچار مشکلی هستید که نمود ظاهری در فیزیک شما ندارد، حتما موضوع را با طرف مقابل در میان بگذارید. وی به عنوان همسر آینده شما حق دارد بتواند به درستی تصمیم بگیرد.

[click_like post_id='151679']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.