967

ایمپلنت (کاشت دندان) چیست؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

ایمپلنت دندانی به پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم گفته می شود که در استخوان فک کاشته و جایگزین دندان از دست رفته می شود.

ایمپلنت (کاشت دندان) چیست؟

پس از جایگذاری ایمپلنت طی روندی که یکپارچگی استخوانی (osseointegration) نام دارد ایمپلنت محکم به استخوان جوش می خورد سپس روکش یا دست دندان بر روی ایمپلنت متصل می شود.

اجزای ایمپلنت کدام است؟

– ریشه (فیکسچر)

– تاج (آباتمنت)

آیا انواع مختلفی از ایمپلنت های دندانی وجود دارد؟

به دلیل تفاوت های اناتومیک در هر انسان مانند میزان استخوان، کیفیت استخوان، شکل ونیز ارتباط فک بالا و پایین، انواع مختلفی از اندازه ها، شکل ها و ترکیب بندی های ایمپلنت وجود دارند ازجمله:

Implant Internal Connection : یعنی اینکه قسمت تحتانی تاج آن به درون ریشه وارد شود. امروزه بیشتر از این نوع ایمپلنت استفاده می شود. فقط در قطرهای ۳ میلیمتر و کمتر امکان این نوع ایمپلنت وجود دارد به دلیل قطر کم فیکسچر وجود ندارد زیرا باعث ضعیف شدن بدنه ایمپلنت می شود.

Implant External Connection : یعنی اینکه قسمت فوقانی ریشه به درون تاج وارد شود. از آنجا که داخل ایمپلنت تراشیده نمی شود ایمپلنت از مقاومت بیشتری برخوردار است هنوز هم بعضی از متخصصین برای دندان های مولر از این نوع ایمپلنت استفاده میکنند.

Mini Implant : به ایمپلنت با قطر کمتر از ۳ میلیمتر مینی ایمپلنت گفته می شود که برای موارد موقتی استفاده میشود. ممکن است که لازم باشد برای شش ماه پروتز موقت به بیمار داده شود در این صورت میتوان از دو یا سه مینی ایمپلنت استفاده بکنیم تا یک دست دندان موقت برای بیمار ساخته شود و در زمانیکه ایمپلنت های اصلی به بهره برداری میرسند مینی ایمپلنت ها حذف شوند.

مدل ایمپلنت

چه کسانی میتوانند از ایمپلنت دندانی استفاده کنند؟

تمام افرادی که دندان خود را از دست داده اند.

کاشت دندان چقدر زمان میبرد؟

معمولا بین نیم تا دو ساعت زمان می برد که بستگی به تعداد ایمپلنت و شرایط فکی دارد علاوه بر کاشت، پیوند و سینوس لیفت زمان اضافه میبرد.

طول درمان ایمپلنت چقدر است؟

پس از کاشت ۳ تا ۶ ماه به دور از لرزش و تکان خوردن زمان نیاز است گاهی کامل شدن درمان تا ۹ ماه به درازا می کشد حتی میتواند طولانی تر هم شود. در طول این مدت بیمار میتواند از پروتز موقت جهت زیبایی استفاده کند که البته آن هم بنا به صلاحدید ایمپلنتولوژیست می باشد زیرا کیفیت و کمیت استخوان و نوع ایمپلنت در این بارگذاری فوری دخیل است.

موارد استفاده از ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت را میتوان بجای موارد زیر استفاده کرد:

۱- یک دندان از دست رفته

۲- بریج با چند دندان از دست رفته

در بریج های معمولی، دندان های دو طرف محل بی دندانی تراش می خورند و سه روکش برای ساختن بریج نیاز است تا تنها یک دندان جایگزین شود.

۳- بر طرف کردن لقی دست دندان

بهتر است که ایمپلنت ها به همدیگر متصل شوند و به صورت گروهی روکش شوند تا اینکه تک تک و به طور مجزا روکش شوند به این دلیل که میتوانند در تحمل فشارهای جویدن به کمک هم بیایند.

میزان موفقیت درمان چقدر است؟

بر اساس تحقیقات فک پایین برای کاشت با موفقیت بیشتری همراه بوده است. این موفقیت تا حد ٪۹۸ تا ۱۰۰ ٪ تخمین زده شده در صورتی که فک بالا در حدود ۹۰٪ تا ٪۹۵ با موفقیت همراه است.

