883

رتبه ایران در میزان بروز سرطان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

قائم‌مقام وزیر بهداشت گفت: ایران در میان ۱۸۳ کشوری که اطلاعات آنها در میزان بروز سرطان ثبت شده است، در رده ۱۲۳ قرار دارد.

به گزارش سلامتی به نقل از دیده بان علم، قائم‌مقام وزیر بهداشت با اشاره به نقشه سازمان جهانی بهداشت که کشورها را از نظر شاخص بروز استاندارد شده سنی سرطان (ASR) تقسیم‌بندی کرده است،گفت: ایران در میان ۱۸۳ کشوری که اطلاعات آنها در میزان بروز سرطان  ثبت شده است، در رده ۱۲۳ قرار دارد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر نقش مهم رسانه‌ها در اطلاع رسانی در مورد بیماری ها و عوامل خطر ایجاد کننده بیماری‌ها گفت: ضمن تشکر و قدردانی از حساسیت رسانه ها و همراهی موثر آنها درخواست دارم که اطلاع رسانی ها در زمینه بیماریها مبتنی بر منابع کاملا ثابت شده علمی باشد چرا که افراط و تفریط در مورد انتشار اخباری که مرتبط با شیوع عوامل خطر و شیوع بیماری است می تواند نتیجه ای معکوس داشته باشد.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه، رسالت اصلی رسانه همواره اطلاع رسانی به موقع، صحیح و مستند است،افزود: متاسفانه علیرغم هدف مثبتی که رسانه ها در این خصوص دارند، گاهی با استناد به منابع غیر معتبر و یا برداشت های غلط از منابع درست، راه را به اشتباه می روند و به جای افزایش آگاهی و تعهد عمومی برای پیشگیری از سرطان، زمینه نگرانی های بی مورد را فراهم می آورند و یا به جای تاکید بر وظایف و مسوولیت های مهم دولت و مردم سبب گمراهی مخاطبان می شوند.
معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در ایران طی سال ۲۰۱۵ میلادی، بیش از ۹۲ هزار نفر دچار سرطان شده اند که با احتساب سرطان های پوستی، این میزان به بیش از ۱۰۰ هزار نفر می رسد.
دکتر حریرچی گفت: میزان ابتلا به سرطان در سال ۲۰۱۲ میلادی در مردان و زنان ایرانی به ترتیب ۱۳۴ و ۱۲۸ در هر صد هزار نفر بوده است در حالی که متوسط جهانی آن به ترتیب ۲۰۵ و ۱۶۵ است یعنی بروز سرطان در ایران بسیار کمتر از متوسط جهانی است.
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه به نقشه سازمان جهانی بهداشت که کشورها را از نظر شاخصی تحت عنوان بروز استاندارد شده سنی سرطان (ASR) به ۵ دسته تقسیم کرده است، اشاره کرد و گفت: ایران در این طبقه بندی به ترتیب نزولی، در دسته ۴ قرار می گیرد؛ یعنی پایین تر از متوسط جهانی است  و میزان بروز سرطان در ایران در میان ۱۸۳ کشوری که اطلاعات آنها ثبت شده است، در رده ۱۲۳ قرار دارد.
وی در عین حال تاکید کرد: این بدان معنا نیست که سرطان در کشور ما مثل تمام کشورهای دنیا در حال افزایش نیست ، بلکه این بیماری جزء سه عامل اصلی مرگ و میرها به شمار می رود و ما تمام اقدامات بهداشتی و درمانی خود را به کار می گیریم که آمار ابتلا را کاهش دهیم .
دکتر حریرچی ضمن استقبال از همراهی رسانه ها در ارتقا دانش عمومی ، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت، در طی ۴ سال گذشته تلاش زیادی کرده است تا با ارایه آمارهای درست و برگزاری پویش های ملی و منطقه ای به آگاهی عمومی در خصوص بیماری سرطان بیفزاید و از این راه در جهت پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان گام بردارد.
وی در پایان گفت: از رسانه ها می خواهیم که منطبق با واقعیات اخبار را منتشر کنند تا اطلاع رسانی ها از این طریق مثمر ثمر تر واقع شود و شاهد کاهش آمار این بیماری در کشور باشیم.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

صدف عباسی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.