Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525

Warning: Parameter 2 to salamati_posts_where() expected to be a reference, value given in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
کیفیت زندگی بیماران با آموزش دادن افزایش می یابد
716
رئیس کنگره ملی خودمراقبتی بیمار؛

کیفیت زندگی بیماران با آموزش دادن افزایش می یابد

|
0 دیدگاه

رئیس کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار با اشاره به راهکارهای طلایی افزایش کیفیت زندگی بیماران، گفت: توجه به موضوع خودمراقبتی و آموزش بیماران بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش سلامتی به نقل از مهر، دکتر عبدالرحمان رستمیان در آستانه برگزاری پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار اظهارداشت: برگزاری این کنگره سه هدف خودمراقبتی اولیه، اطلاع بیماران و مهارت آموزی آنها و تقدیر از شرکت های فعال در این زمینه است.

وی افزود: بیمار دو نوع درمان دارویی و غیر دارویی دارد که در حوزه درمان غیردارویی زمانی که فرد نسبت به بیماری خود آگاهی داشته و بداند زمانی که اقدامات مناسب را انجام دهد، وضعیتش بهتر می شود، قطعا در روند درمانش تأثیر مثبت دارد.

رئیس کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار با بیان اینکه سیگار در بروز بیماری هایی همچون رماتیسم، آرتروز و بیماری های التهابی و قلبی نقش دارد، گفت: با ارتقاء آگاهی مردم از این مسائل حتما می توان در جهت کاهش بیماری ها و کنترل آنها گام برداشت.

رستمیان به خلاء آموزش بیماران به ویژه در بیماری های مزمن در کشور اشاره کرد و عنوان داشت: برخی از کشورها در زمینه این آموزش ها پیشتاز بوده و به طور مثال ۶ جلسه ۲ ساعته در زمینه آموزش دیابت به بیماران ارائه می شود و پس از آن حتی به آنها کارت آموزشی ارائه می شود. این مسأله در برخی ادارات نیز مورد توجه قرار دارد.

وی با بیان اینکه این روش مهم بسیار حائز اهمیت است، گفت: این آموزش ها هزینه خانواده و جامعه را کاهش داده و سبب کمک به بیمار و کاهش آسیب به آن می شود. همچنین عوارض بیماری را کاهش داده و مراجعات بستری را کمتر کرده و قطع دارو توسط بیماران به حداقل می رسد؛ از طرفی کیفیت زندگی نیز افزایش می یابد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: هرچند وزارت بهداشت در این زمینه گام هایی جهت آموزش به بیماران برداشته ولی هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله های زیادی داریم و همه بخش ها اعم از خصوصی و دولتی با ورود به این حوزه اقدامات مؤثری می توانند بردارند.

پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار از ۴ تا ۶ مرداد ۹۶ در مرکز همایش های مجتمع بیمارستانی امام خمینی با حضور جمع کثیری از پزشکان، اساتید، دانشجویان و بیماران برگزار خواهد شد.

[click_like post_id='151951']

صدف عباسی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.