آیا کاشت با درد همراه است؟

از آنجایی که ایمپلنت تحت بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار در حین عمل درد نخواهد داشت اما پس از جراحی بستگی به مدت زمان عمل و کیفیت استخوان و واکنش بافتی بیمار مقداری درد و تورم قابل پیش بینی است که با تجویز دارو قبل و بعد از جراحی به حداقل میرسد.

چرا ایمپلنت پر هزینه است؟

هزینه انجام ایمپلنت در بسیاری از موارد با انجام درمان های سنتی تفاوت چندانی ندارد منتها در این طرح درمان بایستی هزینه ایمپلنت، هزینه لابراتوار، هزینه مواد مصرفی اضافی همچون پودر استخوان، دستمزد جراح را باید در نظر گرفت که با همه این اوصاف قیمت ایمپلنت دندان بین ۵/۱ تا ۵/۲ میلیون تومان می شود که یک سوم قیمت اروپاست.

آیا ایمپلنت پس میزند؟

بر خلاف پیوند بافت های نرم مانند ریه، قلب یا کلیه بدن ایمپلنت را پس نمیزند. ایمپلنت از جنس تیتانیوم ساخته میشود که با بافت بدن کاملا سازگار است و در واقع با استخوان های اطراف یکپارچه میشود و جزئی از بدن میشود.

بدون درمان ایمپلنت چه اتفاقی می افتد؟

حجم استخوان فک علاوه بر کارایی به عنوان محافظ ریشه دندان در ظاهر افراد هم تاثیر به سزایی دارد در واقع ایمپلنت حجم استخوان را حفظ میکند که باعث بهبودی ظاهر و کیفیت زندگی میشود.

ایمپلنت فوری چیست؟

در بعضی موارد خاص اگر شرایط خیلی مساعد باشد میتوان بلافاصله تاج را به ریشه کاشته شده متصل کرد ولی احتمال شکست درمان تا ۲۰% افزایش می یابد.

برای انجام این کار باید عرض و طول استخوان ایده آل باشد و تراکم استخوان هم به حدی باشد که بتوان ایمپلنت را با نیروی ۶۰ نیوتن بست. پروتز این ایمپلنت باید کوتاه باشد که در هنگام جویدن به فیکسچر فشار وارد نشود و نیز باید از جنس کامپوزیت یا آکریل باشد.

ایمپلنت فوری فقط برای ۵ دندان قدامی انجام میشود که جنبه زیبایی دارند.

بعد از مدت پنج ماه روکش موقت با روکش اصلی تعویض می شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان وعدم وجود براکسیزم (دندان قروچه) از ملزومات ایمپلنت فوری است.

عمر مفید ایمپلنت چقدر است؟

مطالعات گوناگون نشان می دهد که کسانی که در ۲۰ سال گذشته کاشت دندان انجام داده اند کماکان به خوبی کار میکنند. با این حال طرح درمان دقیق، درمان تخصصی، سلامتی عمومی، مراجعه منظم به دندانپزشک ،بهداشت و مراقبت اهمیت زیادی دارند.

به طور کلی ایمپلنت ها عمر نامحدودی دارند البته بسته به نوع، طول، قطرو توزیع صحیح نیروها روی ایمپلنت، جراح مجرب و بهداشت و نحوه نگهداری ایمپلنت ها دوام متفاوت دارند.

نحوه مراقبت و نگهداری از ایمپلنت ها چگونه است؟

به علت فلزی بودن ایمپلنت نمی پوسد اما امکان بیماری لثه وجود دارد که مسواک بین دندانی الزامی است

نگهداری از ایمپلنت همچون دندان طبیعی است و استفاده از مسواک و نخ دندان و دهانشویه حتما توصیه می شود.

چه کسانی مجاز به استفاده از ایمپلنت نیستند؟

بیماران مبتلا به اختلالات روانی، لوسمی (سرطان خون)، هموفیلی، بیمارانی که تحت رادیوتراپی قرار گرفته اند، مبتلایان به بیماری های مزمن ضعیف کننده سیستم ایمنی بدن، انفارکتوس تازه رخ داده شده.

implant_content_1

عواملی که درمان ایمپلنت را محدود می کنند؟

۱-دخانیات

۲- مشروبات الکلی

سینوس لیفت چیست؟

وقتی دندان های آسیای کوچک و بزرگ فک بالا کشیده می شود و مدت زیادی از آن می گذرد از طرفی استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می یابد و از طرفی سینوس بزرگ می شود (سینوس فک بالا در بالای دندان های آسیای کوچک وبزرگ فک بالا قرار دارد.) همین مسئله باعث می شود موقعی که بخواهیم جای این دندان ها ایمپلنت بگذاریم استخوان کافی موجود نباشد.

