285

یک جایگزین احتمالی برای آنتی‌‏بیوتیک‌‏ها

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

آنتی‌‏بیوتیک‌‏ها، درمانی موثر برای آلودگی‌‏های باکتریایی هستند. اما استفاده گسترده از این ترکیبات در پزشکی و کشاورزی، باعث شده است که مقاومت میکروبی در برابرآنها، بیش‌‏ازپیش افزایش یابد.

یک جایگزین احتمالی برای آنتی‌‏بیوتیک‌‏ها

سازمان جهانی بهداشت در سال۲۰۱۴ هشدار داد که بشر در آستانه ورود به عصرِ « پس‌‏ازآنتی‌‏بیوتیک » است- جهانی که در آن دیگر آنتی‌‏بیوتیک موثر نخواهد بود و حتی آلودگی‌‏های جزئی میکروبی، تهدیدی برای حیات محسوب می‌‏شوند.

در حال حاضر تحقیقات دلگرم‌‏کننده‌‏ای در موسسه فناوری تکنیون انجام شده است که نشان می‌دهد، ترکیبی از فلزات واسیدهای آلی، جایگزینی مناسب برای آنتی‌‏بیوتیک‌‏ها هستند. این یافته‌‏ها توسط گروهی به سرپرستی استادیار اُدِد لوینسون در دانشکده پزشکی تکنیون بدست آمده و اخیرا در گزارشات علمی سایت نیچر منتشر شده است.

ترکیب اسیدهای آلی و فلزات در غلظت کم، برای نابودی باکتری‌‏های بیماری‌‏زا بسیار موثرند.

قبلا جایگزین‌‏های متعددی برای آنتی ‌‏بیوتیک‌‏ها، توسط محققان سراسر دنیا آزمایش شد‌‏ه‌‏اند. دو نمونه از آنها، این موارد هستند : یکی فلزاتی مانند نقره، روی و مس؛ که در یونان و مصر باستان برای درمان عفونت‌‏ها و تصفیه منابع آب استفاده می‌شدند. دومی، اسیدهای آلی مانند اسیدهای غذایی که در صنعت غذا درنقش « محافظ » کاربرد دارند.

لوینسون و گروهش در تحقیقات‌‏شان، اسیدهای آلی را با فلزات در غلظت کم ترکیب کرده و متوجه شدند که ترکیب حاصله، در نابودی باکتری‌‏های بیماری‌‏زایی مانند کولرا، سالمونلا و سودوموناس، بی‌‏نهایت موثر است و البته همین اثر در مورد باکتری‌‏هایی صدق می‌کند که به محصولات زراعی مثل گوجه‌‏فرنگی، سیب و خربزه آسیب می‌‏زنند.

لوینسون می‌‏گوید : « ترکیب این دو نوع ماده، بسیار موثرتر از هریک از آنها به‌‏تنهایی است؛ به این حالت، اثر« مهاری تشدیدکننده » می‌گویند. درواقع، ترکیب فوق این امکان را فراهم می‌‏کند تا از مقادیر بی‌نهایت کم فلزات و اسیدهای آلی برای حفاظت مواد غذایی استفاده کرده، یا آنها را روی محصولات کشاورزی اسپری کنیم. کم بودن غلظت این مواد، پیامدهای مثبت مهمی برای محیط زیست و سلامت انسان دارد. »

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.