393

کم خوابی و بد خوابی این ۵ بیماری را به جانتان می اندازد

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

مطالعات انجام شده توسط محققان دانشگاه هانزهایکنز نشان می دهد که خواب کافی به مغز کمک می کند تا زباله های مغزی را دفع کرده و از تجمع آن ها که موجب بروز آلزایمر می شود، جلوگیری کند.

کم خوابی و بد خوابی این ۵ بیماری را به جانتان می اندازد

آلزایمر

انجام بررسی بر روی ۷۰ فرد بزرگسال ۵۳ تا ۹۱ ساله نشان داد افرادی که خواب کافی ندارند، میزان بیشتری از ماده ای به نام بتا آمیلوئید در مغزشان وجود دارد!

این ماده پروتئینی به نوعی نشانگر قطعی آلزایمر محسوب می شود که کمبود خواب موجب تجمع این زباله ی مغزی می شود.

دیابت

سطح اسید چرب در خون می تواند در سرعت سوخت و ساز بدن و توانایی انسولین در تنظیم قند خون موثر باشد.

محققان تجمع اسید چرب در بدن به علت کم خوابی را مورد بررسی قرار دادند. آن ها با بررسی الگوی خواب ۱۹ مرد دریافتند کسانی که تنها چهار ساعت در طول سه شب خوابیده بودند، سطح بالایی از اسید چرب را در خونشان داشتند و این افزایش ۱۵ تا ۳۰ درصد بیشتر از کسانی است که ۸٫۵ ساعت را در طول هر شب خوابیده بودند.

همچنین محققان دریافتند که افزایش سطح اسید چرب خون باعث افزایش مقاومت به هورمون انسولین می شود.مردانی که دچار کم خوابی هستند، دو و نیم برابر دیگران خطر سکته قلبی تهدیدشان می کند

بیماری قلبی عروقی

یک مطالعه ۱۴ ساله  بر روی ۶۵۷ مرد روسی ۲۵ تا ۶۴ ساله نشان داد که نزدیک به دو سوم کسانی که حمله قلبی را تجربه کرده اند، دچار اختلال خواب بوده اند.

مردانی که دچار کم خوابی هستند، دو و نیم برابر دیگران خطر سکته قلبی تهدیدشان می کند و این خود احتمال سکته مغزی را تا یک و نیم برابر افزایش می دهد.

کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی)

کولیت اولسراتیو و همچنین بیماری کرون (نوعی التهاب روده) می تواند نتیجه بی خوابی و یا خواب بیش از حد باشند.

مطالعه ی اخیر در بیمارستان ماساچوست آمریکا بر روی چند زن نشان داد که در صورت کمبود خواب و یا خواب بیش از ۹ ساعت در شب، خطر ابتلا به کولیت اولسراتیو افزایش می یابد.

البته این مشکل در زنان مسن دیده شده است. بنابراین التهاب روده با سن، وزن، عاداتی مانند سیگار کشیدن و مصرف نوشیدنی های الکلی و میزان و کیفیت خواب رابطه مستقیم دارد.

سرطان پروستات

محققان با بررسی بر روی ۲۴۲۵ مرد ایسلندی ۶۷ تا ۹۶ ساله به مدت سه تا هفت سال دریافتند که در ۶۰ درصد مردانی که به کم خوابی مبتلا هستند، خطر ابتلا به سرطان پروستات افزایش می یابد.

محققان در این بررسی، رابطه بین هورمون ملاتونین (هورمونی که در هنگام خواب از غده پینه آل در مغز ترشح می شود) و ابتلا به این مشکل را کشف کردند.

ملاتونین در خواب ترشح می شود و در سرکوب رشد تومورها موثر است.

حال آنکه کسانی که خواب کافی ندارند، به علت کاهش سطح ملاتونین خطر ابتلا به سرطان پروستات در آن ها افزایش خواهد یافت.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.