برای حل این مسئله روشی به نام سینوس لیفت یا بالابردن سینوس به کار گرفته می شود. در این روش با بازکردن حفره سینوس وکنار زدن غشاء پوشاننده آن مواد جایگزین استخوان قرار داده شده و روی آن با لایه مخصوصی به نام ممبرین بسته می شود وبخیه زده می شود.بدن پس از چند ماه اطراف و دربین مواد جایگزین استخوان، استخوان سازی می کند و استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت فراهم می شود.

آیا ایمپلنت عوارضی هم دارد؟

شکست ایمپلنت در حد ۲ تا ۸ درصد گزارش شده است که ایجاد واکنش های حساسیتی در ابتدای درمان، جراحی نامناسب و طرح ریزی غلط درمان از عمده ترین دلایل آن است. عوارض قرار دادن ایمپلنت شامل عوارض ناشی از تزریق های دندانپزشکی، درد، صدمه رسیدن به اعصاب دندانی، شکستگی و کوفتگی استخوان و بلعیدن اجزاء است که درصد شیوع آن بسیار کم است.

بهترین مارک ایمپلنت دندانی کدام است؟

در مورد ایمپلنت یک دکتر مورد اعتماد درمورد ایمپلنت در الویت است که بتواند تمام مراحل جراحی و پروتز ایمپلنت را انجام دهد. تجربه کافی و رزومه موفقیت های ایمپلنتولوژیست در این زمینه را بررسی کنید در این صورت کار را به پزشک بسپارید قطعا با اطمینان میداند کدام یک از سیستم‌های ایمپلنت بهتر است و مورد مناسب را به شما معرفی می‌کند.

هم اکنون تمام سیستم‌های ایمپلنت موجود از استاندارد کافی برای ورود به کشور برخوردارند و این تجربه و دانش دکتر است که در تعیین نوع آن بیشترین تاثیر را دارد.

محدودیت سنی برای ایمپلنت وجود دارد؟

در خانمها از ۱۶ سالگی و در آقایان از ۱۸ سالگی مانعی ندارد در واقع باید رشد فکی کامل شده باشد.

چند تا ایمپلنت برای بی دندانی ها لازم است؟

انواع پروتز برای فک بی دندان کامل :

۱- کاشت ۱۲ واحد ایمپلنت در هر فک برای ۱۲ تا ۱۴ روکش مجزا

۲- کاشت ۱۰ واحد ایمپلنت در هر فک برای ۱۲ تا ۱۴ روکش متصل

۳- کاشت ۸ واحد ایمپلنت در هر فک برای ۱۰ تا ۱۴ روکش متصل

۴- کاشت ۶ واحد ایمپلنت در هر فک برای ۱۰ تا ۱۲ روکش متصل

۵-کاشت ۶ واحد ایمپلنت در هر فک برای ساخت دست دندان پیچ شونده هیبرید

۶- کاشت ۶ واحد ایمپلنت در هر فک برای ساخت دست دندان پیچ شونده

۷- کاشت ۴ واحد ایمپلنت در هر فک برای اتصال به دست دندان

۸- کاشت ۲ واحد ایمپلنت برای بر طرف کردن لقی دست دندان

جراحی ایمپلنت های دندانی به سه روش انجام می شوند:

الف : ایمپلنت های دو مرحله ای (Submerged)

از مزایای این درمان غیر قابل دسترس بودن ایمپلنت در فضای داخل دهانی که ممکن است در مبادرت با آلودگی های محیطی قرار بگیرند است بدین گونه که ایمپلنت در استخوان فک قرار میگیرد و لثه روی آن بخیه زده می شود. لذا بعد از جراحی، ایمپلنت داخل دهان مشاهده نمی گردد. در این حالت ایمپلنت ها زیر لثه قرار دارند تا تحت هیچ نوع فشاری قرار نگیرند.

پس از حدود ۲ ماه جهت ایمپلنت های فک پایین و ۳ ماه جهت ایمپلنت های کاشته شده در فک بالا، لثه بطور محدود دوباره از محل ایمپلنت کنار زده می شود. با قرار دادن قطعه موقتی ایمپلنت که شبیه یک پیچ می باشد سر ایمپلنت از لثه خارج می شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.